Labyrint světa a ráj srdce PDF, ePub, Kindle

By | 06/29/2018

Labyrint světa a ráj srdce

Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce
– původním názvem "Labyrint světa a lusthauz srdce,
to jest:
Světlé vymalování, kterak v tom světě a věcech jeho všechněch nic není než matení a motání, kolotání a lopotování, mámení a šalba, bída a tesknost, a naposledy omrzení všeho a zoufání; ale kdož doma v srdci svém sedě, s jediným Pánem Bohem se uzavírá, ten sám k pravému a plnému mysli upokojení a radosti že přichází."

K vydání připravil Dr. Milan Rosenzweig, rok 1955,
první vydání.

Schváleno výnosem ministerstva školství roku 1955 jako mimočítanková četba pro 9. post. ročník všeobecně vzdělávacích škol a pro 1. ročník pedagogických škol.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Labyrint světa a ráj srdce zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Labyrint světa a ráj srdce (0.00 EUR)


Stažení Labyrint světa a ráj srdce zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Romány, Literatura česká
  Vydáno: , SPN – Státní pedagogické nakladatelství
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (62)

  Přidat komentář

  raďax9

  10. ledna

  Z povinné četby jsem si přečetl alespoň jedno Komenského dílo, to nejvýznamnější. Čekal jsem od knihy více, moc mě nenadchla. Děj je napsán složitě, někdy je těžký na pochopení. Stavy, povolání a profese dle mého názoru Komenský popsal obsáhle, v této části mě kniha nudila. Druhá část, která je zaměřená více na víru, mě osobně příliš nezaujala.

  Briv

  06. ledna

  Protože jsem se pustila do povinné četby, tak tam spadá i tato kniha. No, už ji mám přečtenou a žel mě neoslovila. Jazyk, kterým je psaná mi připadal celkem složitý. (Bohužel to, že existuje i vydání přepracované do dnešního češtiny jsem zjistila téměř až na konci své četby.) Kniha mě ale nezaujala ani obsahově, byla celkem dost rozvláčná. Pokud bych chtěla číst nábožensky založenou literaturu určitě bych raději sáhla po bibli.

  Paulus.1987

  12.12.2017

  Na úvod bych rád vyjádřil svůj vděk nad tím, že se v národě Komenského našlo několik osvícených hlav, které dostaly nápad vydat některá (alespoň doposud) Komenského díla v jazyce 21. století. Ono číst nábožensko-filozofické knihy psané barokní češtinou opravdu není pro každého.
  Je až k neuvěření, jakým způsobem Komenský dokázal v první polovině popsat společenské neřády – lži, faleš, přetvářku, pokrytectví a další. Připadáte si, jako byste četli knihu ze současnosti a zároveň žasnete nad tím, že se společnost za těch 400 let prakticky nezměnila.
  Autor nachází řešení v Ježíši Kristu, ve své víře a ve svém nitru. Já jako ateista jsem si toto vysvětlil po svém – nejdůležitější je zůstat věrný svým zásadám, těm morálním pravidlům, kterým nás učili rodiče a život sám – že lhát a krást se nemá, že toto je dobré a tamto špatné, že to dobré se nám vrátí v tom dobrém a to špatné v tom špatném. Těchto zásad se držet i za tu cenu, že zůstanete sami. Nejsem filozof a možná se mýlím, ale řekl bych, že takhle nějak to tenkrát Komenský myslel. Já mu za to děkuji a hluboce se před ním skláním.

  alef

  27.11.2017

  Variace na téma starozákonních knih … nejde ovšem o žádný náboženský spis, ale o alegorii … kde symboly pomáhají Komenskému vytvořit jeho popis světa … a taky odpovědět na otázku o člověku: Kdo jsem? … Komenského slova krásně zní … jazyk textu je příjemný na čtení … je poetický 🙂 … příběh Vám před očima krásně ubíhá … stejně jako Poutníkova cesta …

