Židovka z Toleda PDF, ePub, Kindle

By | 05/22/2018

Židovka z Toleda

Příběh slavného historického románu vychází z historických událostí, nicméně je zřejmé, že autor do něho vložil především trpké životní zkušenosti generace, která prožila pronásledování pro svůj původ, útěk do emigrace a hrůzy druhé světové války. Děj románu se odehrává ve Španělsku.koncem 12. století v době, kdy Evropa žije svatou válkou – válkou mezi křesťany a muslimy. Ve Španělsku té doby je silně zastoupeno i židovské obyvatelstvo, které po prožitých pogromech touží po tom, aby v klidu a míru mohlo pracovat a zvelebovat své domovy. Na pozadí těchto historických událostí se odehrává milostný příběh kastilského krále dona Alfonsa a krásné židovky Raquel, příběh plný hluboké lásky a milostné vášně. Ovšem vztah dvou tak odlišných lidí – – něžné, citlivé a vzdělané Raquel a pyšného násilnického rytíře dona Alfonsa — nemůže skončit jinak než smrtí jednoho z nichKniha v českém jazyce!


Stažení Židovka z Toleda zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Židovka z Toleda (0.00 EUR)


Stažení Židovka z Toleda zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Die Jüdin von Toledo (1955)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány, Historie
  Vydáno: , Slovenský spisovateľ
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (57)

  Přidat komentář

  Uroborus

  11. března

  Po tomto som siahol z nudy, pri pobyte na chate a vďaka tomu som ustál daždivé dni. Pútavo napísané a chystám sa na ďalšie Feuchtwangerove romány.

  bagger95

  18. ledna

  Tahle kniha ma podle me zcela jasnej presah i do soucasnosti. Navic se z ni nestava eroticko-historicky roman, coz ocenuju. Nevtirave klade ctenari na posouzeni ruzne otazky: valka, mir, rozum a trpelivost proti lacinemu hrdinstvi a jinym formam hlouposti. Jsem spis citlivka, jo, docela me to pohltilo.
  Hvezdu dolu za pribehovou zamotanost: Ibn Ezra casto unika neprizni osudu jen diky shode mnoha nahod a okolnosti, coz je OK jednou, dvakrat, ale po dvouste strance uz to pusobi trochu moc "pribehove". Nektere dialogy byly take spis vycpavkou a pusobily na me spis tak, ze je dej sam o sobe potreboval.
  Feuchtwanger ale vychazel z dobovych pramenu, a pokud ty nelzou, Zidovka z Toleda je pro me o to cennejsi polozkou v narvane knihovne.

  niknikita

  04.10.2017

  Kniha, která je v mé knihovničce dost opotřebovaná a to svědčí o její kvalitě.Musím se k ní co nejdříve vrátit znovu.

  ddkk

  03.10.2017

  Nádherný historický román. Četla jsem ho nahlas celou cestu kamarádům při putování po Španělsku, málem jsem přišla o hlasivky. Ale pak, když jsme procházeli bránami Toleda, bylo to, jako bychom se vraceli do známého světa…román je napsaný čtivě, příběh je nádherný, krásný a smutný a historie se před čtenářem objevuje jako na dlani….doporučuji.

  Palorizek85

  04.09.2017

  Příjemné překvapení. Výborně dokreslí dobu křižáckých válek a zapojení Španělska. Je smutné, že náboženství takovým způsobem překroutilo Bibli a tlačilo poddané k válce.

  janadibelkova

  20.08.2017

  Pro milovníky historie a lidi, kteří mají zájem o náboženství, konkrétně židovské a muslimské je tato kniha určitě velmi zajímavou…pro mě by třetina knihy mohla klidně odpadnout a více se věnovat postavám, pocitům, příběhu milostného "trojúhelníku"…ale Lion Feuchtwanger je brilantní spisovatel a každý si u něj najde, co ho zajímá a baví, proto bych jeho knihu nikdy neodložila jen proto, že jsou v ní zrovna méně zajímavé pasáže…doporučuji nejen Židovku, ale určitě také Bláznovu moudrost.

