Gateway PDF, ePub, Kindle

By | 06/27/2018

Gateway

První díl slavné ságy o rase Heechee.

Lidstvo nachází ve Sluneční soustavě zařízení a stavby tajemné cizí rasy, která dostane jméno Heechee. Jejich technologie byla velmi rozvinutá a některé artefakty se ukázaly jako velmi přínosné a lidmi dobře využité. Nikdo ovšem neví, jak Heechee vypadali ani kam odletěli.
Největším objevem je asteroid Gateway, cosi jako kosmická stanice s přibližně tisícovkou funkčních mezihvězdných lodí. Každá je naprogramovaná k nadsvětelnému letu na vzdálené místo kdesi v neprobádaném vesmíru. Není možné je řídit, ale přesto se hlásí dobrovolníci, prospektoři, kteří se těmito loděmi vydávají do neznáma.
Někdy najdou poklad, jindy – smrt.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Gateway zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Gateway (0.00 EUR)


Stažení Gateway zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Série:

  Heechee (1.)

  Žánr:
  Romány, Sci-fi
  Vydáno: , Laser-books (Laser)
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (23)

  Přidat komentář

  B4LU

  13.12.2017

  Představte si, že máte k dispozici vesmírnou loď, již umíte pouze spustit a velmi omezeným způsobem ovládat – můžete také nastavit její kurz, ovšem v souřadnicích, které vám naprosto nic neříkají. Můžete objevit vesmírné poklady zanechané prastarou vyspělou rasou, anebo také můžete najít smrt např. poté, co vás loď vyhodí blízko neutronové hvězdy. Přesně toto dělají prospektoři, a my sledujeme osud jednoho z nich, který má z tohoto létání celkem pochopitelně strach. Přestože se kniha četla výborně (přečetl jsem ji dohromady asi za den) a samotná myšlenka je parádní, ve výsledku to, co tvoří jádro knihy nejsou cesty do neznáma, nýbrž psychoanalýza hlavního hrdiny; ne, že by to vadilo až tolik, ale čekal jsem více dobrodružných výprav do vesmíru…

  Jacck

  28.07.2017

  celá série Heechee byla vcelku kvalitní scifárna. Ale jedna hvězda musí dolů za ty psychoterapeutické pasáže s robotem-Freudem.

  Sási

  31.05.2017

  Za mě lepší trojka. Líbí se mi zajímavý nápad cestování mimozemskými plavidly, kamsi do hlubin galaxie. Nikdo neví, jestli se vrátí z cesty živ, nikdo neví, kdo byli tajemní Heecheové zač, nikdo neví, kam zmizeli a proč po sobě zanechali jen prázdné opuštěné lodě, které nyní lidé využívají pro neznámé cesty s nadějí, že naleznou na jejím konci bohatství, přestože nemají ponětí, jak tyto lodě ovládat. Je to mimozemská ruská ruleta s hlavním hrdinou Robbiem, kolem kterého se točí příběh – a Robbie je pro mě tak trochu kámen úrazu!

  Psychoterapeutické pasáže s roboterapeutem nejsou nejhorší, i když žádnej Yalom to není. To, že Robbie zklátil snad každou ženskou, se kterou přišel na Gateway do kontaktu (vlastně i mimo Gateway), budiž. On tam vlastně klátí každej každýho, Robbie miluje Kláru, Klára miluje Robbieho, ale přitom Robbie klátí jiný ženský a Klára klátí nějakýho Rusáka, kterýho Robbie za to nesnáší, potud bych Robbiho chápal, vrchol nastává tehdy, když se na jedné cestě do neznáme od toho Rusáka nechá zklátit i sám Robbie. Zdůvodní to pak svýmu robo-terapeutovi tím, že to tak nechtěl, ale když byl malej, tak mu máma strkala teploměr do prdele a tim mu dávala najevo svou lásku a péči nebo tak něco. Tyhle zvrácený freudovský psychoanalýzy mi takhle u kvalitní a klasický sci-fi trochu nuděj. Chci prozkoumávat vesmír, nikoliv Robbiho ánus. Nicméně i tak jsem velmi zvědav, jak tato série bude pokračovat.

