Zbabělci PDF, ePub, Kindle

By | 06/28/2018

Zbabělci

Škvoreckého knižní debut, román Zbabělci, způsobil ihned po svém zveřejnění rozruch. Otevřenost, s níž autor vylíčil konec války viděný očima dospívajících "pásků" na malém městě, přinesla svědectví natolik odchylné od oficiálního výkladu, že se román stal současně knihou plamenně zatracovanou (režimními kritiky) i nadšeně vítanou (čtenáři). Jistě, její hrdina, bývalý gymnazista a jazzový hudebník Danny Smiřický, vykoná během květnového povstání řadu odvážných činů pro vlast, ryzost jeho počínání však částečně kalí skutečnost, že za vším nestojí pouze vznešené ideály, ale také obyčejná mužská touha zalíbit se ženám. Během osmi klíčových jarních dnů stihne Danny zničit německý tank a přivítat Rudou armádu, přesto si najde čas i na milostná dobrodružství. Právě snaha o neschematický, patosu zbavený pohled na historické události je jednou z předností této výjimečné prózy.
V duchu Hemingwayova výroku, že "spisovatelovým řemeslem je mluvit pravdu", které si Škvorecký zvolil jako motto knihyKniha v českém jazyce!


Stažení Zbabělci zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Zbabělci (0.00 EUR)


Stažení Zbabělci zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Série:

  Danny Smiřický (2.)

  Žánr:
  Romány, Literatura česká
  Vydáno: , Host, NLN – Nakladatelství Lidové noviny
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (64)

  Přidat komentář

  Aerine

  16. března

  Danny je pořád stejný jako v Prima sezóně. Jeho myšlenky, které občas vydají na dvě stránky jednou větou, jsou pro něj typické. Přesto se i tyto vnitřní monology čtou lehce a čtenář se do nich dokáže jednoduše vžít. Souzním s Dannym v jeho nadšení pro angličtinu, chápu jeho nadšení pro hudbu i jeho posedlost Irenou, často se člověk upíná na něco, co nemůže mít. Hvězdička dolů za to, že mě chvílemi nebavilo se stále točit v kruhu. Nejzásadnější je pro mě ve Zbabělcích pohled na maloměstské povstání…

  MadamC

  06. března

  Tato kniha je moje srdcová záležitost. Danny, který je za všech okolností okouzlující a zároveň krásně naivní "lovec" dívčích srdcí, tomuto příběhu dodává jiskru. Příběh z konce války je velmi poutavý a každý si ho zamiluje. Navíc Dannyho vyprávění o holkách a jiných "blbostech" tíhu příběhu zlehčí a je tím stravitelnější. Tuto knihu by měl mít každý doma v knihovně a povinně ji číst alespoň jednou za pár let. Stejně tak, jako ostatní Škvoreckého knihy.

  Annieren

  19. února

  Přestože Danny je často popisován jako "frajírek" (však on se tak i v knížce povětšinou chová), stejně tam byly záblesky momentů, kdy v něm člověk vidí i něco víc; například na konci, když odjíždí Angličani. Celkově ten konec na mě zapůsobil asi nejvíc. Knížka mě příjemně překvapila (začala jsem to číst akorát po Švejkovi a nějak jsem si nemohla pomoci a tu českou švejkovštinu tam nevidět, pak se to ale přeci jen zlepšilo).

  evelinka

  16.12.2017

  Skvělá kniha, popisuje atmosféru konce války očima nedospělého mladíka. Připadá mi krutě pravdivá, ale vyvážená…

