Příběhy tisíce a jedné noci PDF, ePub, Kindle

By | 05/23/2018

Příběhy tisíce a jedné noci

Tisíc a jedna noc (persky هزار و یک شب Hazār-o Yak Šab, arabsky كتاب ألف ليلة وليلة‎ Kitāb Alf Layla wa-Layla) je středověká arabská anonymní sbírka lidových pohádek, bajek, anekdot a dalších příběhů, která vznikala zhruba od 7. do 16. století a která podává věrný obraz společenských poměrů, mravů a zvyklostí tehdejšího arabského světa.

Všechny pohádky a příběhy Tisíce a jedné noci jsou vypravovány během tzv. rámcového příběhu, jehož hlavními postavami jsou král Šahriár a dívka jménem Šahrazád. Šahriár byl kdysi oklamán svou manželkou, která se v době jeho nepřítomnosti milovala se svými otroky. Nechal ji i otroky popravit a zanevřel na ženy, o kterých byl přesvědčen, že žádná z nich nevydrží být v manželství věrná. Oženil se proto každý den s jednou pannou, strávil s ní noc, zbavil ji panenství a ráno ji nechal popravit. Po třech letech tak nezbylo v jeho městě žádně děvče, se kterým by se mohl oženit. Když Šahrijár nakázal svému vezírovi (Šahrazádinu otci) aby mu přivedl další dívku, marně a se strachem z krále bloudil vezír městem. Když přišel domů, poznala jeho dcera, že má starosti. Otec jí vše vypověděl a ona se nabídla, že se stane královou další ženou. Její otec s tím nesouhlasil, ale Šahrazád se nedala odradit. Požádala však svou sestru, ať jejím jménem požádá krále, zda-li mu večer smí vyprávět příběh. Šahrijár souhlasil a tak Šahrazád vyprávěla králi po dobu tisíce a jedné noci příběhy, které byly tak dlouhé, že nikdy nekončily se svítáním, přičemž král byl vždy zvědav na pokračování. Když Šahrazád své vyprávění, během kterého porodila králi tři syny, dokončila, nechal jí Šahrijár pro její moudrost, věrnost a lásku k němu na živu.

Nejrozsáhlejší a literárně nejhodnotnější částí knihy jsou pohádkové příběhy s množstvím nadpřirozených bytostí, čarodějných předmětů, kouzel a zaklínadel, další velkou část tvoří dobrodružné, cestopisné a rytířské příběhy. Anekdoty, bajky a mravoličná vyprávění bývají většinou zakomponovány do větších celků. K nejznámějším příběhům u nás (především díky výboru pro děti od básníka Františka Hrubína) patří:

– Pohádka o ebenovém koni,
– Dobrodružství Sindibáda Námořníka,
– Pohádka o Džaudarovi a jeho bratrech,
– Alí Baba a čtyřicet loupežníků,
– Pohádka o Abdalláhovi Zemském a Abdalláhovi Mořském,
– Pohádka o Abú Kírovi a Abú Sírovi,
– Aládín a kouzelná lampa.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Příběhy tisíce a jedné noci zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Příběhy tisíce a jedné noci (0.00 EUR)


Stažení Příběhy tisíce a jedné noci zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Literatura česká, Pro děti a mládež, Pohádky
  Vydáno: , Mladá fronta
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (11)

  Přidat komentář

  boxas

  21.12.2016

  Vlastně ani nevím, proč jsem se k této knize teď vrátila, vždyť prach mi na ni usedá v mojí knihovně už takových let! Možná proto, že budou Vánoce, člověk je tak trochu melancholický, touží vypadnout z toho shonu, vrátit se v čase zpět… a ejhle! Pohádky či spíš příběhy krásné Šahrazád! To je přesně kniha na takovou náladu!
  Pohladí na duši, potěší a na chvíli odvede do dalekých krajů, kdy slova "zbožný muslim", "pouť do Mekky", "navštívil krásné město Mosul" či "závoj jí zakrýval tvář" nevyvolávají podvědomé šimrání v zátylku…

  Seraphin

  10.07.2016

  Krásné, poučné příběhy, které jsou doplněny ještě krásnějšími ilustracemi Jindry Čapka. Myslím si, že by to nebyla dobrá četba pro děti.

  Luccy78

  14.01.2016

  ,,Ve jménu slitovného pána světa
  počíná se nejpodivuhodnější čtení
  a sláva těm, kdo dali nám v něm poučení,
  čtěte a slyšte, že na zemi zdejší
  byli už před vámi šťastní i nešťastnější,
  že láska, která lidská srdce mění,
  v těch srdcích často sama dojde proměnění,
  čtěte a slyšte moudrost dávných dob a lidí.
  Kdo mnoho ví, nejsladší datle sklidí."

  (úvodní báseň z knihy)

  tomalakis

  22.12.2015

  vydání z roku 2015 – překrásné ilustrace Jindry Čapka. Jak na té knize spočinulo moje oko, hned jsem si jí musel prolistovat…a zatím listuji…

  Modrina

  21.05.2014

  Moc se mi líbilo.

  kika 13

  14.01.2013

  Pěkné čtivé příběhy.

  Kate.S

  28.12.2012

  Mě se to líbilo a hlavně dobře četlo. Jsou to krásné příběhy.

  Vini

  07.09.2012

  Od této knihy jsem čekala např. více dialogů mezi Šahrazádou a králem Šahrijárem, aby kniha působila zajímavěji. Místo toho jsem se dočkala jenom jednoduchého převyprávění krátkých pohádek.

  maryzka

  23.06.2012

  Tato kniha je spíš převyprávěná pro dospělé

  mala.jajap

  03.04.2012

  Začetla jsem se a už nemohla přesta,některé příběhy byly super jyný mi moc nedávali smysl .

  jprst

  18.11.2011

  Kniha není pouhým překladem starých arabských příběhů. Autor z nich po svém vybral a znovu zpracoval ty podle jeho názozu nejpoutavější. Ale svět arabských tržišť, nepochopitelná kouzla a divy se z těchto příběhů nevytratily.