Zpěv pro rovnodennost PDF, ePub, Kindle

By | 03/30/2018

Zpěv pro rovnodennost

Saint-John Persovo dílo uzavírají skladby a básně soustředěné k některým ústředním tématům a myšlenkám básníkovy tvorby. Patří k nim v prvé řadě „přírodopisný" cyklus Ptáci (Oiseaux, 1963), lyrická zamyšlení nad obrazy G. Braqua, v nichž se malíři podařilo sladit řád a emoce. Objevuje-li Saint-John Perse poezii v samotné biologické zvláštnosti přírodního druhu, neméně se jeho skladba dotýká otázek bytí a poznání spojeného s uměleckou tvorbou, hlubinné dialektiky podstaty, v jistém slova smyslu neproměnlivosti života a jeho proměnlivosti. V Saint-John Persových meditacích a chvalozpěvech se ptačí rod stává jakousi samostatnou monádou světa a způsobem svého bytí (a také bytí v harmonickém, duchovním prostoru Braquových obrazů) souputníkem člověka. Přirozenost a samozřejmost letu tkví v daleké minulosti; pouť ptáků prostorem, která je básníkovi „letem k té nezměrnosti tvoření a žití", je paralelou odvěké a nekonečné cesty člověka za poznáním.
K řadě „kronik" se jako dovětek i epilog připojují básně Vyprahlost a Zpěv pro rovnodennost (obě jsou součástí souboru čtyř básní, který vyšel pod názvem Zpěv pro rovnodennost, Chant pour un équinoxe, 1975). Jejich vydání v roce básníkova úmrtí jim dává význam závěrečného poselství. Jsou v nich znovu zváženy skutky a touhy člověka, síla a možnosti jeho rodu, jehož zákonem je podle Saint-John Perse „věčný návrat k bytí"; je v nich znovu a ještě zřetelněji vysloveno přesvědčení, že „dál v našem nitru stoupá z neznáma tryskající zpěv, jenž nevyústí do zátoky smrti". Jestliže je tím míněna básníkova víra v pozemské činy a v pozemský osud lidstva, je tím také vyjádřena jeho důvěra v neúplatnou poezii vydávající svědectví o noci a dnu člověka, o lidské přítomnosti a velikosti.

Vychází k 100. výročí básníkova narození.
1000 výt. váz. v kůži.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Zpěv pro rovnodennost zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Zpěv pro rovnodennost (0.00 EUR)


Stažení Zpěv pro rovnodennost zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Oiseaux, Chant pour un équinoxe (1975)

  Žánr:
  Poezie
  Vydáno: , Odeon
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (0)