Slezské písně PDF, ePub, Kindle

By | 07/03/2018

Slezské písně

Slavná básnická sbírka, jejíž verše vznikly jako ohlas na utrpení utlačované národnostní větve na Ostravsku a ve Slezsku koncem 19. a počátkem 20. století. Cílem autorových veršů bylo probudit tyto utiskované vrstvy k odporu a k boji za národní a sociální osvobození. Líčí tvrdý a bezútěšný život havířů a horalů na tomto území a nemilosrdně odhaluje jejich nepřátele – majitele hutí a dolů, statkáře a majitele výčepů. Celá sbírka vyznívá jako předpověď národního i sociálního vyúčtování.Kniha v českém jazyce!


Stažení Slezské písně zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Slezské písně (0.00 EUR)


Stažení Slezské písně zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Literatura česká, Poezie
  Vydáno: , SPN – Státní pedagogické nakladatelství
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (53)

  Přidat komentář

  simonit

  09. března

  Všechny básně byly velmi ponuré, smutné. Z každé ale plyne určité ponaučení. Problémem bylo, že většině básní jsem plně neporozuměla, což mě mrzí. Básně jsem se ale snažila co nejvíce pochopit. Se sociálními problémy, které jsou ve sbírce popisovány, se téměř denně setkáváme i dnes, proto jsem si leccos odvodila. Velmi mě zaujala autorova forma psaní:)

  RyonMathrin

  23. února

  Čteno v rámci povinné četby. Zpětně musím vysoce ohodnotit, beru tyto básně jako výlet do historie za poznáním, jak drsné osudy lidé tehdy museli prožívat. Navíc konflikt obyčejných lidí s vrchností, která je ožebračuje, je nadčasové téma. Skoro bych řekl současné…

  RudýOnkel

  11. února

  Petr Bezruč tuto knihu psal přímo pro nás, nás Slezany, kteří víme, jak je život těžký tady u nás. Nikdo se s náma nepáral, ani Němec/Rakušák, ani Polák. Pro nás tato kniha větší citová vazba než pro ostatní lidi. Já k tomuto dílu nemám vůbec nic co dodat.

  10+/10

  Edith_17

  30. ledna

  Ač nepocházím z tohoto kraje, básně se mi velice líbily a jsem moc ráda, že jsem si je mohla přečíst. Ve škole jsme některé z nich podrobně probírali a zatím to asi bylo nejlepší učivo letošního školního roku. Určitě je fajn, že ve sbírce nejsou jen smutné básně, ale i ty veselejší, které jsou, i podle samotného autora, z míst, kde se žije lépe (Kyjov, Hanácká ves …). Asi nejvíc se mi líbily ty básně, kde autor představuje sám sebe, Já, Škaredý zjev atd. … u těch jsem se asi nejvíc zasmála (vím, že by mi to asi nemělo být k smíchu, ale…) ,,…ze skály vyskočil já!" ,,Já Petr Bezruč, od Těšína Bezruč, toulavý šumař a bláznivý gajdoš, šílený rebel a napilý zpěvák…" ,,Bůh ví, že jsem škaredý! Puch mrtvoly ode mne táhne,…" ,,…V pravici hornické kladivo nesu, levou mi urazil uhelný balvan…" atd. …více už nebudu prozrazovat, ať si přečte každý sám. Obdivuji autorův talent, používá mnoho básnických přívlastků a všechno k sobě sedí, nádherné rýmy a jeho osobitý způsob, jak vyjádřit daný problém.

