Hlava XXII PDF, ePub, Kindle

By | 06/25/2018

Hlava XXII

Fenomenální úspěch, který otevřel cestu Hellerovi k velké spisovatelské kariéře, si tato kniha vydobyla groteskně absurdním popisem osudů hlavního hrdiny Yossariana a jeho bombardovací letky, napadající se střídavým úspěchem různá italská města, a především nelítostně kritickým zobrazením vojenské mašinérie, představované cynickými, ale o to ctižádostivějšími a bezohlednějšími představiteli velitelského sboru.
Heller vychází ze svých vlastních válečných zkušeností a v této próze, svým duchem vzdáleně příbuzné Haškovým „Osudům dobrého vojáka Švejka“, předznamenal pacifistické postoje, jež pak v Americe především u mladé generace o pár let později naplno probudila vietnamská válka.

2. vydání
Kniha v českém jazyce!


Stažení Hlava XXII zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Hlava XXII (0.00 EUR)


Stažení Hlava XXII zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Catch – 22 (1961)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány, Válečné
  Vydáno: , Naše vojsko
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (203)

  Přidat komentář

  Beebee

  včera

  Kdo nečetl Hlavu XX, jakoby žil jen napůl. Ohromné množství vtipných situací a vět z ní používáme s bratrem a kamarády již hodně let. Samotné řčení: "To je jak Hlava XX", je již okřídlené. Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Kromě knížky Bůh ví, ta je dvouvaječným dvojčetem Hlavy.

  radek1326

  16. března

  Moje srdeční záležitost. Objektivního komentáře nejsem schopen 🙂

  Nachtimin

  10. března

  najlepsia z knih z povinneho citania

  Daduška

  14. února

  Přečetla jsem to s dost značným úsilím. Na jednu stranu absurdita, která mě rozčilovala tak, že jsem to už ani nechtěla číst, na druhou stranu tak šílený černý humor, že jsem se ke knize vždy vrátila. Neschopnost a hloupost velících důstojníků mě tak štvala, že jsem se k četbě musela nutit. Jinak mi trochu vadilo přeskakování mezi událostmi, kdy se k jedné události autor vrací několikrát, postavy se mi hlavně v první půlce knihy dost pletly, bylo pro mě dost obtížné se zpočátku v příběhu orientovat. Kruh se však nakonec uzavřel a vše se vyjasnilo. Ale jinak nelituji – někdo to přirovnával k MASHi – taky jsem měla chvílemi tento pocit.

  Kakurenbo

  13. ledna

  Naprostá paráda – jedinečný humor, jedinečné postavy, jedinečná kniha. Přestože mě většina postav rozčilovala, ani na moment jsem je nedokázala nesnášet. Mají svou jiskru, své kouzlo. Lidem, milujícím ostrý, skoro až morbidní humor, padne jako ulitá. Jednou za čas si pročítám své oblíbené pasáže, sem tam ji zhltnu celou a přestože naprosto přesně vím, co se bude dít dál, nemohu se nesmát. Opravdu doporučuji, stojí to za to.

  Chesterton

  09. ledna

  Mám ji doma, ale pochybuji, že jí znovu zkusím….snad na čten.výzvu najdu něco jiného:) Že by to bylo tím, že nejsem milovník Švejka :)? Tento druh humoru mi moc nesedí:(

  keiko33

  04. ledna

  Toto dielo je tak absurdne, az je dokonale. Tu sa nejde nesmiat nad ludskou hlupostou a zaroven neplakat nad tazkym osudom vojakov. Ocenujem, ze autor dokazal najst vtip aj v tragedii vojny. Videla som aj film, no ma chybu, ktoru maju vsetky filmy, podla viacstranovych knih. A to, ze chcu 500 stran vtesnat do dvoch hodin a to sa velmi neda. Vela veci by som nepochopila, keby som knihu necitala. Takze kniha ano, film ma velmi nedostal.

  tester

  04. ledna

  Let v bombardéru pod palbou flaků s veselou myslí se na autorově stylu podepsal. Když se z výletu vrátil živý, tedy znovu narozený na zem užíval si života tak, jak bylo u těchto dobrovolných sebevrahů zvykem. Vojna je mašinerie, ale nezbytná, tam se nedá o absurditách diskutovat, protože by během diskuze bylo po válce.
  Válečný SW se dolaďuje během boje.

  mautina7

  31.12.2017

  Uf, je to za mnou.. tohle nebyl ani trochu šálek mé kávy, nepřišlo mi to ani vtipné, ani smutné. Hodně mě rozčiloval hektický styl psaní, kde se dokola opakovaly ty samé scény a ztrácela jsem se v postavách.

