Čtyři klíče PDF, ePub, Kindle

By | 05/31/2018

Čtyři klíče

Kniha Michaela Crichtona, známého již romány Kmen Andromeda a Člověk na konci se zabývá rozborem „největšího zločinu minulého století", tzv. „velké vlakové loupeže". Jde o loupež z roku 1855, kdy se za Krymské války odesílal žold pro britské vojáky v speciálních ocelových trezorech po železnici z Londýna do Paříže. Jednoho dne otevře francouzský pověřenec v Ostende trezory a najde místo zlata olovo… Autor prostudoval staré archivy a noviny a rekonstruoval celý případ. Používá jej však spíše jako doličný materiál a na jeho základě provádí brilantní analýzu tehdejších sociálních pomérů, třídních rozporů a to víc zakrývající pokrytecké vládnoucí morálky. Všechna prostudovaná fakta zpracoval autor do hutné zkratky a organicky začlenil do napínavého děje. Názorně dokládá, jak v mocném impériu, jehož základy se zdají neotřesitelné, objevují se první známky rozkladu, af jde o neschopné vedení Krymské války či o bezpříkladně surové potlačení domorodé vzpoury v Indii. Navíc se podařilo autorovi zvýraznit atmosféru doby i jazykovými prostředky, kde řadí vedle sebe výstižné citáty z viktoriánského tisku, konverzaci „lepších" kruhů a hantýrku zločineckého podsvětí. Hned od počátku literární dráhy naznačil Michael Críchton, povoláním lékař, že nepíše knihy „jen pro zábavu". Ani Čtyři klíče takovým románem nejsou. Mají ctižádost sdělit mnohem víc a poutavým zábavným čtením jsou ovšem také.Kniha v českém jazyce!


Stažení Čtyři klíče zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Čtyři klíče (0.00 EUR)


Stažení Čtyři klíče zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  The Great Train Robbery (1975)

  Žánr:
  Literatura světová, Detektivky
  Vydáno: , Mladá fronta
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (15)

  Přidat komentář

  ludek.n

  07. března

  Přestože považuji Crichtonova dílka (snad kromě Pojídačů mrtvých) za parádní čtení, Čtyři klíče mě neskutečně zklamaly. A není to jen tím suchopárným, místy až dokumentárním, stylem ani těmi lehce šablonovitými postavami. Asi nejvíce mi tady vadí ona zlodějská hantýrka, která je pro běžného smrtelníka natolik nesrozumitelná, že ji musí autor pojem za pojmem vysvětlovat. Neustálé odvádění od příběhu k těmto jakoby poznámkám pod čarou, notabene bez možnosti si vybrat, zda je budu ignorovat či nikoli, je více než frustrující. Kdyby se tak dělo jednou, dvakrát, mávnu nad tím rukou, ale po padesáté už je to vážně otrava. Použít místo této specifické hantýrky lidové mluvy, myslím si, že čtivosti by to výrazně prospělo a smazalo by to onu kostrbatost textu, díky které jsem se do knihy nedokázal pořádně začíst ani s postupující gradací příběhu.

  G-Rea

  19.11.2017

  Michael Crichton patří mezi těch několik bestsellerových autorů, kteří jsou zároveň i dobrými spisovateli. Jeho příběhy nemají hluchá místa a působí maximálně věrohodně. Čtyři klíče se vymykají tématům, kterými se autor obvykle zabývá, to jim však nijak neubírá na zajímavosti, naopak se domnívám, že patří k jeho nejlepším dílům. Než jsem si je přečetla, tak jsem o viktoriánské Anglii věděla pouze to, co jsem vyčetla z děl jejích současníků a tak pro mě byl tento úplně jiný věcný pohled na tehdejší život, zvyklosti a názory velkým překvapením. Člověk si najednou uvědomí, že by v této době, která vlastně není časově zase tak příliš vzdálená, zřejmě nebyl vůbec schopen fungovat.
  Samotný příběh vlakové loupeže má skvělý spád a je dobře logicky vystavěný. Několik epizod mě zaujalo natolik, že si je stále živě pamatuju. Jen namátkou: nápad, jak využít tehdejší všeobecnou hrůzu z předčasného pohřbu, k úspěšné realizaci plánu loupeže. Tehdejší naprostá neznalost důsledků veliké rychlosti: Piercovi se málem stala osudnou a pro nás je zpočátku překvapivá, než si uvědomíme, že byla v té době vlastně logická.
  Také film je vynikající, nezaostává za knihou, což není u filmů podle literární předlohy zase tak časté. Lepšího Pierce, než je O´Connery si nedovedu představit.

