Vesnický román PDF, ePub, Kindle

By | 06/20/2018

Vesnický román

Román o ženách.
Děj se odehrává na vesnici v polovině 19. století. Po smrti manžela dá vdova Jirovcová svého syna do služby na rychtářský statek. Na statku si všichni mladého Antoše oblíbí a rychtář z něj udělá čeledína. Po smrti rychtáře se rychtářka vdá za Antoše, který si ji vezme z vděčnosti za protislužbu. Z počátku ideální manželství se však dostává do krize…Kniha v českém jazyce!


Stažení Vesnický román zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Vesnický román (0.00 EUR)


Stažení Vesnický román zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Romány, Literatura česká
  Vydáno: , Československý spisovatel
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (30)

  Přidat komentář

  Marekh

  11. března

  Citáty, které mne oslovily:

  A zlodějem budeš, utrhneš-li potajmu z cizího stromu jediného jablka, z cizího záhonu jediného kvítí. Ba trojnásobným budeš zlodějem, jednou na cizím statku, podruhé na matčině životě a potřetí na jejím podílu na království nebeském…

  Annabelka

  21.12.2017

  Povinná četba za mých mladých let.I když jsem jako mladá tenhle styl psaní nechápala,tak u této knihy se mi děj četl dobře.Ráda se k ní vracím i v dospělosti,kdy mám už to myšlení jiné a lépe se mi tento styl čte

  barca9312

  16.06.2017

  zajimavy pravdivy pribeh ze zivota

  Džerkys

  03.02.2017

  Pěkně napsané, jen ten konec, ta stará Jirovcová ta mi pije krev, ty její moudra, i když chápu byla jiná doba…

  Prateri

  03.01.2017

  Rozvodům nefandím, v dnešní době se lidé rozvádějí kvůli každé blbosti, devatenácté století na tento problém hledělo úplně jinak – že jsi nešťastný, to nevadí, v manželství setrváš kvůli cti a věčnému zatracení. Mám o čem přemýšlet, ale ten konec – no, je to přece jen dávno.

  kacimilek

  01.11.2016

  I přesto, že je román psaný v češtině 19. století, má opravdu spád. Člověk by řekl, že mu dá zabrat, než se tím prokouše, ale opak je pravdou. Mně se tedy líbil moc. A možná kdyby si jej přečetlo více lidí v dnešní "nemorální" společnosti, několik vyvolených by děj knihy ovlivnil.

  hana1984

  08.06.2016

  Nevím jak ostatní,ale já mám knihu ráda.

  JolanaC

  10.11.2015

  Nebyla to taková hrůza, jak se o knize traduje. Člověk si jenom musí zvyknout na styl, jazyk a slovosled.
  Po dějové stránce trochu slabé a jednoduché. V podstatě se ni neděje, ale rozepsané je to na desítky stran. Ke konci se to sice zlepšilo a nabralo trochu rychlost, ale přesto mě konec spíš zklamal. Za zmínku také stojí postavy – dle mého názoru výraznější než samotný obsah.

  Luccy78

  12.06.2015

  Moc hezký román, poklad české literatury.

  aji

  30.03.2015

  Tuto knihu jsem si vytáhla u maturity. Děj je jednoduchý a sympatický.

  Matt Baker

  07.01.2015

  Od české autorky 19. století bych takovouto knihu nikdy nečekal. Většina děje knihy mi neustále evokovala mé vlastní zkušenosti s tímto problémem, častém i v dnešní době v některých křesťanských církvích, který se velmi dotkl i mé rodiny, zvláště mých rodičů.

  veronika5179

  16.09.2014

  Ze začátku jsem se ke čtení musela přemáhat, jazyk autorky je přece jen již trochu archaický. Příběh místy naivní, ke konci dostal spád a doufala jsem, že autorka bude stát za ženskou emancipací a zdravým rozumem. Bohužel, zvítězily předsudky a zakořenělé myšlení. Škoda.

  123adela

  04.09.2014

  Přečetla jsem ji jen se sebezapřením. Není to můj šálek čaje..

