Nikola Šuhaj loupežník PDF, ePub, Kindle

By | 06/29/2018

Nikola Šuhaj loupežník

Románová balada, napsaná podle skutečného příběhu z let 1920-21 v Zakarpatské Ukrajině. Hrdina příběhu, válečný sběh, "civilisací netknutý, pudový hoch, kterého doba a poměry svedly rváti se na vlastní pěst o svobodu a život" je zakarpatským Jánošíkem, "který bohatým bral, aby chudým dával". Tragickou ironií hyne zradou právě těch, kterým prokázal dobro, zradou svých druhů. V postavě Nikoly Šuhaje ztělesnil spisovatel hrdinský epos celého kraje, smělý a houževnatý odpor lidu proti útlaku vládnoucího panstva.Kniha v českém jazyce!


Stažení Nikola Šuhaj loupežník zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Nikola Šuhaj loupežník (0.00 EUR)


Stažení Nikola Šuhaj loupežník zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Romány, Literatura česká, Historie
  Vydáno: , Práce
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (46)

  Přidat komentář

  nik077

  02. března

  Povinná četba, ale dobrý 🙂

  Damato

  19.07.2017

  Knížka je krásná, ale pořád jsem při čtení viděla pana Donutila a Ivu Bitovou a jejich úžasné …Bylo tu není tu … a celou dobu čtení jsem písničky z jejich úžasného divadelního zpracování podvědomě pobrukovala. Možná i díky nim se mi Nikola četl lépe .

  KejmlP

  07.06.2017

  Absolutní nadšení. Kniha má svoji nezapomenutelnou atmosféru, a přímo z ní číší duch nádherné "zakleté země", kde se děj odehrává. Olbrachtův spisovatelský talent je rovněž záviděníhodný. Jako velký klad vnímám i to, že kniha nemá jen ten klasický, příběhový rozměr, ale vede bystrého čtenáře i k řadě úvah v oblasti historie, sociologie, či lidské psychiky. Samotný příběh pak má svoji sílu, a přesto, že jsem to nečekal, líbil se mi nakonec mnohem víc, než muzikál, který je knihou inspirovaný. "Zakukala žežulenka k zelenému háji: Co že tě už neviděti, Nikolo Šuhaji?"
  PS: Dost mě mrzí, že tyto klenoty české literatury mají na Databázi tak nízké hodnocení, a to jen kvůli tomu, že jsou řazeny do povinné četby těm, kteří k nim proto buď přistupují už z principu negativně, a nebo ještě nedovedou ocenit kvalitu díla. O to víc mě těší reakce těch, co si ji přečíst museli, a teď zjišťují, že jinak by jim uniklo nádherné dílo.

  TheMelorry

  15.05.2017

  Kniha se mi líbila, nebýt povinné četby asi bych se k ní nedostala. Nakonec jsem ale ráda. Příběh Nikoly Šuhaje byl zajímavý a i místo, kde se kniha odehrává (Podkarpatská Rus) bylo pro mě originální. I přesto, že je kniha psaná spisovnou, starší češtinou četla se mi v celku dobře, některé pasáže byly zlouhavé, ale celkově se mi kniha líbila. Prostě česká klasika, kterou by si měl každý přečíst, zvlášť když příběh o Nokolovi je podle skutečnosti…

  Brunnetka

  14.05.2017

  Kvůli maturitě jsem to teda přelouskala, ale kdybych fakt nemusela, nedočetla bych to. Příběh jako takový zná asi každý, byť v různých podobách. Je to hrozně složitě a zdlouhavě napsaný… Znova se k této knize asi nevrátím.

  Richisa

  17.04.2017

  Příběh v některé z jeho podob snad zná každý. Kniha mě asi až tak nezaujala, přišla mi taková rozvláčná. Více se mi líbí v pozdějších zpracováních jako divadelní hra nebo film.

  katicaj

  23.03.2017

  Moje srdcovka. Ačkoliv jsem byla "donucena" knihu přečíst v rámci povinné četby ve škole, jsem za to ráda, protože sama od sebe bych si ji asi nepřečetla. Příběh mě skutečně nadchnul. Myslím, že je to i jedna z jednodušších knížek k maturitě.

  Peťulka8

  22.02.2017

  Příběh Nikoly je úžasný. Ze začátku jsem se knihy bála, ale opak je pravdou. Byla jsem příjemně překvapená, jak autor skvěle popsal okolí děje.