  yanoya

  05.11.2017

  V knize mě nejvíc zaujal popis, vystižení vnitřních myšlenkových pochodů hlavního hrdiny Dannyho; na které lze nahlížet i s vědomím kontextu doby.
  Hrdina ve svých myšlenkách není rozhodně puritánský nebo morální, ale je upřímný. Jeho touhy a sklony nejsou jen podvědomé, ale uvědomuje si je, přiznává si je. Někdy své myšlenky zdá se nemá pod kontrolou, jindy si je podle potřeby spíš ‘ordinuje’. Jakoby se na maloměstě v protektorátu zas až tak moc většinu času nedělo, přitom si svou mysl potřebuje nějak zaměstnat. Skrze své fantazie si navozuje pocity, pocit, že pořád žije. Kdyby nebyla válka, asi by byl již v Praze, kde by studoval a mohl více rozvíjet své zájmy.
  Když fabuluje, někdy snad ani nevěří, že by se to stalo skutečností (když se Ireny Zdenek nevrací). I přes své ‘kontroverzní’ myšlenky a sklony, motivace, když přijde na věc v reálném životě, zachová se tak, že se za to nemusí stydět. I když, někdy tak vytrvale hučí do holky, že nevím, zda dnes by to někdo nepovažoval za harašení.
  Z jeho myšlenek to vypadá, že žena, s kterou by mohl sdílet své zájmy, a která by pro něj byla dostupná, se na tom maloměstě nevyskytovala. A tak jsou pro něj ženy spíš objektem jeho (nenaplněných) tužeb. Možná se to pak stane určitou dispozicí i do budoucna.
  Myslím, že to maloměsto popsal autor velmi dobře, a odhaduji, že v něčem to ani dnes není čistě minulost.
  Co také zaujme, že surové okamžiky, kterých je Danny svědkem (s Němci v pivovaru), poté, co se staly, už jeho mysl tolik nezaměstnávají.
  Když je účastníkem nebezpečné akce, vzápětí ji hluboce prociťuje, jako jakýsi předěl. Ale protiví se mu představa být za hrdinu; důležití jsou pro něj kamarádi z kapely.
  Po návratu do města a uklidnění situace, se znovu na chvíli vrací do svých ‘zaběhaných myšlenkových pochodů’, ale už je to nejspíš jiné, a zanedlouho se jeho život změní, opustí město, kde mu bylo docela dobře, ale kde mu asi i něco chybělo.

  de_baques

  30.10.2017

  První román (po novele a detektivkách) od pana Škvoreckého a nebudu šetřit chválou. Autor je mistr ve vytváření atmosféry doby, naprosto jsem se dokázal vcítit do Dannyho jednání, celý děj, který bych označil za čistý realismus, byl velmi živý a logický, naprosto nešustil papírem.
  Kniha není obžalobou krutosti, pomstychtivosti a dalších negativ, kterých se Češi dopustí, když už mají pocit, že nic nehrozí (to je zcela normální a přirozený důsledek 6-letého permanentního stresu a strachu), je to zrcadlo nastavené nekritickému hrdinství a bájesloví, které si rádi malujeme o předválečné mobilizaci, válečném odboji a poválečné spravedlnosti (mistři jsou v tomto oboru Francouzi s jejich každoročními oslavavami jednoho z nejkrvavějších běsnění dějin – 1789-1815). Lidé jsou individualisté a vždy jde v první řadě o život vlastní, blízkých a pak majetek.

  aktijnov

  25.10.2017

  Po Prima sezóně se mi Zbabělci četli dost těžko. Danny sice trochu dospěl, ale pořád to byl klučina, který měl v hlavě především ženský. Dost mi s tím lezl na nervy.

  BobanHo

  17.08.2017

  Ke Zbabělcům jsem se nyní po letech vrátil a je zvláštní, jak stejné události, myšlenky a pohnutky vnímá člověk rozdílně ve dvaceti, třiceti a čtyřiceti letech.
  Pro mě je tato kniha jednoznačně jedním ze základních kamenů české literatury 20. století – takže plný počet hvězd.
  Pokud chcete vědět jak to se Zbabělci bylo doopravdy, doporučuji přečíst skvělou práci Václava Sádla Běloveská tragédie: https://www.databazeknih.cz/knihy/beloveska-tragedie-108910

  Silas

  01.08.2017

  Knížka je velice dobře napsaná a čte se dobře. Jen hlavní hrdina mi byl strašně nesympatický a kazilo mi to celé čtení.

  Richisa

  30.07.2017

  Pan Škvorecký velmi výstižně ukázal povahu většinové populace. Hrdinské řeči dokud se nic neděje, ale následně útěk, když něco začne hrozit. Nejlépe vystiženo je asi následné omlouvání vlastní zbabělosti.
  Hlavní hrdina se ovšem ve spoustě situací ukazuje jako chlap, i když jeho pohnutky jsou často všelijaké.

  Kniha se mi líbila po jazykové stránce. Sedl mi styl, jak je napsaná, takže jsem ji přečetla poměrně rychle.

  Kariol

  25.07.2017

  Danny sice není zrovna můj člověk, ale vypráví dobře.