  Lily101

  08. ledna

  Čekala jsem něco ve stylu básní "Hradec-Podolí" a "Valtice" ("oslava" jednotlivých obcí), ne antisemitismus a rasismus, přičemž ani s jedním nemůžu souhlasit, ba naopak je to odsouzeníhodné!! Navíc, když se český národ vzpírá nadvládě Poláků a Němců, proč se chová stejně jako oni a vyjadřuje se hanlivě k židům a černochům? Nepřípustné! Navíc nenávidím nárečí všeho druhu, byť dokáži pochopit, že se jedná o století devatenácté, tudíž to moc nezohledňuji v hodnocení. Zásluhou pár básní, které jsem znala ze střední školy a už tenkrát se mi líbily, dávám dvě hvězdy.

  magnolia

  02. ledna

  V letech předmaturitních se mi básně PB líbily tak, že jsem si je koupila. Nebyla jsem v tom sama, se sestrou si dodnes pamatujeme úryvky – každá jiné, má to sílu, pořád.

  Aleh

  01. ledna

  Slezské písně. Klasika, která dokonale vystihla ve své době, jak těžce a tvrdě se žilo a pracovalo ve Slezsku.
  Slezské písně – to nejsou jen všeobecně známé básně Ostrava a Maryčka Magdonova. Ale také básně, které se věnují životu na venkově, v Beskydech. Autor často řeší sociální otázku a soudobou politickou situaci
  A možná, že někoho překvapí, že je tu i milostná lyrika.

  ZÓNA

  26.11.2017

  Petr Bezruč a jeho Slezské písně… 🙂
  Nebudu předstírat, že sbírka je dokonalá. Nicméně, plný počet hvězd, protože několik básní je nezapomenutelných, geniálních, smutných a některé dokonce šokují svojí čistotou, s jakou jsou podány, vyprávěny a především skvěle zrýmovány.
  Na základní škole jsem znal jen OSTRAVU. Nyní jsem obohacen o několik básní, které nikdy nezapomenu. A když jsou vám ještě navíc recitovány, tak na konci básně v němém úžasu třeštíte oči. Tak jsou silné!!!
  LABUTINKU řadím mezi nejsilnější básně české poezie všech dob… Krásné, jemné, láskyplné a bolestně smutné…

  evelýny

  17.11.2017

  Kdo by neznal Maryčku Magdónovu nebo Kantora Halfara. Každý z nás aspoň chvíli ,,sto roků kopal uhlí, za sto let v rameni bezmasém, svaly mu v železo ztuhly". Za mých mladých let to do nás ,,hustili" pod tlakem a my svědomití se verše učili nazpaměť, abychom je se zajíkavou trémou neuměle recitovali na ,,pranýři" spolužákům a nepřemýšleli, co tím chtěl básník říci.
  Až mnohem později jsem objevila krásu této poezie poštovního úředníka. O mnoho let později jsem objevila přírodní lyriku Rybníků za Paskovem, intimní lyriku Labutinky černobrvé …
  Stále znovu mě bude dojímat, že ,, sladkým krokem kolem mne šla láska, a já přirazil dveře svojí chatky, a nikdy víc se nevrátí zpátky".
  A každý den čekám, až ,,za temným oknem, v květníku sivém červený z lodyhy vyrazí kalich, červený květ".
  Tato sbírka si mně získala až v jeseni pozdní žití mého, takže teď zbývá již jen spatřiti lán lnu v Chuchelném modravého a … Stužkonosku 🙂
  P.S: Po přečtení ostatních komentářů si nejsem až tak jistá, zda moje hodnocení bude vůbec uznáno. Mým domovem je totiž Praga caput regni 🙂

  Beltrix

  05.05.2017

  Na rozdíl od mnohých dalších básnických sbírek jsem u Slezských písní měla pocit, že vím, co autor chtěl říct, že mu rozumím. Celkově ve mně sbírka zanechala silný dojem.

  knofela

  17.04.2017

  Pro mě jako hrdou Slezanku absolutní srdcovka a nejcennější kousek v mé knihovně.