  Schary

  30.12.2016

  Kniha hodně kladně hodnocená, za mě lepší 3. Čekala jsem trošičku víc, dle recenzí tady a celkového hodnocení. Ve finále tedy trošku zklamání, fakt mě to nijak zvlášť nenadchlo. Hlavně ty sezení u robopsychiatra bylý značně nudné. Ani k hlavnímu hrdinovi jsem nepociťovala nějak veké sympatie. Zkusím ještě další díly, třeba se to v nich víc rozjede. Doufám, že se tám víc dozvíme o rase Heechee…

  mitko

  01.12.2016

  Gateway sa umiestňuje v rebríčkoch najlepších sfi-ci kníh na popredných miestach, a tak ako milovník tohto žánru som sa na neho patrične tešil. Anotácia ku knihe taktiež sľubuje nevšedný zážitok, kde sa budú objavovať nové svety a technológie pri dobrodružných výpravách. Tešil som sa na autorovu predstavivosť v tomto ohľade. No ale pre čítaní knihy mi prišlo ako keby ten svet, to objavovanie Heechov bola len veľká kulisa, slúžiaca len na testovanie psychiky hlavného hrdinu, no a jeho problémy boli veľmi….zaujímavé. Sedenia u psychorobota boli pre mňa v 80 % zbytočné a trápil som sa pri ich, pri tých omáčkovitých rečiach.

  Druhá línia bola aspoň trocha zaujímavejšia, ale to cestovanie mi prišlo veľmi odbité, o Heechoch sme sa tu nič nedozvedeli (aj keď to asi kvôli priestoru v ďalších knihách) a väčšinu času tu sledujeme moralizovania hlavného hrdinu a jeho spanie so ženskými (no dobre trocha aj s chlapmi). Takže zatiaľ by som hodnotenie videl na slabšie 3*.

  No ale kto by to bol povedal, že nakoniec najväčšie prekvapenie príde v mojej najnenavidenejšej časti knihy a to u sedení u psychiatra, kde od incidentu teplomera sa to zrazu otočí na silnejší emocionálny zážitok a ta posledná kapitola.. no bol to dosť prekvapenie, ktoré som v hlave ešte chvíľu mal..čo zdvihlo hodnotenie na 4*.

  zimela

  20.11.2016

  Taky byste chtěli v nadsvětelné, ufonské, půl milionu let staré rachotině, která si to na automat sviští vesmírem kdoví kam, čůrat strachy na podlahu? Ne?! No, naštěstí je tu banda porouchaných duší, tzv. prospektorů, a ti tuhle sci fi ruskou ruletu hrají.

  Chápu námitky, že otevřít povídání stylem "kterak Jiří draka zabil" mnoho napětí neslibuje a taky souhlasím, že je prokládání děje otravnou robo-psychoanalýzou z větší části zbytečné; klidně stačilo nechat poslední sezení…a možná ještě to s teploměrem, to bylo vtipné.

  Gateway vám na to ale kašle a rozjíždí se, rozjíždí se zvolna a s ní i bubínek v šestiraňáku…
  …aby vám svým strhujícím závěrem spolehlivě vymalovala zeď.
  nakonec 5 překvapivě silných *****

  martin3420

  13.08.2016

  Další díly jsem nečetl, ale tohle je pecka. Skvěle napsané, jenom je škoda, že to není víc uzavřené.

  Ivan F

  02.08.2016

  Keď som túto knihu čítal v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia, nebol som ani nadšený, ani sklamaný, ale pamätal som si, že som mal z knihy taký zvláštne dobrý pocit. Ako išiel čas, vôbec som si nevedel spomenúť, o čom táto kniha bola. Našiel som vydanie z roku 1992 v knižnici a prečítal som si knihu ešte raz. No a teraz neviem, či sa mám smiať alebo plakať. V každom prípade je to dobré sci-fi, avšak utopené v prehistorickom psycho balaste. No a sex každý s každým, to je už na vkuse každého, či mu to vyhovuje … mne to nevadí, hoci som z toho vyrástol. 🙂

  WugWugs

  17.03.2016

  Ďalšia zo série klasík, ktoré čítam po rokoch, mi pripravila dosiaľ najväčšie sklamanie. Začína sa sľubne, nápad s robotickým terapeutom je vtipný, ale postupne sa stáva len repetitívnou výplňou, ktorej jediný zmysel je na jej konci. Tie dialógy sú vyslovene zlé, hrdina je nezmyselne hysterický a zároveň nad vecou (wtf?).

