Hodina předjitřní PDF, ePub, Kindle

By | 05/28/2018

Hodina předjitřní

Z odstupu téměř půl tisíciletí zdá se nám téměř nepochopitelné, kde se vzala nedlouho po smrti Husově v zdeptaných, ujařmených českých lidech ta síla a odhodlání postavit se s cepem a kosou v ruce proti všem mocným tehdejšího světa a bránit i ubránit proti té nezměrné přesile zbraní i předsudků svou pravdu.
František Rachlík se pokusil nalézt v historických pramenech odpověď. Román Hodina předjitřní zachycuje období od r. 1403 do r. 1419, tedy období, které bezprostředně předcházelo husitské revoluci. Ústřední postavou románu je Jan Žižka. Ne ještě vojevůdce lidových vojsk, ale chudý trocnovský zeman ve službách krále, opovědník proti mocnému Rožmberkovi, později účastník polského tažení Sokola z Lamberka a vítězné bitvy u Grunwaldu. S ním sledujeme, jak pronikají myšlenky Husovy i jeho následovníků k prostým lidem, jak vzrůstá odhodlání k boji a vznikají první krizové situace, které jsou předzvěstí bouře, jež nedlouho po smrti krále Václava IV. skutečně propukla.

Stejně jako ve všech svých ostatních dílech nechce František Rychlík ani v Hodině předjitřní poskytnout čtenáři pouze poutavé čtení; dává mu i zajímavý historický materiál a četné podněty k přemýšlení. Na základě podrobného studia historických materiálů, kterým zůstává důsledně věrný, sleduje autor nejen životní příběhy Jana Žižky, ale i vlivy a podněty, které působily na myšlení tehdejších lidí, usměrňovaly jejich nespokojenost a přispívaly tak k zrození lidové armády. Krok za krokem můžeme v knize sledovat, jak opovrhovaná městská chudina a zbídačený venkovský lid mění se z temné masy v uvědomělou sílu, odhodlanou bránit a ubránit poznanou pravdu.

Jestliže v prvém vydání byl román koncipován jako naukový román pro mládež, v tomto vydání, které má jiné poslání, odlehčuje autor románové kompozici od většiny didaktických částí.

Obálku s použitím barevné reprodukce obrazu Ukřižování sv. Barbory a vazbu navrhl Zdenek Seydl.
3., zevrubně přepracované vydání.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Hodina předjitřní zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Hodina předjitřní (0.00 EUR)


Stažení Hodina předjitřní zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Romány, Literatura česká, Historie
  Vydáno: , Československý spisovatel
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (1)

  maryzka

  17.04.2017

  Nevím jak tuto knihu hodnotit( pravděpodobně záleží na vydání). Knihu, kterou jsem četla je vydaná v roce 1960). V tomto vydání si myslím, že doznívá ještě vřava způsobená II. světovou válkou a doznívání společenské přeměny od středověku(asi tak).Pravdou je hloubková studie zvyků, obyčejů i skutečných postav, které v té době žili i když je tam jedna postava – fikce( společník Jana Žižky z Trocnova. Ale celou knihou se táhne stará známá pravda- Češi neumí vládnout, vždycky někdo musí přijít zvenčí udělat pořádek.