  Radous

  26.06.2017

  Přišlo mi, že Zbabělci jsou především knihou o vnitřním sporu člověka se sebou samým. Romantičnost, naivnost a fantazie hlavní postavy se v románu slévají v zajímavou směs, která vás v jednu chvíli zalévá sympatiemi, v druhé chvíli vás naopak zamrazí. Hrozně mě překvapilo, že takový román mohl v tehdejší době vůbec vyjít – a když už, tak že to Škvorecký nijak extra neodskákal (i když odskákal). Musím ocenit autorovu vynikající práci s atmosférou, také brilantní zpracování dialogů, monologů a stylu mluvené řeči. Jediné, co mi občas vadilo, byla vyčerpávající délka některých kapitol – nerad odcházím od neuzavřené části a když člověk potřebuje řešit i další věci, tak je to děs. A číst rychle na úkor vstřebávání dojmů, to taky není nejlepší. Každopádně to je velice zajímá četba a nedivím se, že je v povinné literatuře.

  Ladys

  11.04.2017

  Tak tady přesně platí, že obsah převyšuje formu.
  Kniha mi skoro z třetiny lezla na nervy. I když jsem si to dokázal zdůvodnit věkem postavy a chápal jeho pohnutky, tak většinu textu mi vadilo floutkovství a ukecanost Smiřického.
  Někdo namítne, že to je právě TO, co knihu dělá výjimečnou. Kontrast mezi bezstarostností mládí a tragičností událostí, které se dějí okolo. Mě to místy rušilo.
  Ale až svatá trojice – ženy, hudba a zviditelnění se – to platí pro dospívající mladíky dodnes.
  A i když to píšu nerad, tak dělat revoluci, když už o nic nejde, napřed lidi odzbrojit aby náhodou nestříleli a nenaštvali Němce a pak je posílat na hlídky, nacvičovat nástupy a pochodování, když by bylo potřeba být v ulicích a pomáhat a nakonec tedy opravdu střílet, ale do už odcházejících Němců, aby jednotlivci měli historické alibi, to je bohužel tak typicky české, až je mi z toho smutno. Po bitvě je v Česku každý generálem.
  Moje první setkání se Škvoreckého tvorbou a i přes drobné výtky určitě ne poslední.
  Autor mě překvapil.

  PeťkaW.

  28.03.2017

  Velmi ceněné dílo. Přiznám se bez mučení, že mě ale nijak extra nenadchlo. Celá kniha se dala smrsknout na půlku. Zbytečně rozvleklý děj, který mě málokdy upoutal, do čtení jsem se musela vyloženě nutit. Jen posledních pár stránek bylo zajímavých a živých. Číst o tom, jak mladý kluk myslí jen a jen na to, jak zapůsobit na holky, když kolem něj zuří válka a umírají lidé, mi zkrátka nepřišlo nijak zajímavé, i když právě o ten kontrast šlo.

  ArwenAragorn

  01.01.2017

  Hodně pravdivé

  Ninjer

  23.12.2016

  Konec druhé světové války v městečku Kostelec (ve skutečnosti v mém rodném městě Náchod) z pohledu nadrženého mladíka, který myslí jen na holky a na jazz. Danny Smiřický, alter ego Josefa Škvoreckého, je zvláštní hlavní hrdina. I když má jistý šarm, tak se mu u holek moc nedaří, což ho přivádí k temným myšlenkám, například si přeje co největší válečné masakry, aby mohl být za hrdinu a jeho soci v lásce zemřeli. Celkově jeho touha po dobrodružství a holkách mi připomíná spíše mentalitu patnáctiletého klučina, i když je mu přes dvacet let. Možná to měli tehdy kluci jinak?

  V každém případě mi připadá Danny spíše jako antihrdina, protože je otevřeně sobecký a bezohledný. Což neznamená, že by se s ním čtenář nemohl v lecčem identifikovat a fandit mu. Mně taky připomněl určitá "blbečkovská" léta, i když jsem snad až tak egocentrický nikdy nebyl, a navíc je zde ten mrazivý kontext doby, v níž existovali vyděšení ustupující náckové, kolaborantští převlékači kabátů a komunisti prahnoucí po revoluci. Přání něčí smrti se zde mohlo snadno vyplnit.

  Pro mě jako Náchoďáka to byla zajímavá nostalgie číst, jak se hlavní hrdina neustále prochází Náchodem, a navíc se dozvídat, jak to tam během toho čtyřicátého pátého probíhalo. Danny je trochu kokot, ale uvědomuje si to, takže by mě zajímalo, jak dál dospíval. Třeba ve čtyřiceti už se choval na dnešních dvacet?

  Dávám sedm osvobozeneckých armád z deseti.