  LahoferRose

  23.01.2017

  Jsem ráda,že jsem se dozvěděla o tomto … hrdinovi … Každopádně, příběh mi přišel hrozně utahaný, nepotřebuji popis krajiny přes čtyři strany, hlavně kvůli tomu jsem se s knihou trápila tak dlouho. určitě se mi ale líbí, jak autor nechává čtenáři prostor pro jeho vysvětlení – kupříkladu, že Nikola odháněl všechny kulky zelenou ratolístkou. Nevyhýbal se tedy ani pověrčivosti, aby ukázal, jaký v té době skutečně byl a jak ho vnímalo okolí. Eržika byla opravdu silná osobnost, že vše ustála.

  MartinObranec

  21.01.2017

  Zajímavé přiblížení prvorepublikové zakarpatské Ukrajiny, zbojníka jsem během čtení neměl rád a nenašel jsem si žádného kladného hrdinu, ale to je jen můj osobní problém, autor za to nemůže.

  Madluska

  03.01.2017

  To tedy byla síla! Mnoho jsem od Olbrachta nečekala, ale o to větší překvapení mi připravil. Tak lyrické vyprávění (jsem jediná, kdo si při čtení vzpomněl na Vančuru?), ovšem bez nějakého přihlouplého romantizování. Jsem nadšená! Právě tím, jak jsou postavy živé, nejen černobílé šablonky, ale prostě lidé z masa a kostí, se svými přednostmi, ale hlavně se svými chybami a snad i pochopitelnými motivy, které je nezřídka dovádějí na scestí. A to včetně Šuhaje, jemuž kupodivu chybí aureola a (na rozdíl od Robina Hooda nebo třeba Rumcajse) také on má své škraloupy minulosti. Osobně mě asi nejvíc zasáhl vztah mezi Eržikou a Nikolou (tolik něhy, vášně, odvahy, ale i slabosti) a vlastně i postava Eržiky (Kolik ta toho musela unést! Dá se její počínání omluvit? Pochopit?), nedotčená krajina a nelehký život lidí z Koločavy a okolí (Kdo by dnes vstával ve 4 ráno, aby šel napást husy? Kolik chlapů by se stloukalo s nějakými oborohy? – konečně už vím, co to je :-)). Ovšem stejně je na celé knize nejbáječnější onen nepopsatelný styl a to, že ji dotváří čtenář sám – bude fandit zbojníkovi? Četníkům? Eržice? Kamarádům? A uvěří vůbec celé téhle povídačce?
  P.S. Není bez zajímavosti, že lidé v Koločavě údajně Nikolu jako žádného hrdinu nevnímají, jak mi prozradil kamarád po cestě na Ukrajinu. Sotva ho tam znají a odkaz ve vesnici žíje spíš díky knize než pověsti samé. Zvláštní.
  P.S2. Skvělé je knihu doplnit Olbrachtovými články o tomhle zvláštním kraji – hezky to dokreslí obrázek místa, doby, lidí. Něco se sice (skoro doslovně!) opakuje i v Šuhajovi, ale jako celek je to ještě lepší. Fakt. Jen musíte přetrpět ty (podle mě) nudnější pasáže o tehdejší politice na Zakarpatsku.

  haki34

  20.11.2016

  Ja mam Nikolu a jeho pribeh rada, proto nemohu jinak.. P.s. Priroda na Koločavě musi byt nadherna !!!

  HanKasp

  25.10.2016

  Příběh Nikoly Šuhaje někteří známe z televizního ztvárnění, kde hlavní postavy hraje Miroslav Donutil a Iva Bittová. Ještě úchvatnější je však ztvárnění v divadle Husa na provázku, kde hostují Jan Zdražil a úžasná Eva Vrbková, a kde celá Balada je doprovázená hudbou a vy máte pocit, že se opravdu na Koločavě nacházíte.

  Kniha Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník obsáhle popisuje krajinu, ale i povahy lidí v dřívější Podkarpatské Rusi, kde bída střídá nouzi a lidé jsou odkázáni sami na sebe a na své okolí. Mnoho občanů je Nikolkovi zavázáno a současně se jej bojí. Četníci jej nehodlají nechat být a tak začíná hon na zbojníka, co "údajně" bohatým bral a chudým dával. No, hlavně se snažil přežít.