  Co přiměje Poutníka jít do světa? … "Abych nejdříve všecky lidské věci, co jich pod sluncem jest, prohlédl, a teprve jedno s druhým rozumně srovnávaje, jistý sobě stav vyvolil a své sobě věci k užívání pokojného na světě života pěkně nějak spořádal." … a tak se Poutník vydá na cestu, protože se chce začlenit do lidské obce a nalézt v ní své místo … provází ho lidská zvědavost v podobě Všudybuda … a Vy spolu s Poutníkem ucítíte touhu … po poznání všech věcí na světě … a taky neklid … který Poutníka pohání stále vpřed … jen si musí dát pozor na svého druhého průvodce, protože Mámení je původcem klamu … a pro našeho Poutníka je pak těžké nevidět svět skrze brýle mámení … ale vidět svýma vlastníma očima, … co je pravda … zvlášť, když se mu do cesty postaví taky Osud … který přiděluje a rozděluje … podle vlastního uvážení … tak náš Poutník poznává, že se nemůže spolehnout pouze na vlastní, lidské síly, … moudrost se pak lehce jeví jako marnost … a našemu Poutníkovi samozřejmě pomáhá Bůh … najít správnou míru všech věcí … a Poutník přestává být vydán na pospas manipulaci …

  … líbilo se mi … že příběh má více vrstev … a že si každý může najít tu svou … já četla příběh o povaze lidského poznání … o snaze odhalit překážky pro pravdivé poznání … ukázal se mi příběh o tom, jak se na člověka hrne záplava nepodstatných povrchních a těkavých informací … a jak je obtížné v ní neutonout a najít … a pak, že těch „pravdivých“ poznatků … je asi celkem nedostatek … a není zrovna jednoduché je od sebe oddělit 🙂 …

  … k Poutníkovi přijde Pavel z Tarsu a říká mu: „…Domnívá-li se někdo z vás, že je v tomto světě moudrý, ať se stane bláznem, aby se stal opravdu moudrým. Moudrost tohoto věku je bláznovstvím před Bohem, neboť je psáno: ‚Nachytá moudré na jejich vychytralost;‘ a jinde: ‚Hospodin zná úmysly moudrých a ví, že jsou marné.“

  … máte před sebou inspirativní čtení … doporučuji :-).

  adbrko

  10.10.2017

  Wow. Po několika kapitolách to vypadalo na suché předávání mravokárnosti. A pak začal mluvit o sobě, prostě to nakonec mělo říz! Tím si u mě vyžehlil to, že někdy mi připadal až moc demotivující.

  molt

  07.10.2017

  Interpretace biblické knihy Kazatel, všechno lidské je úplně na nic… Mám pocit, že když si můžu přečíst právě Kazatele, tahle kniha trochu ztrácí smysl a působí spíš dojmem, že si její pomocí Komenský stěžoval na nepříjemnosti života. Nu, ale kniha je to fajn.

  Coufka

  30.09.2017

  Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Nadčasová, že se člověk ještě po 400 letech zasměje. Kniha pro lidi, kteří v životě touží po něčem větším a hlubším.

  Hebrey

  10.09.2017

  "Labyrint" jsem přečetla už kdysi dávno a dodnes jej vnímám jako jednu z knih, které zásadně ovlivnily moje myšlení a vnímání světa. Komenský v něm sdělil důležité poselství. Myslím, že kniha má hodně, co říci nejen křesťanům, ale každému, a je dokonale nadčasová. Hlavní myšlenky platí i dnes.
  Chápu, že někdo nedokáže rozumět staré češtině a je mi jasné, že některé věci je třeba vnímat v kontextu doby, kdy je Komenský napsal. Přesto je škoda, že jej dnes tolik lidí nechápe, protože má co řici i nám o 400 let později.

  asakz

  10.09.2017

  Tak nevím – mé dojmy z tohoto díla jsou rozporuplné. Měl jsem vysoká očekávání a zprvu přišlo velké zklamání. První, delší část knihy, mne brzy začala nudit a musel jsem se občas nutit, abych vůbec pokračoval – opakuje se totiž donekonečna stále stejné schéma: poutníku je představeno další světské zaměstnání, povolání či cíl snažení, poutník přistupuje s nadějí, odhaluje však nešvary, klam a pokrytectví a znechucen se odvrací. Celá první část by se tak dala při troše nadsázky shrnout jako celý svět je prohnilý, marnost nad marnost. V druhé části pak poutník nalézá své štěstí v Kristu – Komenský tu pak pronáší mnohá moudra (nejen křesťanské) mystiky. Osobně na mne působí mírně rušivě onen křesťanský kontext (Bibli jsem nějak nikdy úplně nepřišel na chuť), ale to je hodně subjektivní; celkově je druhá část celkem milá, ale nijak objevná.