  Matty

  18.12.2016

  Dokážu si představit, jaké pozdvižení musela kniha čtyřiadvacetiletého autora v roce 1948 vyvolat. Namísto jasně zacíleného vyprávění proud myšlenek, namísto strnulé spisovné češtiny živý hovorový jazyk dobové mládeže, namísto patosu věcnost a ironie, namísto schematických hrdinů bránících vlast parta kluků, kteří se párkrát nachomýtnout do cesty „velkým dějinám“, případně v sobě nacházejí odvahu hlavně kvůli tomu, aby učarovali holkám. S holkami se dostávám ke kamenu úrazu jinak vynikající knihy, k momentům, kdy se ve mně probouzel moralista a feminista a ztrácel jsem chuť pokračovat ve čtení.

  Ženské postavy jsou opravdu tak pitomé, jak tvrdí Danny. Dívky v knize svým jednáním naplňují ty nejprimitivnější mužské fantazii nezávisle na tom, jak je vidí a jak o nich mluví Danny. Nejde tedy jen o záležitost jeho mladické perspektivy, která mu brání vnímat vrstevnice jinak než jako krásné, ale hloupé chodící objekty, které svou hodnotu ztratí poté, co zestárnou („začal jsem myslet na nebe … jestli jsou tam lidé v takovém stavu, jako byli, když umřeli, to by bylo blbé, protože takové hezké holky, jako je Irena, umírají obyčejně, až když jsou hodně staré“).

  Autor stojící nad mladým vypravěčem se od názorů Dannyho ani nijak nedistancuje a nevytváří pro něj situace, které by ho dovedly k poznání, že ženy jsou mužům rovnoprávné a je proto hodně zvrácené přemýšlet o nich jako o nástrojích k uspokojování slasti, které lze v krajním případě znásilnit („nebo v Praze si dá Irena říct. Snad ji přece jen jednou znásilním. Anebo tu neznámou holku.“). Takže Danny Smiřičký se vůči ženám chová jako dobytek. Nechť. Jenomže Škvorecký s tím zjevně nemá nejmenší problém. Sám jsem ale z toho důvodu měl problém s takovým hrdinou a takto benevolentním vypravěčem absolvovat téměř čtyř set stránkový text.

  P. S. debata o sexuálním harašení, do které se Škvorecký v 90. letech zapojil, pak bohužel ukázala, že nešlo o záležitost jedné knihy a autorova mladého věku, nýbrž celoživotního přesvědčení o určitém, pro mne nepřijatelném rozdělení mužských a ženských rolí.

  laepus

  07.10.2016

  Přečtení už hodně dávno a už z toho zbývají jen takové dojmy. A jsou to dojmy veskrze pozitivní. Přenesení té velké války na maloměsto mezi jeho maloměstské obyvatele s jejich problémy, tužbami a s jejich dospíváním. Zlomové chvíle našeho života ukazují náš pravý charakter a název knihy je sice dost depresivní, přesto pro mnoho lidí pravdivý.

  1871

  15.08.2016

  Bojím se, že tak nějak to tenkrát s revolucí opravdu bylo. A tak nějak to je vždy s vnímáním světa mladýma očima, které postrádají zkušenost a srovnání s tím co bylo kdysi dávno je hodně mlhavé. Revoluce byla krásná a opojná, ale ten hořký pocit, že něco krásného a důvěrně známého (válka v závětří a relativním klidu) končí, byl také neodbytný.

  mdracek

  19.07.2016

  Z knihy na jednu stranu dýchá optimistická, jazzová nálada. Na druhou stranu je to příběh ze samotného závěru války, kdy už se nečekaly žádné velké problémy, a přesto se to neobešlo bez komplikací. Danny mi zpočátku nebyl se svými postřehy příliš sympatický, s rozvíjejícím se dějem mě však jeho svérázný pohled na svět zaujal. I jeho představy o Ireně do děje zapadaly.
  Občas mi jen vadila struktura textu, na můj vkus tam jsou příliš dlouhé odstavce. Možná jsem ale jen měla nějaké podivné vydání knihy.

  Vyomi

  09.05.2016

  Občas mi text utíkal a musel jsem se k některým pasážím vracet, abych věděl o co se jedná. Popisy a představy Dannyho o Ireně by také nemusely být tak rozsáhlé. Na jedné straně jsem se těšil až budu mít knihu dočtenou, na druhé straně mi bylo líto, že příběh Dannyho Smiřického "skončil".

  TheSarcasm

  24.03.2016

  No tak zas tak úplně nevím co si o tom myslet. Téma mě baví, takže tam problém nebude. Spíš to bude tím stylem jak je to napsané. Přišlo mi to občas takové divně "Hrabalovsky" ukecané. Co mi tedy pilo krev jakožto neněmčináři byly ty občas docela dlouhé pasáže v němčině, kterým jsem tedy nerozuměl. Na druhé straně chápu co tím chtěl autor říct a to se mu myslím docela povedlo. Takže nakonec mám po přečtení poněkud rozporuplné pocity.

