Vojna a mír I. PDF, ePub, Kindle

By | 06/25/2018

Vojna a mír I.

Popis napoleonských válek (resp. ruského tažení). Popisuje rodinu šlechtice Andreje Bolkonského. Bolkonskému zemře při porodu žena, on odchází do války, proslaví se. Nebojí se smrti a nezáleží mu na životě.
Na dovolené se seznámí s mladou Natašou Rostovou, s níž se do sebe zamilují. Tím Andrej získá znovu zájem o život. Postupně v něm vzrůstá odpor k válce. Dále zde vystupuje Pierre Bezuchov, který je nositelem Tolstého myšlenek, hodnotí dění kolem Napoleona. Bezuchov šel do války ze zvědavosti, postupně se v něm zrodí odpor k násilí a prochází válkou jako pozorovatel. Dostává se do blízkosti Napoleona a chce ho zastřelit, ale neudělá to.
Andrej se nakonec dostává těžce raněný domů, kde ho ošetřuje Nataša, které zemře v náručí. Nataša se nakonec vdává za Bezuchova.
Tolstoj v tomto díle odsuzuje války a násilí, a to i obranné.
Na náměty románu Vojna a mír složil stejnojmenou operu Sergej Prokofjev.Kniha v českém jazyce!


Stažení Vojna a mír I. zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Vojna a mír I. (0.00 EUR)


Stažení Vojna a mír I. zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Vojna i mir (1951)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány, Historie
  Vydáno: , Naše vojsko
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (40)

  Přidat komentář

  TipsyChipsy

  21.11.2017

  Do této slavné knihy jsem se pustila až teď. (desítky let po maturitě z ruštiny). Konečně!!! Jak to bude s Natašou, Pierem a Andrejem? V prvním dílu jsem se s nimi zatím jen seznámila a hlavně jsem byla u nás na jižní Moravě na slavných bojištích kolem Slavkova. Četlo se to krásně, žádné komplikované myšlenkové zmatenosti, jakými se pyšní moderní autoři. Jen prosté vyprávění plné hlubokých znalostí o člověku.

  TeraOkula

  24.08.2017

  Četla jsem na VŠ díky semináři z ruské literatury, velmi čtivé, velmi objemné a velmi popisující postavy, dobu, válku, ten díl o válce jsem nečetla, neměli jsme to povinné hihi……

  Melic

  26.07.2017

  Poměrně dlouho mi trvalo vytvořit si k postavám nějaký vztah. Je to dáno tím, že těch hlavních je poměrně dost. Takže čas k začtení byl ještě o kousíček delší. Ale nakonec to stálo za to, jsem už zvědavý na druhý svazek. Tolstoj opět ukazuje realistické vykreslení charakterů a emocí způsobem, že je i já jako čtenář zažívám. To dokáže i přesto, že prostředí je pro mě nepřirozené a cizí. Jinak naprosto souhlasím s komentářem pode mnou. Anna Karenina tím, že se nesnažila popsat tolik charakterů, si mohla dovolit zajít více do nitra postav a oslovila mě (zatím) více.

  parxel

  13.07.2017

  Vojnu a mír jsem se rozhodl číst ze dvou důvodů. Prvním důvodem bylo shlédnutí stejnojmenného seriálu z roku 2016, který se mi velmi líbil. Druhým důvodem bylo, že jsem asi před rokem četl od Tolstého Annu Kareninu, která mne doslova nadchla. A proto jsem se na Vojnu a mír velmi těšil.

  Příběhem se prolínají dvě hlavní linie. Jedna je historická a týká se boje Rusů s Napoleonskou armádou, kdežto druhá linie se zaměřuje na život a na vztahy několika hlavních postav především z vyšší vrstvy společnosti. A v tomto směru jsem měl z knihy, zcela jiné pocity, než ze zmiňovaného seriálu. Kniha pro mne byla zajímavá, zejména z historického pohledu. To jakým způsobem se vyvíjeli vztahy mezi Napoleonem a ruským carem Alexandrem, jak probíhal vývoj války nebo jak se s postupem času měnili názory na Kutuzova. To mi zkrátka přišlo moc zajímavé. Naproti tomu seriál se podle mého názoru mnohem více soustředí na vztahy a osudy hlavních postav resp. historickou linii jsem v něm vnímal pouze jako kulisu k tomu co zažívají a co se odehrává mezi hlavními postavi.