  Línia objavovania je príliš málo sci-fi, príliš veľa blúdenia, párty a kopulovania s 10 z 12 ženských postáv, ktoré sa tam vyskytnú (doslova, počítajte, ja som si spomenul na 2, s ktorými nespal – nejaká nadriadená a tlstejšia úradníčka). Ústredná myšlienka, či cestovanie za artefaktami sú doslová odbité na pár stranách, niekedy ani to. Pokiaľ niekto, ako Korporácia, ponúka milióny za objavenie pár krabíc, hádam mi nebude stačiť to autorove skratkovité, že "o Heechee nič nevedia". Taktiež je Gateway značne poplatná obdobiu svojho vzniku, naivný pohľad na psychoterapie, nezáväzný sex každého s každým, hlavne s hrdinom a len tak mimochodom. Predpokladám, že vtedy boli tieto veci populárne a in, inak si neviem vysvetliť toľké knižné ocenenia.

  Naporúdzi je porovnanie s Clarkovým Rámom, ktorý vznikol len o pár rokov skôr a sú si tematicky tak blízko (jeden by mohol povedať, že bez Rendezvous by nebol žiadny Gateway). Ráma však prežil čas skoro nedotknutý, a pokiaľ pri jeho čítaní som v duchu prosil Clarka o to nech mi povie ešte viac o záhadnej lodi a civilizácii, pri čítaní Gateway som prosil seba o viac strpenia, veď už mi nezostáva veľa strán do konca.

  Jediné, čo ma ešte na sérii láka je možnosť, že práve v ďalších dieloch Pohl rozvinie to, čo nám tu len veľmi skúpo načrtol.

  jirincz

  15.02.2016

  Ze začátku mě kniha opravdu vtáhla, byla hodně čtivá. Objevování nových věcí, obzvláště ve vesmíru, málokoho nechát vklidu. Pak to už začínalo být trochu zdlouhavé, ale dostali jsme se do cíle, který byl aspoň pro mě opravdu povedený a nečekaný. Pravda nepochopil jsem, co bylo cílem té mise, ale vyvrcholení bylo opravdu s wow efektem…

  Co mě nehorázně iritovalo byla posezení s psychiatrem, vůbec nepobírám proč tam byla, bylo to fakt úchylné, erotické až pornografické popisky. Někdy se to táhlo i do halvní linky i s homosexuály, bez toho bych se obešel, chci číst sci-fi ne nějaký erotické či úchylné romány.

  Docela zajímavá myšlenka byly různé vložené reporty z cesty, inzeráty, návody apod. Knihu to obohatilo, ač tedy přínos inzerátu moc nechápu, ale tak pro zpestření proč ne. Celkově jako sci-fi to pro mě fungovalo a bavilo a na nějaké další díly se rád podívám.

  opic 12

  25.07.2015

  Žádné moc fylozofování,spíš slušná psychárna s odsejpavým dějem a navíc ve dvou časových rovinách,tyhle nepřímočaře vyprávěné knížky prostě miluju + ještě se čtenář jakoby víc ponořuje do světa Gateway prostřednictvím rámečku s inzeráty,palubními zprávamy ap.vskutku parádní jízda jako celek.Uvažuju,že po dočtení jen asi málo lidí nesáhne po pokračování ze série Heechee,příjde mi to jako představa dost nesnesitelná,takže ještě nějaký čas ve světě F.Pohla právě proto taky zustanu 🙂

  Terva

  08.06.2015

  Tohle se mi líbilo. Krásné vesmírné dobrodružství, mimozemšťané a záhady. Rychle jsem to přečetl a vydal se pro druhý příběh.

  kulivoko

  22.10.2014

  Pro mě je tohle nejlepší knižní série všech dob, možná je to velmi subjektivní názor, ale já jsem prostě s Robinettem vše velmi silně prožíval a naprosto jsem se s hlavní postavou knihy ztotožnil. Po dobu čtení jsem já sám byl Robinette.

  Nagadir

  03.09.2014

  Rozhodně nejlepší kniha celé série. Pomalé odkrývání děje, spousta záhad a otázek. Sympatický hlavní hrdina.