  angelice

  18.08.2017

  Kniha se mi četla skvěle, oproti autorovu Goyovi byla překvapivě svižná…Uvítala jsem, že román není zaměřen pouze na hlavní dvojci, ale zabývá se historickými souvislostmi, které nutně ovlivňují životy postav. Líbí se mi pohled na dnes ne zrovna populární arabskou kulturu, která byla tehdy úžasně rozvinutá. Na druhé straně stojí vznešené rytířstvo, král Alfons jako jeho symbol se svou prchlivostí, odvahou, zpupnostií a touhou po slávě v božím jménu. Do toho celého, i když opatrně, zasahují židé. Postava Jehudy byla obdivuhodná, ve své touze po moci a pýše lidská…jako jeho protiklad pak stojí přítel Musa, se svou ironickou filozofií. Raquel byla dětsky naivní a moudrá zároveň. Kniha skýtá zamyšlení nad středověkými myšlenkami, náboženstvími, fanatismem i pokorou.

  Amadys33

  04.08.2017

  Zklamání proti očekávání. Raquel tam byla popsána jako "vědoucí", nicméně do té měla hodně daleko. Hlavní pár pro mě nudný a nezajímavý, nemít vypozorováno, že ženy přitahují násilničtí psychopaté, bylo by to dokonce úplně neuvěřitelné. 😉 Naštěstí to aspoň trochu zachránil popis tamnějších událostí a reálií, který mě bavil, jinak nevím jestli bych to dočetl.

  Grety

  21.06.2017

  I přesto, že historické romány nejsou mým šálkem kávy, jsem nelitovala jeho přečtení. Občas mě nudily debaty o bohu, ale za to jsem přemýšlela o postavení žen ve společnosti té doby a dějinách Židů. Doporučuji.

  Ferratka

  06.06.2017

  Miluješ historické romány?Romantiku,politiku,náboženství?Ráda při čtení přemýšlíš?Právě nastal čas,otevřít tuhle knížku.Nebudeš litovat :-).Jedině,když ji budeš muset vrátit do knihovny :-).

  denib

  25.05.2017

  Takhle má vypadat historický román. Je to poutavé, zajímavé a přitom poučné. Nechybí silný příběh, ale i pravdivost dějin. A také je v knize hodně moudrosti. Co někteří lidé musí zažít, aby přišli k rozumu … Rozhodně si od autora přečtu i další knihy.

  Peti

  08.05.2017

  Tato kniha mě opravdu nadchla. Nejen milostný příběh křesťanského krále Alfonsa a židovské dívky Raquel v době, kdy je Svatá válka. Politika, muslimové, židi a křesťané, to vše v historickém románu, který jsem přečetla jedním dechem.

  wersl

  14.04.2017

  Ne jen osud Rahel la Fermosa, ale celého židovského národa, se zračí v tomto poutavém ději…
  Pravdy, které jsou napříč staletími stále aktuální "Já si jen myslím, že by to vypadalo na světě líp, kdyby jej místo válečníků řídili mudrci"… Věčný souboj mladické horlivost s moudrosti stáří "Jsi léty tak mlád, a přesto jsi dostatek poznal, kterak hloupost a divoké běsnění smete vždy znovu to, co vytvořilo staleté poznání a práce"… Přesto je na každém místě cítit naděje "Ovšem temnota je běžná a světlo je výjimkou. Ale právě v této nesmírné spoustě temna je trocha světla dvojnásobnou potěchou. Neznamenám mnoho, ale nebyl bych ničím, kdybych tuto potěchu necítil. Pevně věřím, že světlo vytrvá a že ho bude stále více. A mou povinností je, abych k tomu svou troškou přispěl"… To vše je mistrně popsáno v knize, která nutně vede k zamyšlení.

