Spišské tajomstvo PDF, ePub, Kindle

By | 05/31/2018

Spišské tajomstvo

Matej Bel, jeden z najznámejších slovenských geografov svetového mena, na potulkách Uhorskom v súvislosti so Starou Ľubovňou zaznamenal nezvyčajné udalosti, ktoré v roku 1718 vzrušili celý Spiš. Slovenský spisovateľ historických románov Jozef Nižnánsky ich majstrovsky spracoval v diele Spišské tajomstvo (1934).
O čo vlastne išlo? Miestny kupec Michal Gašparek, človek s nedobrou povesťou, nečakane zahynul. Aj po smrti však trápil svoje okolie. Zjavoval sa v meste, napádal pocestných, vyhrážal sa svojej žene a podpaľoval domy. Často sa aj s kompánmi objavoval v maske vlkolaka (ľudská bytosť v podobe vlka) a požičiaval si od mešťanov a dokonca aj od starostu spišských miest Feliciána Kožanoviča veľké sumy peňazí. Veriteľom však ľubovnianske vlkolaky vracali namiesto pravých falošné mince. Sídlili v neďalekej mramorovej bani, v ktorej si zriadili veľkú peňazokazeckú dielňu. Udalosti v Starej Ľubovni zašli až tak ďaleko, že mesto listom požiadalo krakovského arcibiskupa Michala Sembecka, aby dovolil vykopať a spáliť Gašparekovu mŕtvolu. Telo Michala Gašpareka nakoniec skutočne vybrali z hrobu, sťali mu hlavu a všetko spálili na hranici. Očití svedkovia tvrdili, že z hlavy, ktorú odsekli rýľom, sa krv liala potokom…

3. slovenské vydanie, v Tatrane prvé prepracované.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Spišské tajomstvo zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Spišské tajomstvo (0.00 EUR)


Stažení Spišské tajomstvo zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Série:

  Spišské tajemství

  Žánr:
  Dobrodružné, Romány, Literatura slovenská
  Vydáno: , Tatran (Bratislava)
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (3)

  Přidat komentář

  Uroborus

  11. března

  Ako chlapcovi, mi túto knihu požičala moja prababka (nech odpočíva v pokoji!) a odvtedy som začal čítať aj historické príbehy,… Stále mám pred očami to vydanie,…

  RADIN

  17. ledna

  Pekný príbeh z Ľubovne,kniha sa mi dobre čítala,taká odpočinková detektívka.

  Vevica

  14.05.2014

  Rozprávka pre dospelých s historickými prvkami, ľahko čitateľné, kriminálna zápletka a postava chytrého obuvníckeho učňa Jurka Mrkvu, ktorý v úlohe slovenského Sherlocka Holmesa vyrieši každú záhadu.