  Přestože kniha obsahuje velké množství postav, tak pro vlastních příběh jich je důležitých asi jenom dvacet. Vzhledem k tomu, že jsem již dřívě četl Annu Kareninu, tak jsem očekával, že se Tolstý pustí více do vnitřní introspekce těchto postav, což se bohužel nestalo. A to je asi hlavní věc, kterou bych knize vytkl. V tomto směru se mi Anna Karenina líbila mnohem více. I přes tuto drobnou kritiku si však myslím, že se Tolstému opět velmi dobře podařilo vystihnout témata, která jsou aktuální i pro soudobé čtenáře. Ať už se jedná o proměnu Marjy po smrti jejího otce nebo o nešťastný osud Knížete Andeje a některé další. To jsou prostě příběhy, které jsou a zůstanou nadčasové. V tomto směru autora velmi obdivuji.

  A abych nezapoměl. Knihou se prolínají filosofické úvahy na různá témata. Tento prvek vystupuje do popředí zejména v závěru knihy, což ocení především filosofové a jiný podobný indiáni. Pro nás obyčejné smrtelníky, je však toto zbytečná balast.

  Dávám čtyři hvězdy, protože mě osobně se více líbila Anna Karenina.

  Mijagi

  04.04.2017

  Po celou první polovinu jsem měl nutkání knihu odložit. Zdlouhavé pasáže z plesů a dýchánků v bohatých ruských rodinách mě doslova ubíjely. Tímhle stylem se v dnešní uspěchané době, kdy i čtenář chce být, co nejrychleji zatažen do napínavého děje, nepíše. Jenže pak se to zlomilo, jako kdybych vnitřně zpomalil a dokázal se naladit na autorův styl. Kniha mě nejen začala bavit, ale prožitek přineslo i samotné proniknutí do hloubky tohoto nádherného díla světové literatury. Tolik postav, tolik scén, tolik utrpení, lásky, mezilidských vztahů, ať už na ruských dvorech či válečném poli. Tomu, co zde Mistr Tolstoj rozepsal, se u filmu říká „rozmáchlá, impozantní výprava“. Takovou perličkou na konci prvního dílu je pro českého čtenáře popis bitvy u Slavkova a pěkné vykreslení moravského venkova východně od Brna. Mlžná listopadová krajina a proti sobě stojící armády Francie a Trojkoalice. Tečka, která vám nedovolí nechat druhý svazek v knihovně příliš dlouho.

  tygřík2

  10.03.2017

  Stojí za to vytrvat a dočíst až do konce – i díl druhý. Nenechat se odradit objemem, občasným filozofováním a dobou vzniku. Jedno z literárních děl, u kterých máte pocit, že autor byl u toho. Že žil všechny životy, které vylíčil. Sympatický je mi i mírný ironický podtón, který občas zaznívá např. ve vojenských pasážích.
  Čestné místo v mé knihovničce.

  Mušketýr007

  03.02.2017

  Po přečtení Sinuheta od Waltariho jsem si myslel, že mne už nic tak nezasáhne. Omyl! Jsem opravdu překvapený, kolik emocí a existenciálního pochopení mne při tomto Veledíle doprovázelo. Napoleonskou dobu miluju a život člověka v tomto neuvěřitelně těžkém období nemohl být popsán lépe. Nekonečná láska Nataši, boží prozření Pierovo, život člověka (prostého i z vyšší společnosti), ale i vojenská a politická mašinérie okolo první velké vlastenecké války mne úplně pohltila. Až mne mrzí, že už je po všem… Určitě na tuto jízdu nikdy nezapomenu, obzvláště ne na krásnou duši a krutý osud Platona Karatajeva!