  Jacck

  23.07.2017

  Nechápu ta relativně negativní hodnocení. Podle mého je to myšlenkově nejhlubší dílo české liratury. Svět je zde alegoricky popsán jako labyrint a poutník v něm putuje a velmi vtipně popisuje celou lidskou společnost. Doporučuju číst verzi v jazyce 21. století, přeci jen ta staročeština dělá trochu problémy.

  ja17

  11.05.2017

  (Recenze puberťačky, kterou dějepis nijak zvlášť nebere.)

  Tuhle knihu jsme dostali jako povinnou četbu. Prokousala jsem se předtím i Dantovým Peklem, které mě vůbec nebavilo, a Komenský se tím nechal hodně inspirovat, takže moje prvotní obavy byly docela oprávněné. A sotva, co jsem se podívala na úryvek z téhle knihy, měla jsem chuť se na to vykašlat, jelikož ten starý jazyk mi naháněl hrůzu, Jenže ten příběh není jen o tom jazyce…

  Rozhodla jsem se proto najít si online vydání z roku 2011, které je napsané současnou češtinou (trochu podvod, ale nebýt toho nejspíš bych knihu nikdy nedočetla). Poté mě kniha naprosto dostala. Byla vtipná, přehledná a nutila člověka se taky zamyslet. Číst ji bylo jakoby se mi v hlavě odehrávaly dva příběhy najednou. Například když poutník potkal své dva průvodce. Jednalo se jen o dva docela výstřední pocestné, opravdové lidi z masa a kostí, a zároveň o vlastnosti, které (jak je známo) žádný určitý tvar nemají (třeba já si vlastnost "mámení" do té doby představovala jako růžovou opar vzduchu XD).

  Dost jsem ocenila i záchytné body na okrajích odstavců a vysvětlivky pod čarou (ne až někde na konci knihy, kde je vždycky najdu až po dočtení…). Zatímco v Peklu bylo spousta jmén, které mi absolutně nic neříkali, zde bylo vysvětlení vždy hned na dosah.

  Jediné, co vážně musím vytknout je ten konec. V momentě, kdy se dostaneme z "Labyrintu světa" a začne "Ráj srdce", kniha dostává přílišný náboženský ráz a věci přestávají dávat smysl. Jakoby všechno zlé, co je na světě, bylo najednou dobré, když se to dělá ve jménu víry. Pokud jsem to blbě pochopila, tak se omlouvám, ale takto to na mě působí…

  Přesto si klidně dokážu představit tuhle knihu na pultech mezi knížkami nějaké dystopie nebo fantasy. Pomineme-li tu filozofickou stránku věci.

  tester

  21.04.2017

  …alegorický filosofický román-traktát, je pokládán za jedno z vrcholných děl barokní literatury…..OK

  Ketesh

  20.04.2017

  Kniha má myšlenku, je zajímavá, ale dost rozvláčná … Dnes je zajímavý snad už jen její titul.

  Džerkys

  30.01.2017

  Knihu jsem přečetl, ale jen proto, že byla povinnou maturitní četbou. Obsah jsem nepochopil, asi proto, že jsem jí četl strašně dlouho, po rozboru ve škole jsem jí částečně pochopil, ale už nikdy více.

  Erudite

  03.01.2017

  Z knihy jsem si odnesla snad jen Komenského schopnost zkritizovat negativně cokoli na co se podívá. Možná proto mě překvapilo, že Bůh vyvázl zcela nedotčen. Dokonce byl vychválen až do nebes. Komenský tímto vyzval celé lidské pokolení, aby se uchýlili k lásce Boží a zapomněli na svou vlastní maličkost, na svět, na lidi kolem sebe, protože jen skryti ve vlastním srdci jsme v pokoji a bezpečí.

  Ateista, buddhista, hinduista, muslim… ti všichni jsou tedy špatní, hodni kritiky a pekelných hrůz? Života ve lži, života bez cti a se srdcem na špatném místě?

  Obávám se, že kniha aplikovatelná do hodin češtiny už zase tak aplikovatelná není, pokud vezmeme v potaz, že se nacházíme ve 21. století.

  ariel platto

  03.01.2017

  Také budu nazvána barbarem…knihu jsem četla naopak proto, že jsem věřící a Komenský je velice uznávaný. Nicméně mě neoslnil. Toto vše již bylo napsáno v Bibli v knize Kazatel a pro mě velice srozumitelně, takže mi čtení Labyrintu nepřišlo ničím novým.

  buccaneerka

  01.08.2016

  Kniha mě bavila asi hlavně proto, že mám ráda Komenského. Věřím, že pro spoustu lidí bude nezáživná, nezajímavá, zdlouhavá.
  Ale viděla jsem skvělé divadelní představení, kde hrál pouze jeden člověk, jednoduché kulisy a rekvizity – výborný zážitek. Škoda jen, že nevím, co to bylo za herce.

