Kytice PDF, ePub, Kindle

By | 06/26/2018

Kytice

Klasická sbírka balad z poloviny 19. století, považovaná za vrchol obrozeneckého romantismu i za jednu z nejoblíbenějších básnických knih v české poezii vůbec.

Erben vložil do "Kytice" především rozmanité epické skladby, jejichž základní součástí je baladický prvek přítomný v mnoha rovinách, ať už se jedná o báje s nadpřirozenými bytostmi nebo o pověsti, vztahující se k nejrůznějším svátkům a legendám. Náměty nacházel autor na nejrůznějších místech a zároveň se v nich pokusil využít jak lidovou slovesnost, tak i postupy, odpovídající tradicím evropských literatur 18. a 19. století. Erben dokázal i dovedně fabulovat jádro svých příběhů, které často vycházely z konfliktů člověka s mytologickými postavami a mocnostmi či z násilného porušení přírodního řádu. Tato střetnutí byla mnohdy způsobena činem, pramenícím ze zloby, z dobré či špatné vůle nebo i z náhodného a neúmyslného aktu. A tak se do středu autorovy pozornosti dostal rozpor mezi jedincem s jeho přirozenými možnostmi a světem odlišných či iracionálních dimenzí. V těchto sporech nabýval vrchu ortel, vynesený z hlediska jakéhosi vyššího morálního zákona a trestající činy mimo rámec obvyklého lidského konání.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Kytice zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Kytice (0.00 EUR)


Stažení Kytice zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Literatura česká, Poezie
  Vydáno: , Academia
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (524)

  Přidat komentář

  Aria131

  dnes

  Tuto knihu jsem si nechtěla nikdy přečíst, ale když mě k tomu donuti učitelé, musela jsem si ji půjčit a dát se do čtení. Myslela jsem si že se mi tyto "hororová" poezie nebude líbit. Opak byl pravdou, je to zvláštní, ale možná jsem jedniná která se u Zlatého kolovratu smála. Mé doporučení: zapomeňte na předsudky a čtětě, při nejhoršim ji hodíte do sběru:)

  Guzzi

  předevčírem

  Již několikrát jsem chtěl k tomuto českému veledílu napsat komentář, 10 hvězd bohužel udělit nejde, takže souhlasím se všemi, kteří hodnotili dříve! Vyjma uživatele "LEDWARD" ze Štědrého dne roku 2017. Asi na něho po přečtení dolehla tak těžká deprese, protože jinak by nemohl tento básnický skvost hodnotit jako odpad a o panu Erbenovi si myslet, že nebyl normální… 🙂

  Sabinaski

  07. března

  K tomu se nedá napsat nic jiného než nejlepší básně ever! Myslím, že i ten, kdo opovrhuje básněmi, po přečtení Kytice změní názor. Alespoň na tohle. Ohromné hororové, děsivé, až fantasy příběhy sepsány do veršů jsou prostě nezapomenutelné. Ač jsou všechny básně ze sbírky úžasné, mezi nejlepší pro mě patří Svatební košile, Vodník a především ejhle tuť – Polednice, matka všech básní! Verše si pamatuji od základní školy a rozhodně je nikdy nezapomenu. Kdo by taky zapomněl na malou, hnědou, s tváři divými, pod plachetkou osobu, která belhá o berličce, má hnáty křivé a hlas – vichřici podoba?

  daniska

  06. března

  Četla jsem po druhé, poprvé ve škole a teď když jsem jí kupovala synovi do školy. Knihu vřele doporučuji. Dokonce jí četl i muž a to moc nečte.

  Szekynka

  06. března

  Česká klasika. Dílo není přehnaně vyumělkované. Rýmy jsou přirozené, melodické a oku lahodící. Kytice se dobře čte. Děj básní je také poutavý. Školní povinná četba, která ovšem stojí za to. Favoritka Svatební košile.