  Ranuncul

  09.01.2017

  Velice dobře napsaná kniha.Jen jsem doufala,že kníže Bolkonsky skončí jinak.

  bondula

  28.12.2016

  Každý rok si zvyknem prečítať aspoň jedno z klasických tučných diel veľkej ruskej literatúry. Je tam určitá istota, že nebudem sklamaný, aj keď čitateľský zážitok je často vykúpený poriadnou makačkou. Vojna a mier je čo do rozsahu jedným z najväčších diel z tejto škatuľky.
  Už dávnejšie som zistil, že kdesi okolo polovice 19.teho storočia leží akási imaginárna hranica, za ktorou píšuci starí autori sú mi myšlienkovo už tak vzdialení, že ich svet veľmi pochopiť nedokážem. Podobne to dopadlo aj s Levom Nikolajevičom. Našťastie sa tento problém objavil iba pri jeho filozofických pasážach, ktoré (miestami možno trochu nasilu) vkomponoval do svojho epického veľdiela.
  Zato príbeh – ten bol famózny. Nemá zmysel to tu celé rozpitvávať, za všetko len jedno malé poučenie. Dnes je zvykom mladým ľuďom hovorievať, že kedysi ich predkovia dospievali oveľa skôr, oveľa skôr sa púšťali na svoju samostatnú životnú púť a už od skorej mladosti niesli za svoje činy zodpovednosť. A tak to bolo i v románe Vojna a mier. Ale ako tí mladí riešili svoje životné úskalia? Áno, brali zodpovednosť za svoje činy, boli samostatní už v skorom veku, ale správali sa pri tom ako deti! Iste by toľko hlúpostí nenarobili, keby ich do tridsiatky živil mamahotel! Ale zas… potom by sme prišli o mnohé zápletky Mojny a mieru, všakže.
  Na záver teda len krátke zhrnutie. Nechajte mladých dospieť a prečítajte si Vojnu a mier. Aspoň raz za život…

  AllyKumari

  28.11.2016

  Snad žádný jiný spisovatel neznal lidskou duši v tak rozličných podobách, s jejími slabostmi i přednostmi, s její strnulostí i touhou pohybovat se vpřed, jak Lev Tolstoj. Bohatství charakterů, které mne tak nesmírně udivilo a zaujalo v Anně Kareninové, je přítomno i v této monumentální knize, stejně tak intimní, ale více křehké a méně naplněné nezřízenou vášní. Z historického hlediska nelze knihu brát jako učebnici věrně popisující události první ruské vlastenecké války, je nutné si uvědomit, že Tolstoj chtěl především oslavit ruský lid tak, jak jej viděl a jak v něj věřil. Až příliš často v poslední části knihy opouští své hrdiny, aby mohl filozofovat, proto se konec jaksi zadrhává, přesto nelze toto mamutí dílo hodnotit jinak než pěti hvězdami.

  Domuly

  06.11.2016

  Vůbec nevím kde a jak začít. Dokonce jsem si nechala i nějaký čas na uležení, než jsem se rozhodla napsat tento komentář. Vojna a mír je neskutečné, majestátní dílo. Všechna čest autorovi, je to naprosto dokonale zpracovaná románová epopej. V díle nechybí kritika společnosti a války, vyobrazení nejhorších, ale i nejlepších lidských vlastností, psychologie postav i filozofie života. Neskutečné jak se některé postavy v průběhu několika set stran změnily a dozrály. Jsem ohromená. Občas na mě bylo už té války moc a začínala jsem se lehce nudit. Popisování taktiky, front, oddílů a regimentů, nespočet ruzných jmen a generálů – málo toho tam rozhodně není. Má to tam všechno ale své místo a bez těchto pasáží, by ta kniha nebyla úplná. Myslela jsem si, že Anna Karenina je autorův top, ale to jsem se opravdu spletla. Po přečtení Vojny a míru budu na všechny knihy pohlížet trochu jinak. Dovolím si ještě malou vsuvku o Andreji Bolkonském. Hned si mě získal a celou dobu jsem jeho osudy sledovala nejradši, nedovedu představit lepší vyobrazení statečnosti a ušlechtilosti.

  Adelyna

  27.10.2016

  Hledání smyslu života knížete Andreje, hlavní nositel myšlenek Tolstého Pierre a romantická duše Natašina do toho vylíčení strastí, hrůz, krveprolití a rozcházejících se názorů na bojišti a nepochopení Kutuzova, k tomu závěrečný epilog posledního svazku…až jsem skoro nemohla uvěřit jak velká je genialita autorova.
  Vojna a mír je prostě jedno z těch děl, co vás ovlivní, budete se k němu vracet, těžko popsat slovy, co ve vás zanechá.