  Elen5105

  28.06.2016

  Stane se ze mě asi barbar českeré literatury, jenž nese skutečnou hodnotu, avšak tato kniha pro mě představuje dílo, ke kterému se již dobrovolně nikdy nevrátím. Příliš nábožensky založené, špatně srozumitelná čeština…

  Tlapka

  15.06.2016

  Jestli sem zabloudí někdo, kdo knížku dostal jako "referát – prudu" – nenechte se otrávit předem, že je to "ten Komenský z roku XY"! 🙂
  Knížka je nepochybně rozdělená na dvě části. Ta první, věnovaná labyrintu, je velmi dobře srozumitelná a dost poutavá i pro znuděného studenta. Kolik věcí zůstává po staletí stejných… a kolik se jich zdá být dokonce akutálnějších než dříve. Krásné, výstižné, srozumitelné alegorie.
  Velmi zajímavé je pak srovnání s druhou částí, kde v určité pasáži vidí poutník svět znovu, tentokrát jako věřící. Druhá část, silně orientovaná na víru, už se mi nezdála tak poutavá a atraktivní jako první, ale přesto stojí za přečtení. Ne vše, co je spojeno s vírou, má totiž smysl a význam jen pro věřící. 🙂

  tester

  28.04.2016

  A co kdyby byl Komenský ateista? Co by lidé četli? Víra člověka kultivuje a inspiruje k umělecké tvorbě ve všech oborech. Bez víry by byly jenom šibenice a popraviště.

  wiix

  28.04.2016

  Dielo mi prišlo nesmierne zaujímavé. Očarilo ma, ako pekne zaobalil Komenský info, o ktorých si myslel že sú to najväčšie múdrosti ľudstva, do pútavého príbehu.

  Alinka2

  18.03.2016

  Absolutně největším skvostem této knihy je jazyk. Neskutečně bohatý a pestrý, skutečný poklad českého jazyka. Sice jsem musela skoro nad každou větou trochu přemýšlet, abych pochopila správný význam, ale o to je ta kniha lepší, když se nad ní přemýšlí. Dobře popsaný svět, o světě ti řekne víc než jakákoliv jiná kniha. Doporučuji.

  Silencia

  12.03.2016

  Neskutečně výstižně popsané fungování světa. Překvapilo mě, jak je i po 400 letech svět skoro beze změny. Začátek mě bavil, pak jsem se musela trochu prokousávat, ale konec labyrintu byl opět fajn. Oproti tomu s rájem srdce se zase tolik neztotožňuji. Ten bych dle svého zvládla upravit na "Buď spokojen sám se sebou, ničeho nelituj a jednoduše buď šťastný. Všechno je jak má být."

  ThrisaManx

  17.02.2016

  Nečekala jsem, že to bude až tak dobré. Jelikož jsem četla novější překlad v moderním jazyce, četlo se mi to krásně a během putování jsem se opravdu bavila. Zároveň jsem si v průběhu popisování marnosti světského života uvědomovala, že to, co poutník viděl, je bohužel pravda a vztahuje se to na každého z nás.

  tester

  02.02.2016

  Je to lahůdka. Čtu to pořád dokola. Je to pohodová uklidňující četba. Je to chléb života.

  Luipenox

  09.01.2016

  Zpočátku jsem měl problém s jazykem, který je pro oči neznalé poněkud krkolomný. Přibližně po první třetině knihy jsem se zvykl a četlo se mi už lépe a plynuleji.

  První část knihy, ve které je popsán labyrint, je čtivá a příjemně utíká. Snad i proto, že popisuje věci vnější, ke kterým má dnešní člověk blíž a snáze si je představí.

  Druhá část, tedy část popisující ráj, je hůře stravitelná. V některých pasážích se člověk zamýšlí, co vlastně obsahují za myšlenku a s některými nemůže souhlasit, snad pro dnešní zohýbanou podobu církve. Avšak v jiných místech člověk nalezl myšlenky doslova nadčasové, které na světlo vynáší i několik dnešních knih.

