Dobrý člověk ještě žije PDF, ePub, Kindle

By | 06/25/2018

Dobrý člověk ještě žije

Přenesme se v prostoru i času do krásného Burgundska, do první poloviny sedmnáctého století. Tam žije stárnoucí truhlář a řezbář Colas Breugnon, který miluje nejen svou práci, ale i dobré jídlo, pití a krásné ženy. Díky neutuchají-címu optimismu si dokáže poradit s osudem, který ho nešetří. Svým optimismem překoná požár v dílně, morovou ránu i tragickou ženinu smrt. A láskou k životu dokáže nakazit i okolí…

Slavný francouzský spisovatel Romain Rolland čtenáři s lehkostí a nadhledem napovídá, že někdy se stačí spokojit s málem a prostě si užívat života.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Dobrý člověk ještě žije zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Dobrý člověk ještě žije (0.00 EUR)


Stažení Dobrý člověk ještě žije zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Colas Breugnon (1919)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány
  Vydáno: , Rudolf Škeřík
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (21)

  Přidat komentář

  Eeli

  02. února

  Příběh, v němž rozšafný Burgunďan Colas Breugnon, stařík, který je však věčně mladý, promlouvá ke čtenáři o tom, že ze všeho, co se na světě stane, je třeba čerpat to dobré a užívat si život plnými doušky. S jistou nadsázkou je v této knize vylíčeno několik měsíců Colasova života, ve kterých je opěvován prostý lid, haněna vrchnost a ve kterých nechybí ani těžké rány osudu, aby nám hlavní hrdina mohl předvést, jak je s lehkostí překonat. Takže smrt manželky, nemoc vnučky, mor, spálený dům – vše jakoby jen tak mimochodem, hlavně že je po ruce vínečko a něco dobrého k zakousnutí – zkrátka jak pravil Colas: "Ostatně vždy si můžeme své jídlo okořenit smíchem, a to je vzácné koření…"

  Kopretina

  06.12.2017

  Po několika měsících konečně dočteno. V první polovině jsem nechápala, o co autorovi vlastně jde – zesměšnit nebo oslavit hlavní postavu? Souhlasit s jeho způsobem života? Nebo nastínit tehdejší dobu? Až když jsem knihu odložila s tím, že mi nic neříká a přečetla si recenze a pak ji zas vzala do ruky a na zátah ji dočetla, trochu jsem pochopila oslavu denního života člověka, který se snaží život prožít a ne jen přežít. Který nebere tragédie života tragicky, ale s vědomím, že lze i s nimi jít dál, a celkem dobře je využít ve prospěch dalšího života. Občasné vložení životního moudra je také moc přínosné (občas jsem si ho musela přečíst víckrát). Sečteno a podtrženo: krušné životní situace Colas zvládal velmi dobře, v běžném životě by ho člověk zabil!

  Lessana

  18.09.2017

  Ach, Romain, ako presne vieš vždy udrieť na tú správnu strunu v človeku! Na tú najčlovečivejšiu! Za to Ťa mám tak rada! Čo stať, to poézia v próze, to životné múdra platné v rokoch, keď si to písal, ako aj dnes.
  Všetci, nielen Francúzi, z nátury ktorých Rolland vychádza, by sme si mali pripomenúť posolstvá autora (no Francúzi by asi prví zaplakali, ako sa ich rodná postať od tých starých dobrých čias zmenila!) o dôležitosti rodiny, láskavosti, smiechu, láske k rodnej hrude, tradíciách a kultúre národa. Už len spôsob, akým sú podané (spôsob oslavujúci život a nesmrteľného ducha človeka), nadchýna, čarí úsmev, blaží dušu a oko čitateľovo. Priatelia, takéto knihy treba vydávať a čítať, no najmä žiť!

  mirektrubak

  26.08.2017

  Příjemné čtení.
  Romain Rolland má zjevný cíl – vystavět literární pomník „obyčejnému člověku“, vesničanovi s optimistickou náturou, selským rozumem a zdravým, čestným přístupem k životu. To se docela daří, protože je to romanopisec s velkým talentem a požadovanou atmosféru se mu daří vykreslit zručně.

  Proč se přesto Dobrý člověk mezi moje oblíbené knihy nezařadí?
  Trochu problém jsem měl s hlavním hrdinou, který byl na můj vkus příliš žoviální, tedy přesně takový typ člověka, před jakým často utíkám i v reálném životě. A když někdo sám sebe označuje za dobrého člověka (což Colas Breugnon řekne hned v první kapitole, asi aby nám čtenářům bylo jasno, jak je na tom se sebereflexí), tak tím si moje sympatie ani důvěru taky moc získat nemůže.
  Nesedl mi ani styl vyprávění, té bodrosti bylo na mě zkrátka až moc a také nadužívání zdrobnělin mně bylo hodně protivné (to ale může jít na vrub několik dekád starému překladu) a bránilo mi si jinak zajímavý příběh víc užít.

