Poincarého domněnka PDF, ePub, Kindle

By | 05/29/2018

Poincarého domněnka

Kniha se zabývá příběhem Poincarého domněnky od jejího zformulování až po pracné ověřování důkazu, který podal ruský matematik Grigorij Perelman. Setkáte se v ní s Eukleidem a složitou cestou jeho Základů do současné matematiky, především s pátým axiomem – axiomem rovnoběžnosti. Studium tohoto axiomu vedlo ke vzniku nové, tzv. neeukleidovské geometrie. Dále francouzským matematikem Henri Poincarém, který na konci 19. století položil základy topologie a v jednom ze svých článků formuloval slavné tvrzení o charakterizaci trojrozměrných sfér, tzv. „Poincarého domněnku“, která byla o sto let později zařazena mezi sedm nejdůležitějších matematických problémů současnosti a na její vyřešení byla vypsána odměna jednoho milionu dolarů. Dalšími postavami vyprávění jsou Carl Friedrich Gauss, Felix Klein a jiní matematici 19. a 20. století, poznáme napjatou historii matematiky mezi válkami a především fantastický vývoj některých klíčových pojmů matematiky a našeho uvažování o vesmíru. V závěru vypráví autor o G. Perelmanovi, jenž tiše zveřejnil řešení na internetu a milionovou odměnu odmítl. Přestože se kniha zabývá poměrně složitými matematickými objekty, autorovi se ji podařilo napsat velice srozumitelně a text je přístupný i těm, kteří s matematikou skončili na střední škole.Kniha v českém jazyce!


Stažení Poincarého domněnka zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Poincarého domněnka (0.00 EUR)


Stažení Poincarého domněnka zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  The Poincare conjecture

  Žánr:
  Literatura naučná, Věda
  Vydáno: , Academia
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (1)

  vitek.sk

  10.09.2014

  U této knihy jsem se trochu bál, jaká bude ve srovnání s podobnou knihou od Simona Singha, která pojednává o jiném dlouho nevyřešeném matematickém problému, Velké Fermatově větě. Zvláště pak jsem měl obavy, jelikož Singh je známý a uznávaný autor, zatímco o O’Sheaovi jsem předtím nikdy neslyšel.
  Kniha mne však svou kvalitou velmi příjemně překvapila. Nečte se sice úplně lehce, protože Poincareho domněnka je přece jen poněkud náročnější na pochopení než Fermatova věta, ale O’Shea se snaží celý problém vysvětlit velmi názorně, takže jsem nakonec pochopil oč jde. Kromě rozboru Poincareho tvrzení a jeho důkazu,který provedl výstřední genius Grigorij Perelman se dozvíte také mnohé zajímavosti z vývoje matematiky, zejména pak geometrie a topologie. Knížka tedy ode mne dostává zasloužených 100%.