Tango PDF, ePub, Kindle

By | 05/24/2018

Tango

Mrożek je autor s nezaměnitelným rukopisem a pro své satiry, grotesky a parodie dovede využít díla slavných předchůdců. Jeho Tango je parafrází románu Ferdydurke polského modernisty Witolda Gombrowicze. I zde se hovoří o nové formě, čisté formě a formalismu, i zde se bouří mladík z lepší rodiny a nutí mladého sluhu, aby mu dal facku. Ovšem Gombrowicz provokoval a boural ještě soudržný měšťácký řád, zatímco u Mrożka je řád už dávno rozbit a není koho provokovat. Všichni se chovají nezodpovědně, většina jen vegetuje. Otec předvádí nesmyslné divadelní experimenty, matka se z nudy občas vyspí s mladým povalečem, babička se strýcem hrají karty. Děj se odehrává v zašlém, neudržovaném salónu. Ženy jsou nedbale oblečené, otec v nedopnutém županu a strýc v kraťasech. Po dědovi zemřelém před dvaceti lety zůstal zapomenutý katafalk, který slouží jako trestná lavice.

Syn Artur se rozhodne ke vzpouře proti marasmu, najde ve strýci spojence a přinutí ostatní, aby se oblékli do korzetu starého řádu a salónních manýrů. Z drzého povaleče udělá příkladného sluhu. Manifestem proměny má být svatba Artura s atraktivní sestřenicí Álou. Ta je prostoupená liberální svobodou, s níž nepokrytě nabízí svá stehna, ale i ji nadcházející obřad – spolehlivě jako každou ženu – uvede do vytržení. Bohužel Artur sám nemá dost víry v navrácení řádu, a tak aspoň zavede nový pořádek. Jeho nejistoty a skrupulí využije sluha a vyrazí mu moc z rukou. Rozhodný a bezohledný chám nyní výsměšně tančí tango se strýcem – to tango, které vyvolává nostalgii po starých dobrých časech…

Mrożek dovede skvěle vystavět dramatické situace, jeho silnou zbraní je tvárný, proměnlivý jazyk, který lehce klouže mezi výrazy primitiva a salónní obřadností, a slouží k důmyslné omluvě i výmluvě. Obratně využívá formulační šarády, aby vše relativizoval prostřednictvím železné logiky ad absurdum. Mrożek patří mezi přední autory absurdního divadla, u nás kdysi mohl projít cenzurou jen jako „kritik absurdit přežilých společenských stereotypů a měšťáckých konvencí“. Tango může být studií generačního konfliktu, úvahou o svobodě a vzpouře nebo také groteskní vypovědí o rozpadu hodnot. Tento poslední výklad je naléhavý zejména dnes, kdy liberální svobody rozleptaly řád a vše je dovoleno. Absurdní fraška parodující revoltu někdejší moderny se tak stává mrazivou parabolou současnosti, v níž se do popředí derou agresivní chámi a využívají okamžiku, kdy končí vůle a začíná zvůle. (Jejich diktát si ovšem v demokracii vybíráme sami.) (zdroj: dodivadla.tiscali.cz, Milan Líčka – výňatky)
Kniha v českém jazyce!


Stažení Tango zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Tango (0.00 EUR)


Stažení Tango zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Tango

  Žánr:
  Literatura světová, Divadelní hry
  Vydáno: , Dilia
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (0)