  Prometheus

  02.09.2014

  Pro mě zatím nejemotivnější čtení, které jsem zažil. Pomale jsem tomu propadal a četl více a více. Je velmi těžké odtrhnout oči. Kapitoly se Sigfridem mě ze začátku nebavily, ale ke konci a hlavně na konci mě to úplně dostávalo. Během těchto kapitol jsem sám přemýšlel o svém životě, vině, strachu a špatných zkušenostech. Trpěl jsem stejně jako Robbie. Po dočtení jsem jen ležel několik desítek minut a vstřebával pocity, které ve mně zůstaly nebo se probouzely. Naprosto šílené! Závěrem bych jen dodal: dejte mi první Jedničku a já vyrážím!

  flippercz

  21.02.2014

  No tak tohle tedy bylo něco. Fantastické čtení. Právě jsem ji dočetl. Ke knize jsem se dostal náhodou v antikvariátu a hned jak jsem ji donesl, hned také začal číst. Nebylo to špatně strávených šest hodin. Nyní jdu na druhý díl s názvem "za horizontem modrého jevu ". Doufám že mě to nezklame.

  patron

  16.01.2013

  Něco úžasného, doporučuju každému, kdo má rád sci-fi. Má to myšlenku, děj a úžasný konstrukt. Nemůžu jinak, než na plný počet a určitě to ještě někdy znovu přečtu.

  Jack Bauer

  11.12.2012

  Zajímavý příběh, ale nezajímavě psaný. Po chvíli jsem se začínal nudit. Ještě zkusím pokračování s Heechee, pokud to nebude zajímavější tak celou sérii vzdám.

  orson

  28.08.2012

  Nevím jak, ale nějak jsem si popletl Setkání s Rámou a Gateway, takže asi do půlky knihy jsem si myslel, že čtu něco úplně jiného 🙂 Ale to vůbec nevadí, tohle je také stará dobrá sci-fi, i když v tomto případě ono vyprávění ve vyprávění (hlavní hrdina se vypovídává u robota psychiatra) mi moc nesedlo. Jinak příběh a nápad úžasný!

  Neo1tex

  04.11.2011

  Vynikající kniha.

  Mám rád tyhle sci-fi, kde se to nehemží hmyzákama a nestřílí se na každým druhým řádku. Velmi dobře se čte a hned, jak si zvyknete na to, že se děj odehrává ve dvou časových rovinách, příběhu propadnete. Navíc fakt, že druhá časová rovina má opravdu kratičké kapitoly napomáhá svižnému čtení.

  Jednání hlavního hrdiny je místy trochu iritující, ale přesto si k němu bez problémů najdete značnou dávku sympatií a budete mu fandit.

  Bez váhání se pustím do dalších dílů. Heechee série po prvním díle vypadá skutečně velmi slibně.