  Alinka2

  17.08.2016

  Nemůžu uvěřit, z jak špatného úhlu jsem se na svět dívala. Změnila úplně moje představy o životě a světě kolem mě. Ty neuvěřitelně propracované postavy, děj, popisy bitev. Takhle to může napsat jenom génius. Bála jsem se ji číst kvůli té tlouštce, ale stálo to tisíckrát za to. Doufám, že se dostanu i k jiné knize od tohoto velkého spisovatele. Rozhodně doporučuji.

  domi88

  23.06.2016

  Těžko jsem zvládala závěrečné úvahy o svobodě, moci a historii. Ale příběh a postavy? No prostě nemám slov. To nejde napsat komentář, to si prostě musíte přečíst a vůbec se nebát. Je to strhující.

  niki-chan

  28.05.2016

  Úžasně napsaný příběh, který i poučí o historických událostech. Rozbor postav a popis je naprosto excelentní. A popis přírody, společnosti a zvyklostí dokreslují danou dobu. Nejvíce se mi zalíbila postava Nataši.

  Damato

  19.04.2016

  Tuto knihu jsem vyloženě ukradla – víceméně odvezla bez svolení-z knihovny rodičů. Už po znovupřečtení Anny jsem věděla, že se k Vojně zase vrátím, protože má pro nás -lidi 50+- nádech "muset to přečíst" a to je ukrutná chyba, kterou na nás tehdejší školství napáchalo. Neházím samozřejmě chybu jen na školství, dávno jsem si ji mohla sama od sebe přečíst, ale shodou okolností – díky databázi- jsem na ni narazila a extra jela neplánovaně k rodičům, protože jsem poděs a musela jsem ji mít – HNED. Takže na rozdíl od komentářů PO PŘEČTENÍ já dnes píšu komentář PŘED ČTENÍM- pokud se samozřejmě nepočítá ta školní povinná četba. Jen mě mrzí, že jako puberťáci a později jako namachrovaní maturanti jsme se vyjadřovali v termínech "nuda, blbost, apod". Promiňte pane Tolstý, dnes se hluboce omlouvám a stydím a moc se těším , až dnešní večer zasednu do svého čtecího křesla s kotlem bylinkového čaje a otevřu první stránky. A zase kecám- první stránky už jsem totiž nedočkavě přečetla, když jsem vařila večeři, takže prosím pojďte dál pane Bezuchove a pane Bolkonský , jste náležitě očekáváni.
  .

  Cacolinka

  19.04.2016

  Tak tohle bylo krásné…pro všechny, co si chtějí poplakat, doporučuji synchronizovat čtení románu se sledováním nového zfilmování z roku 2016 (ale pozor! ve čtení knížky mít vždy lehký náskok před seriálem). Kníže Andrej Bolkonskij…Pierre Bezuchov…co jiného říct..? Raději přečíst…

  jadran

  16.04.2016

  I když to woodward napsal dost pěkně, dobře i pravdivě, tak co je Rusko a kdo jsou Rusové víme všichni a podobných analýz ruská literatura obsahuje víc, než literatury ostatních zemí. Zato ta obecná nadstavba tam nějak chybí. Ale ať už to jsou historické, sociologické, politologické, psychologické a bůhví jaké další studie a práce na straně jedné a celá ruská literatura Puškinem počínaje až třeba Solženicynem konče, co z toho je tak objevné a hlavně všeobecně akceptovatelné? Vždyť sám Tolstoj a jeho "filosofie" vedly nepřímo k zvěrstvům dvacátého století v Rusku a jeho bohužel i dost širokém okolí. Falešný humanismus a lidovost (ono povrchní splýváním s prostým lidem) není nic jiného, než ono užitečné idiotství, jak ho cynicky a přitom bohužel velice trefně popsal V. I. Lenin. Salónní levičáctví – mor dnešní doby má různé podoby a jednu z nich představuje i Tolstoj, v tomto případě v obskurní (i když dobře vytvořené postavě s jistými autobiografickými rysy) osobě Pierre Bezuchova. No kdo bude oslavovat toto dílo třeba jako protiválečné opus největší velikosti doporučím útlou knížku Stephena Crana Rudé znamení odvahy…..