  Koka

  17.10.2017

  Doporučuji všem zájemcům o viktoriánskou Anglii. I koho nezajímá vlaková loupež, najde v této knize skvělé a velmi zajímavé reálie o způsobu života té doby, zvycích, regulích, morálce, hodnotách, organizaci života společnosti i jednotlivců … a to vše z citací dobových pramenů, tedy nepřikrášleno či nezveličeno spisovatelskou licencí. Pro mě šokující byly informace např. o celospolečenské oblíbenosti zvířecích zápasů a šílené krutosti těch psích, ale třeba i o způsobu londýnské dopravy a péče o veřejný prostor: " … ráno metaři ve vzduchu páchoucím po čpavku sbírali první koňské koblížky. A měli se co ohánět: obyčejný londýnský kůň nechával na ulici šest tun trusu ročně a ve městě bylo koní nejmín milion."

  CharlesWard

  22.09.2017

  Na románu oceňuji hlavně časté odbíhání a vysvětlení dobového historického pozadí. Čtenář s tak dozvídá mnoho zajímavých perliček z historie Anglie. Ústřední motiv je spíše průměrný ale nakonec do sebe vše pěkně zapadá a tvoří se tak ucelený celek.

  Sněžková

  27.04.2017

  Pojídače mrtvých miluju stejně jako filmové zpracování tohoto motivu. Těšila jsem se i na tuto knihu – další úlovek z knihobudky a mého druhého Crichtona. Kniiha nezklamala. Nejsem detektivkový člověk, nicméně románové zpracování nejslavnější železniční loupeže v historii mě nenechalo chladnou. Jak píší i někteří další čtenáři, jazyk je místy dost krkolomný, ale na spád děje a na genialitu hlavního aktéra to rozhodně nemá vliv. Kniha se mi líbila, ještě tedy kouknout na film…?

  Milos74

  02.02.2017

  Že by mě lákaly knihy z viktoriánské Anglie, to se rozhodně říct nedá. Ovšem Crichtonovy Čtyři klíče jsou čestnou výjimkou. Baví mě nejenom jako příběh, ale také jako poutavý exkurz do tohoto historického období, s lehkou nadsázkou by se dalo konstatovat, že Crichton mi doplnil zábavnou formou znalosti dějepisu. Navíc jsem ocenil překlad a vysvětlení způsobu, jakým k němu Jaroslav Kořán přistoupil. Knížka je výborná, příliš za ní nezaostává ani film se Seanem Connerym.

  danny_21

  02.03.2016

  Poměrně netypická novela o velké vlakové loupeži z pera autora, od kterého bych podobný námět nečekal. Místy to mělo spád a bavilo, ale vadil mi způsob jazyka, který byl vybrán ( netuším jestli záměr, nebo český překlad ) a jednoduchý, nenáročný styl, který mi ke Crichtonovi nesedí – 65 %

  jitka4803

  02.03.2016

  bavilo mě to

  cantona

  01.01.2016

  No chápu, že je toto slavný román a hlavně podle skutečné události, ale mě se v této podobě tedy nelíbil. Já si představuji dobrodružný román trochu jinak. Autor popisuje jednotlivé situace nudně a nezáživně. Četbu jsem musel odkládat, protože mě jednoduše nebavila. Takže asi tak.

  DennisMoore

  15.11.2015

  Napínavější a zábavnější literaturu faktu aby čtenář pohledal. Film, který si Michael Crichton sám napsal a také natočil, doporučuji rovněž, ačkoliv je oproti předloze nejen o něco chudší, ale kupodivu má také úplně jiný konec.

  Minotaur

  26.12.2014

  Mé první setkání s panem Crichtonem ( 1977 ) . Byl jsem nadšen. Dobre napsané , ovšem ve srovnání s pozdejšími počinmi ponekud jednoduché – spíš pro mládež. Ale i tak za pet.

  metrolog

  09.12.2013

  Opravdu výborná kniha. Je to vlastně "detektivka" naruby. Víme, co se stane a postupně zjišťujeme jak k tomu došlo. Spoustu historických informací získáme nenásilnou formou, nestalo se mi, že by mě nudily nebo jen vyplňovaly knihu balastem. Děj má výborný spád a čtenář se v příběhu za chvíli cítí jako doma. Ten zmiňovaný film je opravdu skvělý a dost věrně kopíruje knihu – no nedivme se, scénář napsal sám autor knihy. Dávám plný počet hvězdiček.

  Knišíl

  18.11.2013

  Výborná kniha o jedné z nejgeniálnějších loupeží historie (samozřejmě vzhledem k době kdy se udála).

  wewercak

  27.08.2013

  Překvapila mě forma knihy, čekal jsem román, a místo toho autor servíruje útržky prokládané historickými poznatky. Rychle jsem si však zvykl a čtení rychle odsejpalo + se člověk dozví spoustu poznatků.

  A Edward Pierce musel mít snad ze všech lupičů nějvětší smůlu, protože se při dokonalém plánování pokazilo úplně všechno.

  Thomas.on

  03.07.2011

  Ti, kdo začínají s Michaelem Crichtonem by měli zařadit tuto knihu na čelní pozice ve výběru. Film, kde hlavního hrdinu ztvárnil Sean Connery, se rovněž povedl.