  Alizon

  06.02.2017

  Krasna kniha s atmosferou tak uzasne vykreslenou, ze bych ji prirovnala k obrazu, kde ma kazdy tah stetcem svoji dulezitou roli a prave to spravne misto. Vsechny ctenare mozna neoslovi a nebudou je bavit historicke, nabozenske a filozoficke odbocky, ale prave ty davaji knize neopakovatelnou atmosferu. Spanelsko je moje srdcova zalezitost, v jiznim Spanelsku jsem mela moznost nekolik tydnu pobyvat a na vlastni oci tak videt pozustatky prolinani se tri kultur a roman je tak pro me osobne jeste vic pritazlivy. Nadherne vyliceni vzajemnych stretu kultur, hodnot, lidskych povah. Pres pomalu plynouci dej se dostavame ke znacne dramatickemu zaveru. Rozhodne doporucuji k precteni.

  SiuxBeast

  01.02.2017

  Tohle je pro mě klasika. Objevil jsem ji v bývalé práci, někdo z kolegů ji přinesl a ze zvědavosti jsem nakoukl. Bavilo mě to hned od začátku a dá se říct že jsme ji za jeden pracovní víkend přečetl. Od té doby ještě několikrát. Je to zvláštní kniha pro mě, doma ji nemám ale určitě bych se nebránil, přečíst si ji po letech znovu…

  Leome

  11.11.2016

  Židovku z Toleda bych označila už jako klasiku, kterou by si měl přečíst každý milovník historických románů s realistickým základem. Román o vztahu krále a dcery významného židovského bohatýra. Musím říct, že mě nudily někdy až příliš dlouhé rozmluvy o náboženství. Feuchtwangerovi je toto téma blízké a není se tedy čemu divit, že se náboženské situaci tehdejší doby věnuje více, než je nezbytné, ale tyto zdlouhavé pasáže nejsou nic dobrého. Rozhodně mě mrzelo i to, že Alfonsův a Raquelin syn Sancho prostě zmizel. Jehuda ho odnáší pryč a s jeho smrtí už nikdy nikdo nepřišel na to, kde dítě zůstalo. Takto nedokončené příběhy doslova nesnáším, vždycky pak ještě dlouho přemýšlím, jak to bylo ve skutečnosti, hledám na internetu informace a nakonec zjišťuji, že podle všeho se celý tento příběh o Alfonsovi a Raquel pravděpodobně nikdy neodehrál… Zpět ke knize: nesmím opomenout poutavost a dynamiku příběhu, která prostupuje celou knihou. Kniha se čte skoro sama a náhle se téměř 500 stránek zdá jako sto. Pokud je tohle stále maturitní četba, pak již mám jednu knihu vybranou :).

  HnědookáLee

  08.08.2016

  Nádherná kniha. Čtu ji po někoiláté… příběh lásky je mistrně popsán, ale čím dál tím víc mě uchvacuje popis historie, setkání třech náboženství, víc jsem schopna chápat smysl křižáckých válek – jakkoli byly nesmyslné, tak se v historii stejné věci opakují. Aktuální pro dnešní čas.
  Navíc jsem Kastilii a Toledo a Sevillu navštívila – román mi je o to bližší, že si dokážu děj spojit s uměním, budovami atd.
  Dnes je to povinná četba ve školách? Výborně! Kéž bych jako mladá byla bývala víc vedena k takovýmto knihám…

  ZuzziŠ

  06.07.2016

  Otevírala jsem tuto knihu s bázní a v rozpacích, neboť jsem se bála, že to, že jsem ji na střední škole považovala za geniální dílo, ještě neznamená, že tomu tak je, že třeba je Židovka z Toleda blábol Liona Feuchtwangera (a uklidňovala jsem se tím, že jsem toho od něj přečetla a dost a všechno bylo dobré).
  A jaký je závěr?
  Feuchtwanger je genius. A Židovka z Toleda je geniální dílo geniálního autora.