  NiNo

  11.02.2016

  Svět je divadlo a je tu jen proto, aby si měli kluci kde hrát – to je podle mě nejvýstižnější popis Dannyho psychiky. Danny je mladý, schopný, relativně dobře situovaný, prakticky nic mu nechybí a dělá si, co chce. Dokonce i válka se tak dá přežít ve zdraví a s trochou slávy, když se někdo snaží. Chvílemi bylo těžké rozeznat, co je myšleno vážně a co je čistá satira.
  Tuto knihu bych povinně dávala přečíst všem pubertálním klukům – kvůli ponaučení i pro inspiraci.

  Albina

  16.01.2016

  Nejlepší Škvoreckého dílo, vyrostlé z autorových prožitků, skvěle vystihující lidskou povahu.

  Eicherik

  17.10.2015

  Kniha je ještě zajímavější pro nás, pro které je Náchod rodným městem.

  kristleko

  23.09.2015

  Co hrdinství, ideály a obětování se za vlast, ale holky, jazz, žvanění a předvádění se! Inu, mládí bylo stejné před sedmdesáti lety jako dnes, jak Škvoreckého knihy plasticky a s notnou dávkou humoru ukazují. Zbabělci jsou vlastně dekonstrukcí zidealizovaného a zmýtizovaného pohledu na konec války v podání komunistické propagandy a jejich vydání v závěru 50. let proto způsobilo nevídaný povyk. A i dnes obrazy z hektických posledních válečných dnů v jednom východočeském městě překvapí – atmosféra nejistoty a strachu, ale současně i očekávání „šťastných zítřků“, hraní si na vojáky ústící ve zbytečné smrti, proudící tisíce bezprizorních lidí od vězňů z koncentračních táborů po anglické válečné zajatce… „Mladistvá“ kniha formou vyprávění, jazykem i svými hrdiny, ale velmi „dospělá“ svým skutečným sdělením.

  jadran

  25.07.2015

  Svým způsobem je to onen pověstný fundament, na kterém dílo Josefa Škvoreckého leží. Neméně zajímavá je i historie vzniku díl a peripetie jeho vydání, která je ukázkou toho, že Škvorecký se nikdy (a možná i Zbabělci jsou k tomu i klíčem) nenechal strhnout k "radostnému" budování "světlých zítřků". Nebyl to prvoplánově prezentovaný cynizmus, který byl knize vyčítán, ale spíš skutečnost, že Josef Škvorecký nějak tak "chápal" od začátku, o co jde a kdo je kdo, zatímco mnozí další se k pochopení museli dostat řadou lidských i názorových kotrmelců a řada (a těch je asi nejvíc) nepochopí nikdy, i když budou mít pravdu vždycky a to podle svého prospěchu ve vazbě na režim, který bude u moci. Skutečnost, že vydání díla ve své době vedlo jak k vyhazování lidí s nakladatelství tak například k vyhazovu kritika, který román pochválil ve Večerní Praze vypovídá o době, kdy vyšlo stejně průkazně, jako je ve Zbabělcích podána doba, kterou Škvorecký skvěle popisuje. Nakonec život spisovatele bývá (kromě řemeslníků v tomto oboru, jsou jich haldy…) dost zásadním klíčem k jejich tvorbě.

  lushi

  30.06.2015

  Já jsem s Dannym sympatizovala. Koho by zajímal konec války nebo budoucnost národa, když jste mladý člověk a jste si vědomi vlastní životní filozofie? Baví vás hudba a holky, chcete žít spokojený život. V srdci už není místo pro národ nebo osvobozeneckou armádu…

  woodward

  23.06.2015

  Konec války, jazz, Danny Smiřický a jeho zmatené dospívání. Kolem se valí dějiny, jenže Irena a jiné krasavice jsou důležitější než všechny války a dějinné zvraty světa. Škvorecký napsal tuhle knihu (i ty další Dannyho příběhy) v podstatě o sobě. Zbabělci otvírají dveře do světa, kterým nás Josef Škvorecký provázel dlouhá desetiletí, přes všechny temné roky, o nichž jeho Zbabělci na samém začátku té ságy ještě neměli ani tušení.

  marketa8129

  21.05.2015

  Zbabělce a Mirákl mám ráda jako jeden z pohledů na dobu. Je to poněkud hořký pohled, chce to zkušenějšího čtenáře, nutí k přemýšlení, ale není to vlastně dobře? Je v ní i dost humoru a hlavně čistokrevného Škvoreckého. Doporučuji vytrvat!