  Za první seznámení vděčím naší úžasné profesorce literatury na gymplu, která v nás chtěla vzbudit trochu regionálního vlastenectví – díky jejímu skvělému výkladu a všeobecnému rozhledu jsem si sbírku zamilovala už tehdy. Od té doby se ke Slezským písním pravidelně vracím a vždy v nich nacházím něco k zamyšlení. Kdybych ale k regionu neměla žádný vztah, knihu bych asi nepochopila, zejména ve středoškolských letech určitě ne. Proto jako povinná literatura ANO, ale hlavně pro náš region razovity.

  TheMelorry

  14.04.2017

  Zajímavé básně na zamyšlení. Při čtení je důležité vnímat kontext toho, co autor hodlal básněmi říct. Za mě povedené, ale velmi težké dílo, které jsem si užila a rozhodně mi něco dalo…

  Mr.JaroCZ

  02.03.2017

  Sbírku básní jsem musel číst jako dítko. Tehdy: Nic moc!!!
  Po letech jsem náhodnou Písně otevřel znova, a ejhle – díky životním zkušenostem jsem jim rozuměl lépe než kdysi.
  Můj názor:
  Tato kniha byla (nebo snad ještě je?!) chybně zařazena do povinné četby.
  Jsou srozumitelnější i krásnější básně vhodné k tomuto účelu.

  Peťulka8

  22.02.2017

  Básničky zrovna dvakrát nemusím a zrovna tato sbírka mě vůbec nenadchla. Dočetla jsem ji jen, protože je to povinná četba.

  babicka_amalka

  16.02.2017

  no jo, povinná četba – ale tuhle jsem zrovna (na rozdíl od jiných) nemilovala;

  Iwíček

  10.07.2016

  Skvělá básnická sbírka, která si dle mého názoru doopravdy zaslouží zařazení do světového žebříčku nejlepší literatury.

  Kaka.cs

  01.07.2016

  Nejsem velký milovník básniček, ale musela jsem si nějakou poezii vybrat k maturitě. A byla jsem velmi mile překvapená. Ne všechny básně jsem asi úplně pochopila, ale u většiny se dalo poměrně snadno odhalit, co chtěl Bezruč sdělit.
  Nejsilnější dojem ve mně určitě nechala Maryčka Magdónova.

  simecef

  11.02.2016

  Velmi ojedinělé dílo českého symbolismu. Pardon, tedy proletářské literatury. Anebo ne? Nebyl Bezruč vlastně anarchistický buřič? Nebo šlo o sbírku lidové slovesnosti?

  Právě tato ideová i žánrová nejednoznačnost je tím, co dělá Slezské písně Slezskými písněmi. Pomineme-li formální stránku díla (tedy brilantní využití básnických prostředků), Bezruč nám zanechává jedinečné dobové svědectví o životě severomoravské chudiny počátku 20. století.

  Tedy… pokud verše neobšlehl od Járy Cimrmana, že.

  SmallLucia

  28.11.2015

  U většiny básní jsem nevěděla, co tím chtěl Bezruč vlastně říct.

  terez83

  20.11.2015

  Poezie není můj šálek kávy a ve většině případech ani nedokážu rozluštit co tím autor myslel.. Ale některé Bezručovi básně jako například Labutinka, nebo Maryčka Magdonova se mi opravdu líbily..

  Daniel.95

  14.03.2015

  Některé básně se mi líbily, ale jinak poezie zrovna není můj žánr.

  jaja1989

  23.02.2015

  ja jako basnicky moc nemiluju, ale marycka magdonova je super

  Seteh

  18.02.2015

  Básně se mi líbily, ale některé jsem kvůli mé neznalosti slezských reálií a historických událostí nemohla pochopit a nebyla jsem tedy schopná odhalit ten správný význam. Takže než se k této sbírce někdy vrátím, musím se v této oblasti trochu poučit. 🙂

  Matt Baker

  03.01.2015

  Sice obvykle poezii neholduji, ale tuto knihu jsem si musel alespoň jednou přečíst, jelikož miluji Slezsko a většinu míst z této básnické sbírky jsem měl tu čest osobně navštívit. Až na pár výjimek byly básně velmi příjemné a několik si jich i stále pamatuji.

