Mont-Oriol PDF, ePub, Kindle

By | 05/22/2018

Mont-Oriol

Mont-Oriol je jedným zo známych románov vynikajúceho francúzskeho románopisca Guy de Maupassanta (1850-1893), Maupassant je známy ako kritik kapitalistického Francúzska a jeho buržoáznej a šľachtickej spoločnosti z konca minulého [19.] storočia. Maupassant sa síce preslávil ako autor početných novelistických zbierok, ktoré preslávili tento literárny žáner – nanajvýš francúzsky – po celom svete, no našim čitateľom je známejší ako autor románov Život a Bel-ami.
Maupassantovým učiteľom bol Flaubert, ktorý podobne ako on odkrýval choroby svojej spoločnosti, no kým Flaubert sa viacej zameriaval na formálnu dokonalosť svojho diela a kritikom spoločnosti bol temer proti svojej vôli, nemožno to isté povedať o Maupassantovi. Buržoázna literárna kritika videla v Maupassantovi naturalistu, ktorý náročky vyhľadáva "tienisté stránky života", nemá pre svoje postavy ani súcitu ani odsúdenia. No nám je dnes jasné, že to veru nie je pravda. Maupassant síce nemilosrdne odhaľoval spoločenské zlo, ale nemožno povedať, že bol pritom iba neciteľným komentátorom. Cítime, aký nežný súcit prejavuje Maupassant k svojej hrdinke románu Mont-Oriol, Christiane, jedinej naozaj statočnej postave celého románu, ktorú chápe ako obeť spoločnosti. Christiane je žena, ktorú brat a otec predali bohatému bankárovi, aby sa sami mohli sanovať, napriek jej protestom. Christiane ako mladá žena sa zamiluje do muža, ktorý ju zvedie a nakoniec nechá, hoci čaká jeho dieťa. Na tomto bežnom, možno povedať banálnom príbehu ukazuje nám autor absolútnu morálnu prehnitosť buržoázie, to, ako i vo veciach lásky, tak ako vo všetkom inom, sú rozhodujúcim činiteľom peniaze.
Maupassant je vynikajúcim štylistom. Vyberanosť, poctivosť a presnosť jeho jazyka spravili z neho klasického učiteľa štýlu, ktorého doteraz francúzska literatúra neprekonala. (záložka knihy)Kniha v českém jazyce!


Stažení Mont-Oriol zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Mont-Oriol (0.00 EUR)


Stažení Mont-Oriol zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Literatura světová, Romány
  Vydáno: , Slovenský spisovateľ
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (10)

  Přidat komentář

  kh123

  22. ledna

  Lovila jsem poklady v knihách po babičce a tahle mi padla do ruky. V úplně jednoduchém příběhu o lásce, nevěře, touze po majetku vidím tak trochu Jane Austenovou, bohužel bez jejích krásně ironických dialogů a sympatických hrdinek. Velkým plusem je však popis přírody, vůbec ne nudný, ale vzácně barvitý a podporující čtenářovu představivost. Těším se, až se dostanu k některým autorovým povídkám, určitě mě nezklamou.

  TanjaMarková

  18.06.2017

  Jak rychle se vášnivé vzplanutí změní v lhostejnost…

  Maupassant velice citlivě pracuje s povahami všech postav.. až je neuvěřitelné, jak rozuměl ženám 🙂
  Dějová linka kolem popisu přírody a lázní byla zajímavým přínosem celému příběhu 🙂

  Petruse21

  10.03.2017

  Maupassanta mám moc ráda. Na toto jeho dílo jsem narazila náhodou v antikvariátu. Líbily se mi jeho popisy prostředí a pocitů postav. Kristiny mi bylo upřímně líto, typy jako Pavel a Gontran jsou nejhorší.

  Selket

  05.10.2015

  V některých chvílích jsem se velice bavila, překvapena skoro ař wildeovským stylem.

  aneri78

  25.08.2015

  Knihu jsem přečetla náhodou a byla jsem překvapena, že autor – muž dokáže tak popsat pocity žen. Je vidět, že byl velmi dobrý pozorovatel a vyznal se :-). Je to místy slaďárna, ale stojí za přečtení. Teď čtu jeho povídky, z některých běhá mráz po zádech..

  Hrefna

  13.07.2015

  Pro mne jsou jeho knihy oddechovou literaturou mezi "těžšími" kusy a tak mě kniha nezklamala. Jednou za čas ta přemíra citů a vášní neuškodí, ale číst za sebou se to nedá 🙂 Už dokážu předem přesně odhadnout jak kniha skončí, takže se více zajímám o jiné detaily knihy – panebože, co ti bohatí celý den dělali a jaktože neumřeli nudou????? Funguje na mě vlastně i jako kniha humorná. Co mi na knize vadilo a popuzovalo mě, je tehdejší a hlavně hrdinčin přístup k mateřství a rodičovství, běhal mi z toho mráz po zádech (ale uvědomuji si, že je to mým vlastním změněným stavem). Po delší odmlce si dám ráda další.
  Má krásné popisné pasáže, procítěné a jsem mu vděčná za linku s lázněmi, protože jinak by to snad nemělo děj 🙂

  pietroaretino

  09.05.2014

  " Nechápala, že tento muž je z rodu milenců, a ne z rodu otců. Od chvíle, kdy věděl, že je těhotná, vzdaloval se jí a proti své vůli k ní pociťoval nechuť. Už dříve říkával, že žena, která splnila úkol rozmnožovatelky, není už hodna lásky. Co ho v lásce přivádělo do vytržení, byl onen let dvou srdcí k nedostupnému ideálu, ono splynutí dvou duší, jež jsou nehmotné, všechno to nepřirozené a neuskutečnitelné, co vkládají básníci do lidské vášně…..Pomyšlení na malého tvorečka, který se z nich zrodil, na lidskou larvu, jež se zmítá v tom těle a jež ho už potřísnila a zhyzdila, vnukalo mu téměř nepřekonatelný odpor. Mateřství dělalo z té ženy zvíře. "

  maryzka

  23.04.2012

  přiznám se že vždycky se na to podívám, přečtu si to a nějak se k tomu nevracím a když se vratim tak nevim za chvili o čem to je pro mě je to zapomětlivá kniha,která kdybych ji neměla v knihovně tak si ji ani nepřečtu

  grapas

  13.03.2012

  První kniha kterou jsem od něj četla. Z počátku se odvíjí klasický až přeromantický příběh a pak…nastoupí realita která romtiku "rozseká"

  dusin

  22.02.2011

  Na můj vkus moc romantické.. Nicméně pěkně, vnímavě napsané. Nejvíc mě zaujala scéna s oslem – perfektní. Doporučuji spíše romanatičtějším typům..