  Evafelicita

  22.12.2017

  Pamatuju si, jak jsem se u této knihy smála, až mi řekly slzy a u další věty jsem brečela doopravdy.

  Ramiel

  16.12.2017

  Spousta doporučujících recenzí mě zlákala. Ovšem kniha pro mě vůbec nebyla čtivá, ani humorná, jak jsem očekával po připodobněních ke Švejkovi nebo MASH. Jediná podobnost je absurdita války, ale pojatá úplně jiným stylem. Absurdita, zmatenost, nesmysl, cynismus… Očekával jsem, že se jedná o daleko lepší knihu.

  vivienna

  24.11.2017

  …je to již dávno, kdy jsem ji četla, ale pamatuji, že mě nijak zvlášť nebavila – ale když čtu tady některá hodně dobrá hodnocení, tak jí dám ještě jednou šanci a pokusím se začíst…a uvidíme, jestli změním názor:-)

  Atanone

  07.11.2017

  Musím říct,že můj pocit z této knihy zůstává i po letech natolik rozporuplný,že přemýšlím,jestli vůbec přidat komentář a ještě víc přemýšlím,jestli si ji přečíst znovu,protože mě přitahuje a odpuzuje zároveň. To není kritika,ta kniha je bezesporu zatraceně dobrá,ale natolik absurdní a šílená,že jsem se místy styděla,že se směju. Smát se tak strašným věcem jako je samotná Hlava XXII,vojenský soud,nebo hraní si na Boha cenzurováním dopisů,na které lidé tak zoufale čekají..a všudypřítomná smrt..
  BRRRR..a taky hlasitý potlesk

  allebra

  04.11.2017

  Další skvělá, nadčasová kniha, ke které jsem se docela dlouho odhodlávala, což ale vůbec nebylo na škodu. Kdybych četla knihu v době, kdy jsem neznala seriál MASH (jehož jsem velkým příznivcem), možná by se mi nečetla tak dobře. Nechci porovnávat knihu se seriálem, to dost dobře nejde. Obojí spojují stejné myšlenky a poslání, ale Hlava XXII má přece jen větší hloubku. Viděla jsem i zfilmováno a musím uznat, že docela precizně, v každém případě je potřeba vidět až po přečtení knihy. Chci si ještě přečíst volné pokračování „Zavíráme“ a zkusit i nějakou další knihu Josepha Hellera. Hlava XXII rozhodně stojí za přečtení. Jen nedoporučuji vydání Dita (1992), které obsahuje takové množství překlepů, se kterým jsem se už (naštěstí) dlouho nesetkala. A tento titul si to určitě nezaslouží!

  jaro999

  05.10.2017

  Nemohu si pomoci, kniha mě nebavila, nedokázala jsem ji dočíst.

  pepauzg

  19.09.2017

  Prvních cca 80 stran pro mě bylo docela složitých, dokonce jsem přemýšlel, jestli má cenu knihu dočíst, ale pak mě kniha chytla a dost jsem se nasmál.
  Posledních cca 50 stran nicméně k smíchu moc nebylo.

  Jája92

  10.09.2017

  Kniha byla velmi čtivá. Občas mi však vadilo, že v kapitolách nebyla dokončená myšlenka a rozuzlení jsem se dověděla, až o několik xx kapitol dále. Jen mě štve, že postavy, které jsem si oblíbila, zemřely. Je to zase jiný pohled na válku, než na který jsem zvyklá.

  bookaholic_no.1

  13.08.2017

  Vtipné, úsměvné, absurdní, šokující, zdrcující. Má to prostě všechno. Jedna z mála knih, kterou určitě přečtu ještě jednou.

  petra0022

  29.07.2017

  (Varování – spoiler!)
  Knihu jsem kdysi četla v rámci maturitní četby a četla se dobře. Četla jsem však už i lepší (ale to bude tím, že mám obecně ráda jiný žánr a válka mě až tak nebere), co mě na knize ale štvalo, bylo neustálé umírání mých oblíbených postav. Poslední kapkou pro mne byla smrt McWatta.

  druzickaster

  15.07.2017

  Naprosto geniální kniha. Úplně mi nesedí porovnání se Švejkem, spíš mi dílo připomíná MASH, ale v pohodě. Kniha je plná absurdit a střetů s takovými blbci, že to ani není možné, ale i o tom je bohužel život. Postupné odhalování charakterů některých postav je neotřelé a místy bych řekl, že i děsivé. No nic, jdu se začíst do volného pokračování této knihy: Závíráme.
  Knihu by si měl přečíst každý dospělý a mohu ji jen vřele doporučit.