  Weiler

  23.06.2014

  Světlá mě překvapuje jako autorka-žena. V době, kdy má nejen prokázat cenu ženy jako spisovatelky, ale má šanci vyzdvihnout ženu ve společnosti, volí tři výrazné postavy. První z nich je žena, která je plná chyb a chová se jako manipulativní mrcha. Když jsem pak (ve spojení s druhou výraznou ženskou postavou) našel větu: "přiučila se za málo okamžiků vší lsti a obratnosti, jíž slyne od počátků plémě Evino." říkal jsem si, že moderní feministka by Káje možná s chutí střelila políček. Zato Antoš, to je pane postava jako lusk. Dře jako ideál socialismu a chová se jak Ježíš Nazaretský. A víte co? Možná je to konečně krok do moderního vnímání ženy jako rovnoprávné osoby. Když si vemu, jak se kolikrát mužský autor dosud stavěl k ženě jako k objektu, vnímal ji jako jen o málo více, než pěkný obraz nebo elegantní sochu. Samozřejmě, že existovali i autoři, kteří se věnovali ženě, ale snad všichni, pokud ji nekarikaturovali, vykreslí ji jako postavu silnou, morálně neoblomnou. Pak tu máme Němcovou a její babičku, která svou dokonalostí může Bohovi lízat prdel. Chce to ženu autorku, aby sabotovala vlastní řady a idealizovala muže v postavě uvěřitelné, aby byl kruh kompletní. Pak máme konečně náhled na svět ze všech úhlů. I ženy si tu můžou najít svůj idol v podobě Sylvy, ale ta má povahu nesmírně vrtkavou a jí k dokonalosti pár kroků zbývá. Od začátku je pak v románu cítit vliv realismu, Světlá však prokládá celou knihu ryze nedistancovanou nevlastní přímou řečí, pročež je knížka ke konci divokou směsicí realistického díla a… něčeho jiného. Ne, že bych se za to až tak zlobil, to, že závěr na mě působil neutěšeně, může znamenat jedině citovou investici do díla. Přesto to není knížka dokonalá a zřejmě přítomný patos pro mě sráží o jednu hvězdičku.

  Moňa69

  09.03.2014

  Jednou mi to jako děcku vnutila paní knihovnice. Už ji nemám ráda.

  Lenisk@

  09.03.2014

  Co jen na tuto knihu říct?! Dostala mě! Byla zajímavá, napínavá, ráda jsem se k ní vracela, … chování postav mi přišlo naprosto reálné, autorce jsem vážně věřila každé slovo. Jo a ještě musím dodat, že už dlouho mě žádná knížka tak nenaštvala! 😀 resp. dlouho mě nenaštvala žádná z postav knih tolik jako Antošova matka!

  pakoshka

  25.09.2013

  Realismus mám ráda, Karolínu Světlou mám ráda, no co z toho může vyjít? Jedině pět hvězdiček. Kniha je čtivá, milá, smutná, překvapivá, dojemná, trochu naivní, ale stejně ji považuju za jeden z klenotů české literatury.

  Marčullkas

  22.07.2013

  Vesnický román povinná četba k maturitě. Kniha se mi četla moc dobře a dokonce mě i překvapila. Odehrávající děj v polovině devatenáctého století na vesnici. Různé povahové vlastnosti utvářejí příběh…

  budíček

  08.06.2013

  Vesnický román jsem objevila náhodou v knihovně. A musím uznat, že byť je to už stará klasika, tak se mi hodně dobře četl. Dějově byl příběh několika osob žijících v Podještědí na jednom statku zajímavý, co chvíli se událo něco, nebo do příběhu vstoupil někdo, kdo děj oživil. Čtenář se seznámil s tím, jak to kdysi chodilo na statku, jaké byly ve vsi zvyky a to nejen o Vánocích ale i přes rok, jakým lidé propadali pověrám a také jak důležitá tehdy byla morálka a bezúhonnost, aby se na člověka nedívali skrz prsty a neodsoudili ho k veřejné hanbě…