  Dakarianna

  27. února

  Jako většina lidí jsem se dostala ke knize v rámci povinné četby. Film mám celkem ráda, takže jsem očekávala, že to nebude katastrofa. Ale ono to bylo dokonce úžasné. Každý by si měl tyto nádherné balady přečíst. Čtou se velmi příjemně, a přestože mají hlubší význam, v ději se neztrácíte. Líbí se mi myšlenka, že je hřích, trest a potom případně dobrý konec, pokud se hříšník kaje (např. Poklad).

  Nomia

  26. února

  Srdcovka. Naprostá krása.

  _Joker_

  23. února

  Pro mě asi nejoblíbenější kniha od českého autora. Do teď si pamatuju jak jsem recitovala některé básně. Prostě klasika. 🙂

  Venny345

  21. února

  Pro mě je to klasika. Některé z balad se mi už navždy vryly do paměti.
  Docela by mě zajímalo, kde bral Erben inspiraci…

  Lorej

  20. února

  Kytice mě mile překvapila. Čekala jsem nudné povídky o ničem, ale tato sbírka je plná krásných a čtivých balad, které by si měl přečíst každý.

  RyonMathrin

  20. února

  Klasika. Či spíše klasika českého horroru. Dodnes si většinu básní pamatuji.

  Pajina68

  16. února

  Kytice mne očarovala už jako mladou holku. Asi tím, že ty příběhy byly tak drsné – hororové. I když básně nebyly nikdy mou silnou stránkou, tuhle knihu jsem přečetla celou a moc se mi líbila.

  St.Evelin

  16. února

  Klasické dílo české literatury, které ve mě od mala vzbuzovalo strach a noční můry. Dnes, s odstupem dvou desítek let, vidím, že to bylo způsobeno mistrovským stylem pana Erbena. Strašidelnost dokreslují ve vzpomínkách útržky z filmu. Oproti tomu jsem si s úsměvem uvědomila, že některé pasáže dokážu ještě odrecitoval zpaměti

  elenai

  15. února

  Klasika nad klasiky, která snad nemůže odradit ani zařazením do povinné četby. Řadím tuto sbírku do zlatého fondu své knihovny a zaslouží si vystavit na piedestal české poezie.

  ChristineDaee

  12. února

  Prekrásne. Máloktorá básnická zbierka sa číta tak ľahko. Najradšej mám báseň Svatební košile. Medzi moja ďalšie obľúbené patria: Polednice, Vodník a Zlatý Kolovrat. Veľmi odporúčam aj filmové spracovanie. Niektoré básne sa podarilo vystihnúť viac, niektoré menej, ale naozaj stojí za pozretie.

  Morgaine07

  12. února

  Úžasné dílo

  pupopony

  09. února

  Jedním slovem – nádhera !

  RudýOnkel

  08. února

  Pokud budete chodit po ulicích a ptát se lidí, jestli by Vám nemohli říct alespoň jeden úryvek z Kytice, nikdo by se nenašel, kdo by to nečetl. Za mě osobně je toto klenot, na který máme být právem hrdi. 13 básní, co změnily českou literaturu.

  11/10

  NinušFantasy

  27. ledna

  Hůře se mi četl starý styl jazyka, ale jinak byla kniha moc hezká a určitě se k ní někdy vrátím.

  Lokina

  07. ledna

  Ať už jsem ji chtěla číst či ne, stejně si cestu Kytice ke mně našla. Četla jsem ji k maturitě a některé balady se mi četly lépe, jako třeba Vodník nebo Kolovrátek. Jiné se mi moc nelíbily, např. Dceřina kletba, ale neodradilo mě to a já u četby Kytice zůstala až do konce. Kytice je smutné, strašidelné, ale i poučné dílo, ukazuje, že po vinně vždy následuje krutý až někdy neadekvátní trest. Alespoň jednou by si to každý měl přečíst.