  valda

  16.06.2011

  Robinette Broadhead pracuje v potravinových dolech na Zemi. Lidí je příliš mnoho a pomalu se snaží osidlovat okolní planety. Na asteroidu poblíž Venuše je objevena zvláštní základna (Gateway), neznámé rasy Heechee. Je plná malých vesmírných lodí, které se umí pohybovat rychleji než světlo. Problém je v tom, že přestože výzkum Heechee probíhá už velmi dlouho, tak lidstvo o nich ví jen velmi málo, protože Heechee po sobě důkladně uklidili a nenechali nikde prakticky žádné záznamy, které by se podařilo nějak rozluštit. Lodě, které se pohybují rychleji než světlo jsou pro lidstvo obrovským potenciálem, postupně jsou vysíláni takzvaní prospektoři, kteří nasedají do lodí a vědci se pokoušejí naprogramovat loď, tak aby se dostala na nějaké zajímavé místo vesmíru a mohla od tamtud získat nějaké vzorky, ať už by se týkali Heechee nebo ne. Bohužel celý systém je natolik složitý, že se jen velmi málo prospektorů vrací živých. Pokud se jim ale podaří něco zajímavého získat jsou slušně odměňováni.
  Takovýmto prospektorem se právě stává Robinette. Vyhraje v loterii a všechny svoje prostředky vloží na výcvik na prospektora.
  Kniha je napsaná v takových třech rovinách, v první je civilně popisován život Robinette na Gatewayi, tísnivá atmosféra, večírky, čekání na ten správný let, nápor na psychiku za letu, kdy je posádka uzavřena v malém prostoru a neví jestli přežije, nebo objeví něco úžasného (tady mi to trochu připomnělo Odysseu). Druhá rovina se odehrává v budoucnosti, kdy Robinette rozmlouvá se svým elektronickým psychiatrem Sigfridem a my přicházíme na to, že Robinette je nakonec bohatý, nevíme, jak se mu to povedlo a evidentně ho to velmi psychicky poznamenalo. Tady mi někdy přišlo, že Pohl v té době trochu moc četl Freuda. A třetí rovina jsou takové různé útržky inzerátů, dopisů, dokumentů a podobně, které skvěle podtrhují nervózní a zvláštní atmosféru na Gatewayi.
  U téhle knihy jsem se nemohl rozhodnout jestli 4 nebo 5 hvězdiček, protože hlavní hrdina mi nebyl moc sympatický, takový psychicky vyšinutý zbabělec (lehce jako z P. K. Dicka) a zase se toho zas tak moc světoborného nedělo, na konci jsem čekal něco zajímavějšího, a taky jsem moc nechápal o co šlo furt s těma homosexuálama :-). Ale komorně napsanou knihu jsem na druhou stranu hltal velkým tempem, protože atmosféra je skvělá, jsme v budoucnosti, ale lidstvo je naprosto primitivní v porovnání s neznámými Heechee, a dozvídá se jen minimální fragmenty znalostí Heechee, které mají ale obrovskou cenu. Další z šesti dílů si určitě rád přečtu.

  Mayanea

  08.03.2011

  Báječná óda na to, jak je vlastně naše lidstvo ubohé – anebo jak moc jsou Heecheeové primitivní, možná zvládají to, co jsme my lidi už dávno zavrhli; nebo dělají totéž, ale po svém, ostroprdelním způsobu (nejsem záměrně vulgární, pouze odkazuji na knihu). Zajímavá práce autora s dvěmi dějovými rovinami, vskutku pozoruhodné. Psychologické epizody vlastně chápu (není to divný ?), i když se mi občas Sigfrid jevil jako … nicnechápající tyran, který jenom jitří rány, ale to asi cvokaři bývají, nemůžu posoudit. Konec se mnou vážně POHL. Asi se z toho taky budu léčit hodně dlouho.
  Nechci být bůhvíjak prosycená současnou mluvou, ale tohle bylo prostě "epický".
  Malý ztracený Heechee, z tebe zbohatnem !
  – – – – – – – – – –
  – Je moc dobře, že se na rozchod s Drusillou díváš jako na poučnou zkušenost, Bobe.
  – Jsem zdravej člověk, Sigfride. Proto jsem tady.
  – Ale takový právě život je, jedna poučná zkušenost za druhou a když projdeš všemi poučnými zkušenostmi, absolvuješ a místo toho, abys dostal diplom, umřeš.

  MartyMcFly

  13.02.2011

  Tak musím říct, že po přečtení prvních stran jsem pro zajímavost šel na legii.info (kde jsou komentáře), abych se ujistil, že ten blbej nejsem já. Nejsem, nebo aspoň ne v tomto. Děj knihy je totiž ve dvou časových rovinách, před a po jisté události.

  Ta rovina "po" je u robopsychiatra, který je sám fakt "Cvok". A to doslova. Jenže hrozilo, že z těchto částí zmagořím i já. Co je ale divné je, že jsem je nakonec začal mít rád. Ale až nakonec, ne ze začátku.

  Nosná síla stejně byla v prozkoumávání Gatewaye a zajímavých cestách do okolních soustav (okolí může být pár tisíc světelných let a nebo Alpha Centauri, vzdálené 6 SV L). Je zkrátka něco magického na průzkumu cizích soustav v podmínkách, které autor nastavil (blbé hoši, je to blbé), zvlášť tím stylem jak autor píše.

  A ta všeobecná nihilističnost, vše je marné, je moc lidí a umřeme. Tedy oni umřou. Většina obyvatel je přeci …….

  A tak konec, to byla krása. Nebeská. Hvězdná. Šokující a také silná. Jak tam bylo někde zmíněno, při pohledu na tyto obrovské vesmírné síly člověk ani nemá strach. Je to moc velké na to, aby to strach pochopil.