  Dobrý člověk ještě žije je pro mě mnohem přesvědčivější kniha než Petr a Lucie, ale k přímému zásahu do mého literárního vkusu nedošlo. Jak se to říká v tom hodnotícím klišé? Nenadchlo, ale neurazilo?

  Iljaajli

  28.06.2017

  Na to, že to mělo být kratochvilné čtení, jsem se s Colasem Breugnonem nesžíval snadno. Rolland se jeho ústy vypsal z mnoha svých těžce získaných pohledů na svět a kniha je tak víc moudrá, než jen zábavná. Jazyk je živý a bohatý, ale přes uvolněný tón si říká čtenáři neustále o pozornost. Podání vyznívá vysoce autenticky, takže vlastně odpustíme autorovi poměrně plochý příběh a chybějící profilaci ostatních postav. Příjemných 60% a možná si to za pár let přečtu znova.

  Lector

  21.05.2017

  S životem se lze popasovat mnoha různými způsoby. Dalo by se říci, že co člověk, to vlastní recept. Můžete je chápat jako závod a celý život sbírat medaili za medailí, můžete pracovat od úmoru do úmoru, můžete stále jen číst a pronášet moudra, můžete jej bezezbytku věnovat jiným, můžete být zadumaní a sniví, choleričtí, stále zamilovaní či zhrzení a stažení do své vlastní ulity…
  Nebo můžete být jako Colas Breugnon – lačníci po životě a hltající jej jako rudé burgundské. Co na tom, že je občas trpké a že vám občas na jazyk sklouzne vinný kámen a skřípe mezi zuby? Je to dar země a slunce. I to nejtrpčí víno má rubínovou jiskru.
  I když je kyselé, tušíte, že příští lahev, příští úroda může být jiná, lepší. Stále máte naději.
  Rollandův román je nádherná „příručka“ na život. Kam se na ni hrabou motivační příručky a proklamace typu „myslete pozitivně“. Není třeba myslet „pozitivně“, stačí brát život jako Colas. Zdá se být prosťáčkem, ale je v něm mnoho moudrosti, která do světa vyvěrá jednoduchými slovy.
  G. K. Chesterton kdysi napsal, že „opravdu dobrý člověk umí stárnout k stále větší jednoduchosti“.
  A to je Colas Breugnon, přátelé.

  Monnyska

  16.05.2017

  Prvním dojmem na mne tato kniha působila jako osoba, která mi chce vymluvit díru do hlavy. Avšak v průběhu čtení se mi začal styl psaní líbit. Možná je mi líto, že v knize nebylo více popsaných Colasových dní. Cítila jsem k němu určité sympatie, ale s více takovými dny, řekla bych, že bych ho měla ráda ještě více 🙂 Dávám radu, že ten, kdo nemá rád knihy bez větších zápletek, nechť knihu raději nečte.. 🙂

  Bublinka78

  11.03.2017

  Když jsem knihu četla, přemýšlela jsem, jestli tam bude nějaká zápletka. Ale nenudila jsem se. Líbila se mi Colasova bezstarostnost, jeho přístup k životu. Většinou dopředu tuším, o čem kniha bude, ale tady jsem tedy nevěděla. Knihu jsem si půjčila v naší neveřejné knihovně v práci. Jak říkám, nenudila jsem se, ale prostě tomu chyběla nějaká vetší zápletka.

  Terien

  28.10.2016

  Ze začátku jsem s touhle knihou knihou dlouho zápasil a nemohl se překousat přes popisy jara, letu ptáků atd… 🙂 ale vydržel jsem a nakonec jsem si hlavního hrdinu a jeho vyprávění oblíbil.

  Endy17

  20.10.2016

  Lyricko poetické vyprávění řezbáře z francouzského venkova je (podle závěrečného slova o autorovi) jakýmsi divertimentem – a tenhle výraz asi opravdu dílo nejlépe vystihuje.

