Šťastný človek PDF, ePub, Kindle

By | 05/22/2018

Šťastný človek

Jedného dňa roku 1932 navštívil v redakcii Pesti Napló spisovateľa starší sedliak. Boli si rodina, a vysvitlo, že zrobený gazda spoza Tisy, unavený životom, neprišiel na zvyčajnú návštevu. Prišiel mu vyrozprávať celý svoj život a požiadať ho, aby o ňom napísal „pekný román". Tým človekom bol György Joó, hrdina Šťastného človeka. Ešte toho istého roku začali vychádzať na pokračovanie v novinách „rozprávania" tohto drobného maďarského človeka, ktoré vyšli potom knižne o tri roky neskôr, roku 1935. Šťastný človek má osobitné postavenie v maďarskej literatúre i v tvorbe Móriczovej. Je najľudovejším z jeho románov. V románe ako v zrkadle je celá stará maďarská dedina spred prvej svetovej vojny. Dedina nie bez idyly a čara, ale pritom dedina ostro sociálne videná a vyhranená. Čarovné kapitoly z hrdinovho detstva, chlapčenstva a junošstva dýchajú na nás dačím, čo nám mocne pripomína prózy Kukučínove, Tajovského a Timravine. Niet tu tmavých naturalistických farieb, všetko plynie zdanlivo pokojne a nerušene, prepletené príhodami veselými i smutnými a preteplené hlasom rozprávačovým — vyrovnaným, nevzrušeným hlasom človeka, čo veľa vytrpel a pozná cenu života. Radosti a žiale dedinského chudobného chlapčaťa, jeho hrdé, nespútané mládenčenie podané je tu tak sýto, básnicky presvedčivo a pútavo, že podobných strhujúcich stránok nie je veľa v svetovej literatúre. V celom texte románu zvučí pritom základný podtón, clivý a nostalgický. Je to smútok starého, zrobeného človeka, ktorý si síce našiel šťastie osobné, no uvedomuje si, že v spoločenstve vtedajšieho maďarského sveta je jeho život, jeho práca čímsi nepotrebným, zbytočným, márnym. V závere románu vyčíta autor hrdinovi, že sa nestal „hrdinom". Rozumejme: hrdinom sociálnym, človekom, čo by si bol šiel inak vydobyť svoje šťastie, dôstojný ľudský život. Štastný človek má pritom i svoju zvláštnosť literárnu: celý je napísaný v nárečí. Prekladateľka usilovala sa riešiť tento problém jemnou štylizáciou niektorých lexikálnych a tvaroslovných zvláštností nášho nárečia novohradského. Nakoľko sa jej to podarilo, posúdi čitateľ sám.Kniha v českém jazyce!


Stažení Šťastný človek zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Šťastný človek (0.00 EUR)


Stažení Šťastný človek zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  A boldog ember (1935)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány
  Vydáno: , Slovenský spisovateľ
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (1)

  zipporah

  01.12.2012

  Knihy podobné tejto nie sú tie, po ktorých by som siahla cielene. Dobrovoľným čítaním som zistila, že typy kníh, ktoré nebavia, ale odkazujú na dobu, sú skutočne studnicou informácií a vytvárajú obraz spoločnosti, je vhodný pre tých, ako sú historici, archeológovia, ktorí si chcú aj iným spôsobom hľadať informácie. Preto sme si asi toto dielo spomínali na hodinách literatúry, popisuje sa tu sedliacky život Maďarov, my sme k nim teda ďaleko nemali, a prechodný život v meste, len tak mimochodom v prekrásnej Budapešti. Vo veľkej zhode s Gorkého životopisom Matveja Koženeviemčo, ktorý som nedočítala, zanechalo vo mne nepríjemný pocit z toho, ako sa muži správali k ženám pred prvou svetovou vojnou, koniec 19. storočia… týkalo sa to teda sedliackej sekcii obyvateľstva. Čo ešte viem, že ma neraz napadlo, že by som tú kvaku okoštovala 😀 a chcela si vyskúšať také tri dni drieť ako maďarský drúk na poli.