  Janet11

  03.05.2016

  Opravdu lituji, že jsem tohoto autora tak dlouho přehlížela. Židovka z Toleda je nádherný příběh lásky, oddanosti a především víry. Ač nemám ráda rozsáhlé popisy, v této knize mi to nedělalo nejmenší problém, ale právě naopak mě to vtahovalo do děje a já se mohla procházet rušnými ulicemi Toleda, honosným domem Jehudy nebo v uklidňujících zahradách Galiany. Lion Feuchtwanger je opravdu pan spisovatel.

  dagmarT

  12.11.2015

  Knihy od pana Lion Feuchtwanger miluji snad všechny. Vlastně bylo to mé první setkání KNIHAMI (věk 13 let). Za svůj život jsem přečetla stovky knih, ale mým autorem č. 1 je právě tento pán. Román je napsán tak, že člověk jakoby dýchal horký vzduch Toleda, cítil vůni pomerančů. Střet arbského světa jeho vzdušnost a prostor, tajemství židovského a nakonec tvrdost a dobyvačnost katolického svět je popsán brilantně. Děj vtáhne, ostatně jako u ostatních, podnítí představivost a z postav se stanou "dobří" známí.

  Jarcaa

  28.06.2015

  Jeden víkend jsem probírala knihovnu mých rodičů a kniha mi padla do oka. Četla jsem ji už jednou, když mi bylo asi 16. Z děje jsem si pamatovala jen to, že to nedopadne dobře, a že tehdy se mi to líbilo. No co, zkusím to, snad to nebude něco a la Rosamunde P. Nevím, co mě tak dostalo, ale u knížky jsem ke konci probulela několik kapesníků. Není to žádná laciná romantika, přitom nádherný příběh o lásce, náboženské nenávisti, síle moci…

  Domuly

  26.06.2015

  Ze začátku mi trochu trvalo se začíst, ale jakmile jsem přivykla autorovu stylu, tak netrvalo dlouho a knihu jsem opravdu rychle přelouskala. Je to brilantně napsaný historický román. Najdeme tam všechno od konfliktů náboženství, přes vysokou politiku až po zakázanou lásku. Nejlepší postavou se pro mě stal vychytralý a zkušený žid Jehuda ibn Ezra, bavila mě jeho vysoká a nebezpečná hra s křesťanským králem. Milostný příběh urozené židovky Raquel a křesťanského krále byl krásně vylíčen. On prchlivý, ješitný chlap a ona naivka. Určitě se k tomu jednou vrátím, skvělá kniha.

  DarekDevil

  17.06.2015odpad!

  Na tuto knihu jsem se těšil, protože mám rád historické knihy, ale po přečtení jsem rád, že to mám za sebou a již nikdy více. Kniha mne neskutečně, ale opravdu nekutečně nudila a musel jsem se nutit do čtení. Jenom proto, že to je "klasika" jsem ji dočetl. Děj o ničem, styl psaní také o ničem, opravdu netuším proč je toto dílo tak vychvalované. Nemůžu si pomoc, ale pro mne je tato kniha slátanina.

  Cusco

  18.05.2015

  "Toto románové dílo Liona Feuchtwangera zavádí čtenáře do španělského středověku, do období křižáckých válek, do časů, kdy vrcholí veliké dějinné střetnutí dvou kultur a dvou náboženství a kdy se na Pyrenejském poloostrově rozhoduje odvěký boj mezi Araby a Španěly, mezi vyznáním muslimským a křesťanským. V tomto zápase uplatňuje se však silně i třetí kultura a třetí náboženství – židovské.
  Přímým námětem k napsání "Židovky z Toleda" byl Lionu Feuchtwangerovi proslulý milostný příběh kastilského krále Alfonsa a židovské dívky Raquel, dcery králova ministra. S tímto vyprávěním seznámil se autor poprvé u Lope de Vegy a později též u Grillparzera. Díla obou těchto autorů jej podnítila k důkladnému studiu pramenů, a tak se jeho román nestal pouze záležitostí milostnou, nýbrž velkolepým obrazem raného španělského středověku, vylíčením veliké historické epochy, složitých společenských procesů. Zvlášť zdařile jsou tu vystiženy myšlenkové proudy tří světů, arabského, španělského a židovského, hluboká moudrost myslitelská, úsilí o nalezení životní pravdy.
  I když zde znovu autor osvědčuje vypravěčské mistrovství, které má dokonalou přirozenost a plynulost, překvapuje tu velká, místy až strhující básnickost tohoto díla. Není to jen tím, že je v knize zcela organicky uvedena celá řada básní a písní, že mezi hrdiny románu se objevují i jiní umělci, nýbrž že především sám milostný příběh je vyprávěn s takovou jemností a zároveň horoucností citu, s jakou se málokdy setkáváme." (anotace na přebalu knihy, 1965) 🙂