  Lodja

  07.04.2016

  Klaním se. Přestože mě k Vojně a míru přihrála náhoda v podobě referátu do školy a děj jsem si zhruba pamatovala ze seriálu, který kdysi jel v televizi a my jsme se na něj s mamkou dívaly, ohromně mě zasáhl i přiučil. Když převypravujete děj samotný, velmi pravděpodobně to bude znít jako scénář k telenovele (vemte si už samotnou Natašu a jejích pět nápadníků na každém prstě). ALE! Narozdíl od telenovele zde postavy ožívají, mají duši, nejsou křečovité a co si myslím, že je opravdu jedinečné – Tolstoj bez výčitek svědomí vytahuje na světlo jejich nejskrytější touhy, takové ty věci, o nichž se prostě nemluví. A to mě v tom nejlepším slova smyslu opravdu šokovalo.

  "Zdá se mi, že mě nemůžeš mít rád, že jsem tak ošklivá…vždycky…ale teď…v tomto sta…"
  "Ty jsi ale směšná! Člověk není milý, protože je krásný, ale je krásný, protože je milý. To jen Malvíny a jiné miluje někdo proto, že jsou krásné, ale cožpak svou ženu miluji? Nemiluji, ale tak…nevím, jak bych ti to řekl. Když tu nejsi, nebo když se takhle rozkmotříme, nestojím za nic a nejsem s to nic udělat. Copak miluji třeba svůj prst? Nemiluji, ale zkus mi ho uříznout…"

  woodward

  28.11.2015

  Kdyby v důsledku nějaké katastrofy zanikla ruská literatura a zachovala se jenom Vojna a mír, zůstal by budoucím generacím zachován obraz Ruska a ruského národa ve vší celistvosti. Krásná země a mocná říše, tak pyšná, silná a bohatá, tak surová a zaostalá. Tak dychtivá stát se součástí velkého, kultivovaného světa a současně žijící v neutuchajícím strachu ze všeho cizího. Balancující na rozhraní kultur v nesmírných prostorách uvnitř eurasijského kontinentu, kam doléhá jenom slabý přísvit z mocně zářících civilizačních center Východu a Západu. Občasný závan nových myšlenek bývá často jen dílem náhodně sbíraných a nezrale, ukvapeně interpretovaných znalostí nebo zkušeností. Pierre Bezuchov i Andrej Bolkonskij vnímají dusivou uzavřenost ruského světa. Bolkonskij prožije rozčarování, zprostředkované válkou a nešťastnou láskou, a nakonec umírá na svá zranění. Bezuchov je drsně zbaven iluzí o Napoleonovi a vrací se ke kořenům – do bezpečné, drtící náruče Matky Rusi. A takové je Rusko dodnes. Toužící po světle a čerstvém povětří, ale setrvávající v ustrašeném, zatuchlém přítmí pochyb a nedůvěry ke všemu co je nové, a tedy cizí.

  ZajDa37

  30.08.2015

  Ze začátku jsem se dost pomalu prokousával dějem, který se podle mne docela pomalu rozjížděl, ovšem tento pocit mě za chvíli opustil. Plně jsem se ponořil do psychologického ztvárnění Natašy, Andreje nebo Pierra Bezuchova. Všechny jejich životy nějak spojuje válka s Napoleonem a je jen na nich jak se s tím vyrovnají. Tolstoj mistrně vykreslil ruskou elitu, počátku 19. století, i to jak se změní pod tlakem okolností. Všechny postavy se vyvíjejí. Ale současně žádná není vyloženě záporná nebo kladná. Jsou ze života. Nejsou charakterizovány svými vnitřními promluvami, jako u Dostojevského, ale svými činy.

  TaLu

  23.06.2015

  Přečetla jsem na škole.
  Nikdy nezapomenu.
  Trochu se bojím přečíst znovu, aby s odstupem času nebyl dojem jiný…
  Ale mám to v plánu.
  Člověk by měl mít odvahu se i po dlouhé době k něčemu vrátit.
  A dokud máme plány a sny….tak žijeme :o)

  bob0985

  25.04.2015

  Příběh je skutečně rozsáhlý, není však zdlouhávý, a proto stojí za to si tuto knihu (knihy) přečíst – sám jsem měl k dispozici vydání z roku 1947. Čtenáře, kteří mají obavu, že délkou se dílo blíží některému z Jiráskových děl, bych rád uklidnil, že Tolstoj věděl, kdy přestat s popisem a jinými formami výkladu, které by mohly čtenáře odradit, unavit. Tolstoj nepřekročil hranici, kdy bych si řekl, že knihu musím odložit.