  zuza.floderova

  09.11.2014

  Tato kniha se mi opravdu líbila, převážně první báseň Červený květ, byla velice hezká.
  Kdybych nemusela tuto knihu číst do školy, zřejmě bych se jí vyhnula tím největším obloukem, jakým by to šlo a to by byla veliká škoda, knihu jsem si užila a určitě se k ní v blízké době zase vrátím, možná si ji koupím i do vlastní knihovničky. 🙂

  veronika5179

  16.09.2014

  Ke sbírce mám zvláštní sentiment, protože pochází z "Bezručova kraje" a místa i události, které popisoval, jsou mi důvěrně známé. Na druhou stranu chápu, že pro čtenáře, který je neznalý slezských poměrů i historie, může Bezručova sbírka působit nezajímavě. Některé příběhy jsou ovšem nadčasové a mohou se stát kdekoliv, nejen ve Slezsku. Slezsko jen přidavá na procítění a autentičnosti.
  Do dneška nechápu, jak mohl starý Magdon chodit pěšky za prací až do Ostravy. Není divu, že dopadl tak špatně 😉
  Ps. Vracím se k ní často a určitě budu.

  baterka.gs

  27.08.2014

  Stejně jako u Kytice musíme holt přerůst do věku, kdy knihu nebudeme považovat za spletenec prázdných povídání, ale za velmi smutné povídání a radost ke kraji. Slezské písně mám hodně ráda, jsou to dle mě prostě velmi čtivé básničky 🙂

  delfin32

  24.08.2014

  Chápu reakce těch, co nedočetli, protože na toto dílo musí člověk dozrát. Ačkoli pocházím z autorova kraje, také jsem před lety tuto povinnou četbu bojkotovala (tenkrát bych dala max. 2*).
  Nyní ve čtyřiceti najednou přišlo to puzení… (běh do knihovny, přečtu dva-tři kousky a dumám). Dokonce jsem rodinu dovlekla i na Staré Hamry 🙂
  Úžasné čtení obzvláště (nebo spíše výhradně) pro čtenáře z tohoto kraje (podotýkám ale, že téměř všechna místa ve sbírce zmiňovaná osobně znám a mám k nim vztah – k tomu dvě babičky každá z jiné části kraje s jiným úžasným nářečím, které dnes už téměr vymizelo, takže Slezské písně ve mě evokují hluboko zasunuté vzpomínky) – takže proto 5*. Nebýt toho osobního pouta, dala bych tak 3-4.
  Nejsem literární historik ani filolog, ale sbírka na mě působila značně rozproruplně co do stylu a tak jsem si začala googlit o Petru Bezručovi a připojuji se k názoru, že autoři budou opravdu nejspíše dva (V.Vašek jakožto vedlejší autor a gró zřejmě připadá na O.B.Petra). Už se těším, až si přečtu útlou knížku Jana Drozda: Autoři Slezských písní.
  Poněkud "schíza" pro národního umělce, vezmeme-li v úvahu, že jeho otec Antonín Vašek byl jedním z prvních, kteří odmítli uznat pravost RKZ…

  honajz

  29.06.2014

  Hodně tvrdě sepsaná poezie, jednotlivé strofy na sebe navazují zhruba stejně plynule jako moderní architektura na secesní domy. Klopotně zapsané myšlenky, jež se zrovna básníkovi táhly hlavou, asociace bez návaznosti, verše bez atmosféry a nálady. Spíše připomínají povrchní popisy. Protože mám to štěstí popisovaná místa tak trochu znát, občas jsou pro mne některé básně zajímavé, ale jinak je to skutečně velice kostrbatá poezie.

  Verrrunka

  04.04.2014

  Jedna z mála sbírek, ve které se mi líbili jen ty „profláknuté“ básně. Těšila jsem se na Maryčku Magdonovu, ale ta byla bohužell vytržená…