  Ječmínek

  04.05.2015

  Král Alfonso a židovka Raquel, on křesťan, ona židovka, on král, ona obyčejná (i když dcera bohatého otce), on popudlivý, ona mírná, on bojechtivý a netrpělivý, ona mírumilovná a klidná. I když byli tak rozdílní, on miloval ji a ona jeho. Tak takovýhle krásný romantický příběh se táhne celou knihou jako zlatá niť. Ale pozor, hlavně je kniha utkaná z šedých nití politických debat a černých nití náboženských sporů. Jo, ještě je tam trochu rudé, použité na válku.

  Mercatino

  03.05.2015

  Židovka z Toleda ?
  Jaká byla ??? Krásna, vášnivá,věrná, roztomilá,odhodlaná,inteligentní,svůdná,no prostě a jednoduše k Pomilování 🙂
  Don Jehuda Ibn Ezra?
  Moudrý muž obchodního ducha,jehož hlavní zálibou byly dá li se to tak říci, hrátky s ohněm.Milující otec jenž šel cestou dobrosrdečných intrik,cestou slávy,peněz a také šel a odešel cestou moudrosti a míru.
  Židovka z Toleda je knihou veliké vášně a nedosažitelného míru.Na mne ale každopádně příliš krátkou, Dle mého názoru zůstalo na čtenáři mnoho otázek ,které si musel zodpovědět nakonec sám.

  Zdenik

  28.01.2015

  Kniha je úžasná v tom, jak dokáže naprosto lehce popsat v jednom příběhu změnu poklidného soužití tří náboženství ve vzájemnou nesnášenlivost, důvody posedlosti křesťanů po účasti na křižáckých válkách a neuvěřitelnou bezmoc člověka toužícího po vybočení z nalinkovaného života té doby.

  nef

  09.11.2014

  Zdědil jsem tuto knihu po dědovi. Věděl jsem o ní, ale kdyby mě neprovokovala ležící mi na očích v knihovně, tak bych se k ní asi nedostal. A to by byla veliká škoda! Úžasně napsaný historický román ze španělského středověku.
  Každý si přijde na své, je to milostný román, o dvojici, které není přáno, je to kniha o rytířství, které se dá vykládat jako bláznovství nebo jako hrdinství. Pro mě je to především o velmi těžkém soužití tří náboženství na "plácku" jménem pyrenejský poloostrov. O křesťanech, židech a muslimech. Není toto téma stále ba více aktuální v těchto dnech? Nebylo to lehké ani tenkrát, a to vůbec ne, tak proč by to mělo býti lehké nyní? Ale můžeme se poučit z historie.
  Pokud se chcete dozvědět o pozadí Svaté války a nahlédnout do evropského středověku, tak toto je to rozhodně čtivější cesta než skrze učebnice dějepisu.:)

  galiana

  29.10.2014

  Je to krásný příběh. Jako z pohádky, akorát o hodně realističtější. Krásná židovka a král, co víc dodat. Po zásluze jedna z mých nejoblíbenějších

  Farisss

  29.10.2014

  Milostný příběh, poezie a úvahy nebo historie. Vše je krásně popsané a dějově stylisticky se prolíná. První kniha od LF, skvělý autor