Tvrdý chlieb PDF, ePub, Kindle

By | 05/22/2018

Tvrdý chlieb

Micheliho román Tvrdý chlieb patrí medzi najúspešnejšie diela povojnovej talianskej prózy. Je to obraz talianskej spoločnosti bezprostredne pred druhou svetovou vojnou, v nej a po nej, obraz rozkladu, materiálnej a mravnej biedy tejto spoločnosti.
Hrdina románu, spisovateľ, syn uzavretého, prísneho námorníka, ktorý neustále žije na mori a k rodine sa vracia len na pár hodín, syn robotníčky Rózy, ktorá umiera od hladu na ulici, odchádza z rodného mestečka aj so svojou ženou na juh, aby si našiel prácu. A keď sa zdá, že jeho život bude predsa lepší, šťastnejší kdesi v Castelle sul Poggio, za pomoci prísnej, ale vzornej manželky, vypukne druhá svetová vojna. Hrdina odchádza ako vojak na ostrovček uprostred mora. Tu žije s prostými ľuďmi, zrastá s nimi, sú mu námetom pre ďalšiu spisovateľskú prácu. Dni strávené na ostrove ďaleko od ľudí, opis tohto hrozného prostredia pre človeka naučeného žiť v kolektíve, patria medzi najkrajšie stránky románu spolu s úvahami o nezmyselnosti, zverskosti vojny a jej príšerných následkoch. Odtiaľ odchádza do Albánie, Grécka a potom ranený domov do Bologne. Tu ho zastihne prímerie. Ujde, lebo nechce bojovať ani po boku Badoglia za Nemcov. Ale kde teraz? Vydá sa na cestu po celom Taliansku, hľadá si ženu a synka, ktorého opustil ako dvojročného. Neprestajne ich vidí pred sebou, vidí, ako manželka drží malého synka na rukách a díva sa z okna, keď odchádza s kufríkom na vojnu. Tento obraz mu utkvel v pamäti a pripomína mu obraz "Ružencovej madony". Nikde ich však nenájde. Opisovanie cesty po rozvrátenom Taliansku, bieda, tragédie, aj jeho vlastné, ale len ľahké mravné zakolísanie, z ktorého sa dostáva, sú doplnkom tejto strašnej cesty hľadania. Nakoniec ostáva sám, aby šiel životom, ktorý mu hrozná ľudská tragédia uštedrila, presvedčený, že záchrana z toho chaosu a biedy je jedine v zmene systému, ktorý vráti ľuďom dôstojnosť, česť, aby boli hodni mena človek.
Román Tvrdý chlieb dostal jednu z najväčších talianskych literárnych cien (Viareggio), a to pre vysoké mravné, všeľudské hodnoty románu, vynikajúceho dokumentu talianskej neorealistickej prózy socialistickej orientácie. Micheli sa svojím, dnes už rozsiahlym dielom zaraďuje medzi najúspešnejších súčasných talianskych spisovateľov. Týmto románom mu otvárame cestu k slovenskému čitateľovi, ktorý si ho vedľa Moraviu a Pratoliniho iste obľúbi pre svojrázny rozprávačský talent, zmysel pre dramatický spád deja, pre skutočnosť a pre jej pôsobivý etický i revolučný obraz. (záložka knihy)Kniha v českém jazyce!


Stažení Tvrdý chlieb zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Tvrdý chlieb (0.00 EUR)


Stažení Tvrdý chlieb zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Pane duro (1946)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány
  Vydáno: , Britské ministerstvo informací, Slovenský spisovateľ
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (0)