  Z postav hraje v příběhu hlavní roli milostný trojúhelník rychtářky, jejího může Antoše a služky Sylvy, další podstatnou postavou je Antošova matka, která je právě tím prvkem, který neustále připomíná důležitost morálních hodnot, zásad a bohabojnosti. Rychtářka je vylíčena jako osoba bohatá, sobecká a rozmarná. Byť zpočátku se jeví jako rozumná, její rozmar jí zatemní mozek a její touha po pomstě přivede ji až k pověrám a uctívání temných sil. Antoš je vylíčen skoro jako hrdina, při čtení jsem občas měla pocit, že autorka ho povyšuje a chválí nade všemi schválně, a občas mi to vadilo. Ano taky mu přiznávala obyčejné lidské vlastnosti, ale občas byla ta jeho bezchybná povaha až neuvěřitelná. Sylva byla divoká dračice, která dokázala na druhého vytáhnout nůž, pokud jí chtěl ublížit a bavila se spíše chlapeckými zábavami než dívčími. Na statku ovšem nastal její obrat a ona se změnila v poslušnou, opatrující a dokonalou dívku i služku. No bylo vidět, že je to už opravdu klasika, ale i přes to, že místy byl příběh naivní, byl čtivý a zaujal. A určitě si od autorky někdy něco přečtu…

  hanicka258

  09.03.2013

  Příběh je zajímavý, čtivý… Na konci mě pak rozesmutnilo, jak autorka pojala konec. Čtenář od půlky knihy tajně doufá, že vše dopadne dobře, že se vše vyřeší ku prospěchu hlavních postav, což se ale nestane. V podstatě z pohledu matky Jirovcové se sice vyřeší celá zápletka nejlepším možným způsobem, nicméně pro ostatní postavy to dopadlo smutně…

  Pájuš

  02.02.2013

  od Světlé jsem četla nejdříve Kříž u potoka, netušila jsem že autorka píše i o osudech mužů. Měla jsem za to, že jen o ženských. Kniha byla čtivá, vývoj postav a jejich postojů až nečekaný stejně jako konec. Z 19. stol nejlepší autorka 🙂

  ttommikk

  21.10.2012

  Rozvést se v 19. století, to kurník nebyla pražádná brnkačka. Vydalo to na celých 200 překvapivě čtivých stránek.

  Gooverka

  13.09.2012

  Jedním dechem jsem tuto knihu přečetla za jeden den a nevěřila její čtivosti. Se jménem Karoliny Světlé jsem si vždy představila jen něco v tom smyslu, že píše o ženských hrdinkách, ale nic dalšího. Vesnický román byl úžasně čtivý, na konci měl obrovský spád a pro mě neočekávaný konec. Z literatury 19. století je to podle mě jedna z nejlepších knih a spisovatelek.

  Graine

  16.08.2012

  Líbilo se mi zejména charakterové vylíčení hlavních postav, kontrast mezi rychtářkou a Sylvou

  Dandulka

  19.07.2012

  Pěkné čtení, ze začátku se člověk musí dostat do pravopisu 19. stpl., ale pak je to moc hezké.

  Galadriel23

  20.04.2012

  Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na to nařečí, ale když jsem se do toho vžila bylo to pěkné i když smutné čtení.

  Joudinka

  15.03.2012

  Velmi pěkný román, líbí se mi od této autorky nejvíce.

  lady

  09.12.2011

  Skvělá kniha,úžasná kdyby jste věděli co k ní cítím najkrásnější román co jsem kdy četla.

  Monnyska

  Konec vystřižený z nějaké pohádky a to naznačuje přítomnost víry, čar a kouzel. Na onemocnění s těmi neštovicemi bylo znát, že věděla jaké to je ztrácet dítě (proto možná chtěla, aby v knize děti – potomci Antoše – zůstali naživu). Jinak kniha svižná, dala se dobře číst a oceňuji snahu spisovatelky, která žila v tak těžké době. Jako povinnou četbu bych ale do základky nedoporučovala, protože i na mě ve druhém ročníku střední školy to bylo docela složité, např.: některé fráze s tamním nářečím pochopit. 🙂

  Alix

  Román o lásce smutné, nenaplněné i ztracené, řeší dilema, jestli " co bůh spojil, člověk nerozlučuj" má smysl i v případě, že manželství je nešťastné a nefunkční.