  Nicméně jedna část byla jaksi navíc – úplně závěrečná, druhá část epilogu. Nejspíše vzhledem ke své době měl autor potřebu se vypořádat filosofickými otázkami o tom, co a kdo utváří dějiny, a svoji polemiku do knihy zařadil. V dnešní době se mi jeví trochu nadbytečnou, a proto jsem ani jejímu čtení nevěnoval pozornost. Tato část by však neměla vyvolávat v čtenáři odsouzení příběhu a jeho zpracování jako takového.

  maryzka

  08.04.2015

  Kdysi jsem to četla a kniha byla pro mě horší než film. Na film je lepší podívání. Pořád jsem musela hledět na druhou stránku knihy, kde se nacházel překlad z francouzského jazyka do českého. No nevím našla jsem na smetišti Vojnu a mír- překlad bra. Mrštíku a byl nesporně srozumitelný a dal se číst.

  Atuin

  15.02.2015

  Na obsáhlém svazku Vojna a mír I-II je vidět jakou genialitou autor oplýval.Živý obraz o kterém L.N.T. tak živě povypravuje a skládá ho dohromady, působí jako by o něm mluvil bez přípravy, kdesi u stolu. Slova si nevymýšlí, nesmýšlí a nelátá, pouze vypraví. Tak skutečně dokázal narvat city všude a doslova vrcholné. Až ďábelsky navazuje a rozvazuje, jako by tam stál, tam seděl, všechno skutečně viděl a mnohou postavou byl.

  Marbo

  07.10.2014

  Klasika z nejklasičtějších, osudy velkých i malých lidí na pozadí Vlastenecké války. Knížeti Bolkonskému se nedá nefandit

  Aaron Lewis

  15.08.2014

  Na střední škole bych na ní nedala dopustit… jenže jsem jí pak četla znovu po deseti letech a ano, je to pořád nádherná kniha a nikdo nepíše jako Tolstoj. Jeho umění zahrnout celý život několika rodin je jedinečný. Postavy jsou krásně rozličné, buď je máte rádi nebo ne, neexistují ploché. Všechno má hloubku… Ale, je tam to ale. Jsem rozpolcená mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Ženské charaktery mi tu jednoduše nesedly, a to opravdu hodně. Napoleon mě taky neoslnil, ale toho já všeobecně nemusím… Já vím, že takové knihy nikdo jiný nepíše, ale Vzkříšení bylo o několik levelů lepší.

  Koňadra

  14.07.2014

  Mal som obrovský rešpekt, keď mi štvorzväzkové antikvárne (až šalátové) vydanie daroval spolužiak na strednej. Ale netreba ho mať. Netreba sa báť ani rozsahu ani mena autora. Krásne dielo a do Nataši Rostovovej sa dalo aj zamilovať :)))

  Nahnilaruka

  04.07.2014

  první díl opravdu epický, velmi čtivý a zábavný i přes zdlouhavý začátek. Autor nás uvádí do ruského světa začátku 19. století, poutavě líčí tehdejší poměry šlechty. Čím hlouběji postupuje čtenář knihou, tím více je vtahován do spletitého děje. I když je často autorovi vyčítáno, že charakteristika jednotlivých postav je nepříliš hluboká, dovolil bych si nesouhlasit. Povahu jednotlivých postav čtenář pochopí nejen při seznámení, ale z odvíjejícího se děje.

  Některé postavy jsou sympatické více, jiné méně a tak jsem se jako čtenář těšil především na pasáže s Pierem, knížetem Andrejem a Rostoovovými, kterých se mi popravdě nedostávalo. 90%

  fruitbueno

  02.06.2014

  Knižní série, kterou jsem doslova zhltala během prázdnin po prvních státnicích, mě nadosmrti poznamenala. Miluju vše ruské a Vojna a mír je skvost, klenot a perla. Tolstoj byl génius, mistr náznaků a vykreslení charakterů. Těším se, až se k sérii zase dostanu a mimochodem – dejte si i filmovou verzi.