  Kniha se mi celkově líbila, určitě stojí za přečtení, snad už jen pro ten pěkně popsaný vnější svět stvořený v labyrintu a jisto jistě pro některé myšlenky v ráji obsažené.

  27.06.2015

  Poutník se vydává do světa. Jeho neklidná mysl ho nutí poznat všechny lidské činnosti, které chce podrobně prozkoumat a nakonec si vybrat takovou, která mu zajistí dostatek blahobytu a pokojný život při co nejmenší námaze. Jeho průvodcem se stává Všudybud a později se přidá i Mámení a Všezvěd. A tak společně vstupují do Labyrintu, kde u brány Osud rozděluje povolání a instrukce pro život. V Labyrintu na náměstí se potom potkává se všemi lidskými charaktery a (ne)ctnostmi. Poznává pokrytectví, povrchnost, nestálost, vrtkavost, nepochopení, plýtvání, pýchu a nakonec pozná i samotnou Smrt. Poutník nahlíží do stavu manželského, do stavu řemeslníků, učených a filosofů. Potkává alchymisty, rosenkruciány, právníky, lékaře. Potkává se s náboženstvím. S pohany, Židy, muslimy a křesťanstvím. Právě tomu Komenský věnuje podstatnou část knihy a jeho náboženské cítění je zřejmé. Labyrint je nadčasové dílo. Byl aktuální ve své době, je platný v dnešní době a bude aktuální i v budoucnu. Rozhodně stojí za přečtení.
  ———————————————————————–
  Když jsme odtamtud odešli, ptám se svého průvodce: „A jak si mohou být jisti, že právě toto je spolehlivý a pravý základ náboženství?“ „Pojď se podívat,“ řekl mi. Vyšli jsme tedy za kostel na náměstí a tam si ti bílí a umytí lidé vyhrnovali rukávy, jiskřili očima, hryzali si rty, strašlivě řvali, běhali sem a tam a koho potkali, do toho sekali šavlí a máchali se v lidské krvi. Toho jsem se polekal, utekl jsem pryč a tázal jsem se: „Co to ti lidé dělají?“ Odpověděli mi: „Diskutují o náboženství a dokazují, že Korán je ta pravá kniha.“

  Labyrint světa a ráj srdce – J.A.Komenský

  fruitbueno

  15.05.2015

  Zatímco u Labyrintu, té šílené, vtipné, zběsilé a nezapomenutelné změti, mé srdce plesalo, Ráj mě bohužel dokonale uspal…

  svickop

  26.03.2015

  Labyrint světa a ráj srdce aneb chvála staročeštiny – byl to nádherný jazyk. Jestliže Hus hlásal o nutnosti reformovat církev a její učení, Komenský šel ještě dál: nejsou důležité kostely, kněží, faráři, peníze a ostatní lidský shon, důležité je to, co má člověk v srdci a s tím musí pracovat. O tom, že měl Komenský pravdu, se můžete dočíst i v dnešních knihách, např. velice čtivá a srozumitelná je "Anastazia" od V. Megreho. A nezapomeňte, že všeliké kvaltování lidské toliko pro hovada jest!!!!

  -Daniela-

  18.03.2015

  Vůbec jsem netušila, že tahle kniha je tak křesťanská, byla jsem příjemně překvapená. Kniha je o hledání radosti a smyslu života. To poutníkovo vidění světa, všechna ta marnost a trápení ve všem, co lidé dělají, bylo docela smutné, měl asi částečně pravdu, ale na mě to bylo až moc pesimistické.
  Druhá část knihy byla už radostná a ukazuje nám, že jediné vysvobození člověka je v jeho srdci, ve kterém bude "bydlet" společně s Ježíšem, jedině Ježíš dá duši pokoj a lásku. Vlastně první polovina knihy ukazuje svět bez víry. Lidé se pachtí za majetkem, rozkošemi atd. zbytečně, stejně jim to nakonce žádné potěšení nepřinese. Opravdovou radost a smysl života přinese jen Ježíš. Určitě je aktuální i dnes, samozřejme některé části je třeba si "aktualizovat", např. manželství popisuje jako nezměnitelné a trvalé, ale dnes je možnost rozvodu (i u křesťanů), také např. "řemesla" nebo "rytířský stav" budou vypadat jinak než tehdy. Ale lidská povaha a touha po štěstí se nemění.