  S ohledem na staré výrazy (četla jsem vydání z roku 1958), se kniha četla poměrně pomalu a pro člověka znalého výše uvedená filmová ztvárnění přišla mnohdy zdlouhavá. Na druhou stranu se ale zase dovíte hromadu příběhů dalších postav lidí žijících tam kdesi v horách, kde sluníčko svítí jen chvíli, protože jsou tam úzká a příliš zařízlá údolí, kde proudí řeky Terebla a Koločavka.

  hana1984

  08.06.2016

  nikdy nezestárne pro žádného čtenáře

  Nikolka001

  28.03.2016

  Velmi pěkný příběh.

  Peleus

  06.03.2016

  Zdá se, že mi unikla ona poesie vyprávěného. Pominu-li popisy krajiny, která zřejmě autorovi učarovala, je celý příběh o vymahači výpalného, jenž s těmi, kdo s ním nesouhlasí, jedná způsobem "Buď mi půjdeš na ruku, nebo ti vypálím chalupu." Jeho milá je sice "úžasná" dievčica a zřejmě měla jakýsi pádný důvod, proč neposlala mladého četníka i s jeho nabídkami milostného souznění ke všem čertům rohatým, ale… Asi tak.

  citronekodvedle

  03.02.2016

  Kniha se mi moc líbila určitě si ji ještě někdy přečtu znovu a také mě navnadila na podobné zbojnické příběhy

  adelinka

  10.11.2015

  tak trochu ťažké čítanie, čitateľ sa musí plne sústrediť a rozmýšľať….príbeh je dobrý – priateľstvo, čary, láska, úplatky a zrada….

  pif69

  18.08.2015

  Poezie psaná prózou .
  Baladický příběh z Podkarpatské Rusy . Jak těžké je oddělit dobro a zlo , jak těžké je poznat hranici mezi láskou a nenávistí , kdo je přítel a kdo se jen tak tváří ? Je svoboda jednotlivce nadřazena svobodě společenství , je smrt vykoupením , či trestem ?
  Ivan Olbracht nahustil do útlé knížečky existenciální otázky světa , na které lidé hledají odpovědi od soumraku věků .

  Daniel.95

  05.03.2015

  Zvláštní kniha, se zvláštním příběhem o statečnosti a poctivosti.

  Matt Baker

  03.01.2015

  U této knihy opravdu nevím. Velmi mne zaujalo prostředí Podkarpatské Rusi, které mne vždy zajímalo. S obsahovou a hlavně dějovou stránkou knihy to už bohužel bude horší. Jelikož vždy rozečtenou knihu dočtu, horko těžko jsem tuto knihu udolal. S postavami jsem neměl žádný problém, jen celkový děj neměl dle mého názoru žádnou jiskru a byl zbytečně rozvláčný. Nejvíce mne zaujal až konec knihy a ta část, kdy Nikola poprvé zjistil, že je nezranitelný kulkou.

  Pedruska01

  19.08.2014odpad!

  Kristova noho, jak tohle mohlo spatřit světlo světa? Zvolila jsem si jí jako povinnou četbu k maturitě – jaká chyba! Naštěstí jsem měla dost času ji vyškrtnout a zvolit si místo ní něco smyslu plného. Ano, téhle knize toho schází tolik! Každopádně smysl – jakýkoliv. Přečetla jsem s těží a nechutí do půlky a bylo to ažaž! Odložila jsem ji s obří úlevou. Nikdy více.

  Aaron Lewis

  14.08.2014

  Je to zvláštní kniha, ale nedoporučovala bych ji mladším 13ti let. Je strašně krutá. Obyvatelé vesnic jako Koločava moc trpěli.

  Kniha se zabývá spíše lidmi a co si mysleli o Nikolových skutcích. Nikola sám není až tak moc vykreslen a je těžké uhodnout jaký doopravdy byl.

  panjan

  01.08.2014

  Dle známého pořekadla i na tomto příběhu by mělo být pravdy trochu. Ať tak či onak, kniha je to výtečná. Navodit záhadnou a ponurou atmosféru Zakarpatské Ukrajiny, a do ní vsadit svižný, čtivý příběh jemuž nechybí psychologie a morálno, to se panu Olbrachtu povedlo. Důkazem budiž legenda a jméno, která málokdo nezná.