  myelka

  13.07.2017

  Kocourkov jak vyšitý, četla jsem to teda v angličtině a to bylo hodně náročné, používá synonyma, která nejsou běžně známá. Ale jinak supr.

  kralika

  28.06.2017

  Tenhle absurdní tyjátr jen tak nezapomenu, jako že se Washington Irving jmenuju!

  kní

  26.05.2017

  Po Havlově prvním nástupu na Hrad bylo potřeba vybrat náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Musel to být profesionální voják s generálskou hodností, ale s výjimkou těch, kteří vystoupali po žebříčku komunistického výcviku a indoktrinace, žádní takoví generálové neexistovali. Komisi tvořili Jiří Křižan, Petr Oslzlý, Eda Kriseová a Michael Žantovský. Otázky na vojenskou kariéru vyvolávaly u všech čtyř kandidátů jednoslabičné odpovědi s nulovou informační hodnotou. Nakonec Michaela Žantovského napadlo zeptat se jich, co čtou večer před usnutím. Jeden zřejmě četl jenom řády a rozkazy, druhý znal celou marxistickou klasiku v ruštině a třetí, o něco osvícenější, měl zálibu v historii bitev a tažení od Hannibala po von Clausewitze. Čtvrtý, velitel protiletecké raketové brigády, dlouho váhal a nakonec zakoktal: "Hlava XXII". Nebylo co řešit. Generál Tomeček zůstal na Hradě téměř po celou dobu Havlova působení.

  LadyMichelle

  24.05.2017

  Uuuu, jsem na sebe pyšná, že jsem to zvládla až do konce!

  Ruzaaa

  22.05.2017

  Přečteno díky čtenářské výzvě. Ale teda bohužel mě kniha nijak neuchvátila. Souhlasím s komentáři Ketesh a Yorika. Knihu jsem četla celý měsíc a musela jsem se do ní hodně nutit. A konec jsem taky nějak nepobrala 😀 asi to prostě není kniha pro mě. Chápu, že místy byla vtipná, ale tento styl humoru alá Švejk mi k srdci nepřirostl.

  lucie.8

  16.05.2017

  Když jsem Hlavu XXII zkoušela číst poprvé, vydržela jsem jen pár kapitol. Působila na mě zmateně a chaoticky, nechápala jsem, jak se tahle kniha může tátovi tak líbit. Nicméně za rok či dva se mi to rozleželo a dala jsem Hellerovi ještě jednu šanci. A nelituji! Na podruhé už mi styl vyprávění sedl a kniha mě naprosto uchvátila. Nahlas jsem se smála v autobuse a nejlepšími částmi bavila (nebo otravovala) své přátele. Bláznovství z této knihy je nejspíš nakažlivé.
  Je skoro nemožné, aby armáda nebyla takový šílený "podnik", když jí tvoří lidé jako major Major Major (kterému se rodiče pomstili jeho jménem), věčně kvílící Hladový Joe, Milo (obchodník celým srdcem) a hlavně Yossarian.
  K této knize se budu vždycky ráda vracet.

  R0RI

  01.05.2017

  Hlavu som objavila v našej domácej knižničke ešte keď som bola na základnej škole a prečítala som ju i keď som absolútne nerozumela o čo ide.Neskôr som sa znova ku nej vrátila a až vtedy som ocenila túto úžasnú knihu,čítala som ju už viackrát a vždy ma pobaví Yossarian.Odporúčam prečítať aj pokračovanie Záverečná.

  Ketesh

  20.04.2017

  Vzhledem k tomu, že nemám ráda ani Švejka, tak ani tohle mě moc neuchvátilo.

  Makropulos

  16.04.2017

  Tahle knížka je velmi chaotická, zřejmě proto, že válka je chaotická. Je velmi absurdní, zřejmě proto, že válka je absurdní. Je šílená, samozřejmě proto, že válka je šílená. Je chvílemi k pláči, chvílemi k smíchu, chvíli se čte lehce, chvíli to tak lehce nejde. Ale pokud tohle všechno zvládnete, stojí za to, si ji přečíst.

  syskas

  15.04.2017

  Skvelá kniha. Taký M*A*S*H v trochu inej podobe. V kritike nezmyselnosti a absurdnosti vojny ide oveľa ďalej. Zatína do živého a núti rozmýšľať.