  _Peprmintka_

  07. ledna

  Naprosto nezapomenutelná sbírka, jež jsem četla již v dětství (ačkoliv mě nikdy nepřestane udivovat, že tohle je jedna z těch nejvýraznějších básnických sbírek, kterou nám hustili do hlavy už na základce, celkem morbidní), které vděčím za nynější vztah k hororovému žánru. Velmi výrazný motiv prohřešku a trestu, nepřehlédnutelné sentimentality i vlivu lidové slovesnosti, to vše ovinuté černou stuhou brutality, která však nepůsobí jaksi prvoplánově. Některé balady mě umí zásáhnout svou ztemnělou pochmurností více, než mnohá díla, psaná účelně k tomu, aby člověka vyděsila a zhnusila. A to ani nemluvím o uchu lahodících rýmech, které mohu číst pořád a pořád dokola. Atmosféra hustá jak tvaroh a mrazivá jako pravá slovanská zima. Nesmrtelné dílo. Mou nejoblíbenější byla a nejspíš i vždy bude Svatební košile pro svou náboženskou pochmurnost, symboliku i veršovanou libozvučnost. Naopak jsem nikdy nepřišla na chut Záhořovu loži a Věštkyni.

  „Pěkná noc, jasná – v tu dobu
  spěchají živí ke hrobu;
  a nežli zvíš, jsi hrobu blíž –
  má milá, nic se nebojíš?“

  Chytuš

  03. ledna

  Naprosto nečekané setkání s nezapomenutelnou klasikou. Dnes jsem dceři půjčila v knihovně, protože sbírku mají číst jako povinnou četbu ve škole a sama jsem do ní znovu nahlédla s tím, že si balady trochu osvěžím. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si na nich smlsla na posezení 🙂 Znovu jsem si ověřila, že jsou v ní jak verše nesmrtelné a opravdu nezapomenutelné, které si člověk vybavuje i po desetiletích (Kytice, Vodník, Polednice, Štědrý den, Poklad, Svatební košile), tak ale i balady, které mi k srdci prostě nepřirostly – ani při předchozích čteních, ani teď (Záhořovo lože, Dceřina kletba). Nicméně jako celek – skvělé. Prostě klasika, kterou by měl každý znát – je jedině dobře, že je stále ukládaná jako povinná četba, protože tahle kniha do povinných prostě patří.

  Toč se a vrč, můj kolovrátku,
  všecko ve světě jen na obrátku
  a život lidský jako sen!

  Povětroň

  26.12.2017

  Asi jako osmiletý jsem měl z této knížky trauma, po nocích jsem se bál a mamka mi jí dokonce zakázala číst. Dnes už jsem pochopil krásu Erbenovy poezie. Pochopil jsem, že po každé vinně následuje trest(jak nám celou sbírkou dokazuje autor).

  Tereza.K91

  26.12.2017

  Moje oblíbená kniha. Miluji už od malička. Hlavně básně Mateřídouška, vodník a polednice. Moje srdcovka

  Ledward

  24.12.2017odpad!

  Můj názor na tuhle knížku nikdy nebude kladný, protože takovéhle knížky by se měly zakázat číst. A už vůbec nechápu, jak tohle někdo mohl nazvat ‘klasikou’. Upřímně řečeno, kdokoliv, kdo by napsal něco jako tohle, nemůže být normální.

  EvaFialova

  23.12.2017

  Kytici od K. J. Erbena jsem četla již asi čtyřikrát a rozhodně postupem času se mé hodnocení lehce pozměnilo. Když jsem byla ještě studentkou základní školy, byla pro mě Kytice příliš náročná na pochopení, některé části byly pro mne až příliš pochmurné, ale nyní jsem si její čtení užila a nejspíš bude patřit mezi takovou mojí „klasiku“ knížek, které si mohu přečíst znovu a znovu.

  Chesterton

  18.12.2017

  Povinná nesmrtelná klasika, kterou si můj malý synek sám našel v mé knihovně ještě dřív než musel:)) Krátce poté, co se naučil číst. Asi ta morbidita ho vzrušovala stejně jako kdysi mne, ale snad i moudrost:)) Milé vzpomínky.

  Modrina

  16.12.2017

  Kdysi dááávno povinná četba, později představení v Semaforu. Bez podkladu bych si to asi tolik neužila. 🙂

  Pohodová

  07.12.2017

  Povinná četba kdysi, dnes s úsměvem vzpomínání.

  MartianaNox

  07.12.2017

  Klasika na kterou se nezapomíná