  KikiZ

  22.06.2014

  Kniha je velice poetická a pro mne má a vždycky měla zvláštní kouzlo, stejně mám moc ráda i filmovou Baladu pro banditu as M. Donutilem…..Nikolko, Nikolko, utíkej!!!!

  Seraphin

  07.05.2014odpad!

  Doufám, že už se nebudu muset k této knize vracet. Přečíst jí byla hrůza. Námět není špatný, příběhy o zbojnících jsou vždycky parádní, ale mě to připadalo tak nudný a zdlouhavý.

  niknikita

  24.04.2014

  Kouzelný a přitom až krutě romantický příběh z překrásného kraje zapadlé Koločavy…
  Není divu, že inspiroval k hudebnímu zpracování Petra Ulricha a nebo Miloše Štědroně…jejich melodie a texty si často zpívám pořád dokola 🙂

  Pišingr

  20.04.2014

  Kniha Nikola Šuhaj loupežník pro mě dlouho byla tou nejoblíbenější. Je v ní holt kus romantiky. Hlavně ten "pudový hoch", jak se píše v anotaci, hory, láska a drama! A Eržika, co voní po višňovém dřevě… to je prostě krásné.

  ZdivocelaReny

  31.03.2014

  Příběh Nikoly Šuhaje v knižní podobě pro mě před přečtením znamenal hlavně předlohu skvělé Balady pro banditu. I z toho důvodu jsem s do čtení vrhla.
  A byla jsem moc příjemně překvapena! Hodně lidí tady píše, že je knížka nebavila, nebo že se jim špatně četla. Ale já mám názor naprosto opačný. Knížka se mi četla moc dobře, plynule a svižně, vlastně bych vůbec nebyla proti, kdyby byla o něco delší. Nikolu jsem si moc oblíbila, hlavně asi i proto, že zatímco ve filmu měl sice v Donutilově podání své nezaměnitelné kouzlo, ale zabití Juraje (v muzikálu přejmenovaného na Andreje) Drače byla vážně šílená situace (šlo přece o Eržičina bratra). Ale v knize Jura Drač nezemře. A o to je mi knižní Nikola milejší.
  Také se tu dostalo většího prostoru Nikolovu bratru Jurovi, klukovi, co ještě nestačil ani dospět a už měl v sobě jednak touhu po pomstě, jednak zváštní smysl pro ostražitost, na který kdyby Nikola v osudný den dal, kdo ví jak by to nakonec dopadlo. Ano, je to trochu zmatek, když se bratři hlavní mužské i ženské postavy jmenují oba Jura, jenže je to zkrátka založeno na skutečnosti… Jura Šuhaj sice pro ránu z pušky nešel daleko, ale je nejspíš logické, že ve svém věku to ještě viděl jinak, než starší Nikola.
  Jediné, co dojem při čtení narušovalo, byl shluk podobných jmen (jak už jsem zmínila u Jurů Drače a Šuhaje), například Derbaků bylo vskutu mnoho, což však přiznává i sám autor a já naprosto chápu, že chtěl-li zůstat u reality, nešlo s tím nic dělat.
  Knihu hodnotím velmi kladně, měla zvláštní kouzlo zašlých časů v horské vesnici, navíc v nejzadnějším koutu někdejšího Československa. Za to jsem ráda, že jsem mohla díky knížce trošku poznat něco z Podkarpatské Rusi a je vážně smutné, co si museli nejen koločavští, ale všichni Rusíni (i Židé a v podstatě i tam odvelení Čechoslováci) prožít v nelehké poválečné době.
  Spojení četby Nikoly Šuhaje loupežníka a shlédnutí Balady pro banditu provažuju za dobrou kombinaci, abychom si vytvořili kouzelnou a poutavou představu o koločavském zbojníkovi, co bohatým bral a chudým dával…

  makemake

  26.03.2014

  taky vám tuhle knížku nutili jako povinnou školní četbu už někde na základce? Taky jste se jejímu čtení vyhýbali jako čert kříži? Vrátit se k ní po dvaceti letech, pochopit a nechat se unést básní v próze – tou nádherou, barvitostí jazyka, a melodičností – ó jé, jak se mi to neskutečně líbilo! Klouzal jsem knížkou jako ryba vodou, naslouchal a užíval si život tam, v kopcích, smolnou lásku i divokost Nikoly – nevím, asi stárnu a senilním, ale tahle knížka mi otevřela oči a donutila mě přečíst si několik dalších původně povinných knížek! Za to díky!