  Jana_Z

  10.04.2016

  Plně se ztotožňuji s hodnocením budíčka níže. Tak pěkně vystihnout mé vlastní myšlenky bych ani nedokázala 🙂

  Joges

  25.01.2016

  První polovina knihy je příliš oslavná, nadšená i žalující. Jsou to takové řeči všeho druhu, tj. co na srdci, to na jazyku. Autor popisuje své přátele, sousedy i přírodu, a celé to připomíná dobový dokument. Například bývalou lásku nazývá Lasičkou a opěvuje ji asi na pěti stranách. Myslel jsem, že to nedočtu. Styl mi připomněl Babičku od B.Němcové zbavenou tradic, zvyků a pověr. V druhé polovině knihy, kdy nastoupí útrapy a překážky, je už četba o něco zajímavější. Navíc se autor konečně chytne závažnějšího tématu opatrovnictví, a tak kniha dostává smysl a spád. Závěr je nakonec hezký, povedený a odkazuje ke smyslu lidského života. Po celou dobu vyprávění se autor obrací a promlouvá ke čtenáři, což působí trochu rušivě. Za titulem sice stojí slavné jméno oceněného autora, mě však román příliš neohromil.

  Cleopatra

  03.06.2015

  nic moc

  maryzka

  01.03.2015

  Co o této knize říct. Jedině na Rollanda je to oddychová četba, která je obdoba u nás – alespoň mě to připomnělo knihu od Jaroslava Matějky ,, Náš dědek Josef" Jenomže bohužel hlavní postava knihy žila o několik století dřív.

  Pawlisman

  28.08.2014

  Skvělý název, skvělá atmosféra a inspirativní dílo, které má stále co říci, carpe diem.

  Stamby

  15.08.2014

  Nejde o dílo převelice hluboké obsahu, sám autor to předjímá v předmluvě: "Neodvažuji se doufat, že by společnost mého Colase dovedla čtenáře pobavit tak, jak bavila autora."To však neznamená, že by šlo o jakousi prázdnou frašku a o snůšku jihofrancouzských vtipů.
  Několikrát jsem se při čtení této knihy rozvzpomněl na skutky velikého Gargantuy, je tak možné že i sám autor viděl svého Colase jako moderního nástupce toho francouzského typu.
  Zavádějící je i název českého překladu, pod titulem Dobrý člověk ještě žije očekává čtenář správňáckého hrdinu, který oplývá morálními kvalitami, přitom Colas sám o sobě hovoří: "jaký jsem já mizera, ničema, piják, tulák, žvanil a lenoch….."
  Poněkud přesnější název titulu by tedy byl Bodrý člověk ještě žije, nepopírám však větší marketingovou průraznost dnešního názvu.
  Více než čtyři hvězdy si dle mého soudu dílko nezaslouží neb jde o odpočinkovou práci Romaina Rollanda. Nakonec si, leč nerad, dovolím tvrdit, že vypravěčský sloh autorův je poněkud suchý a kniha se tak nečte příliš snadno, nebýt krátkého rozsahu bylo by dočíst jí velmi obtížné.

  Michell23

  24.07.2014

  Stálo mě to hodně úsilí přečíst knihu dokonce. Ale za občasné vtipné pasáže 3 hvězdičky.

  Blaanchet

  03.07.2014

  Ze začátku jsem si říkala, že to snad nezvládnu dočíst, jak mě tahle knížka nebavila, i když je to román celkem krátký. Zhruba od půlky to bylo trochu lepší, ale na víc jak 3* to za mě není…

  budíček

  08.06.2013

  Myslím, že Colas Breugnon se zařadí mezi mé oblíbené literární postavy. Nejen, že všecky strasti a překážky, co mu život hodil pod nohy zvládl s přehledem, ale i se sverázným smyslem pro humor. Jeho sarkasmus byl trefný, a nedalo se, buď jen souhlasně při čtení pokyvovat hlavou, nebo se usmívat. Zezačátku jsem měla dost problém se začíst, zvyknout si na jazyk, jakým je knížka psaná, ale pak se to zničehonic zlomilo, a já si užívala všecky hrdinovy historky. Z jeho příběhů byla cítit láska k životu, k rodné zemi, vínu, ženám a všemu dobrému, co život přináší. Každou nesnáz zvládl s humorem, ať už sarkastickým, bohémským nebo citlivým a dojemným. Přistihla jsem se několikrát, že se při čtení směju a mnoho jeho moudrých myšlenek by byla hodná citace, ale to by nestačilo, on totiž celý jeho život byla jedna velká myšlenka. Hrdina byl sice obyčejný člověk, ovšem se zdravým selským rozumem, ostrým jazykem, tvrdou palicí a obrovskou láskou k životu.

  Jujkyna

  22.12.2012

  Mně osobně docela Colas Breugnon štval. Ke konci jsem si sice uvědomovala celkový ráz knihy, ale samostatné útržky a sáhodlouhé řeči o vínu a kráse.. to vážně není pro mě. 🙂

  john73

  15.10.2012

  jenom svět s dobrými lidmi má budoucnost .spatný svět zlých lidí nás stále však obklopuje