Betónová záhrada PDF, ePub, Kindle

By | 06/21/2018

Betónová záhrada

Román Iana McEwana Betonová zahrada byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však nic neztratil ze své zvláštní, řeklo by se "nemorální" naléhavosti. Svědčí o tom nejenom stejnojmenný film Andrewa Birkina natočený v roce 1993, ale především neutuchající čtenářská obliba, kterou si tento temný příběh získal. Tematizace sexu a násilí, záliba v překračování společenských tabu, současně však i precizní styl a rozumově chladný odstup — to vše autorovi vyneslo přídomek "básník perverze". Ovšem McEwanovým záměrem není samoúčelné pitvání odvrácené strany lidské duše. Jde mu o to postihnout — třeba i v ironické nadsázce, která se leckomu může zdát děsivá — některé z příznaků našeho moderního, složitého světa. Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra. Hra na dospělé. Jak dlouho se dětem podaří svou nezávislost před okolím uhájit? A jakou roli sehraje v jejich mrazivém dobrodružství incest?Kniha v českém jazyce!


Stažení Betónová záhrada zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Betónová záhrada (0.00 EUR)


Stažení Betónová záhrada zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  The Cement Garden (1978)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány
  Vydáno: , Petit Press (SK)
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (157)

  Přidat komentář

  freejazz

  předevčírem

  žiadna ďalšia McEwanova kniha ma tak nedostala ako Betonová zahrada. čítal som ju ako v tranze.

  InExTrEmO

  08. března

  Rozhodně zvláštní kniha. Měl jsem ji v povinné četbě k maturitě u dálkového studia. Je mi 32, takže nebudu soudit jak zapůsobí na puberťáka z gymplu.
  Betonová zahrada je oprvadu jedinečné dílo, velice čtivé, pochmurné i komické a v neposlední řadě také svým způsobem vzrušující. Je to neuvěřitelně realistická sonda do myšlení 15-ti letého kluka, z jehož perspektivy je děj vyprávěn. Není na ní nic odpudivýho ani nechutnýho a co se týče toho hojně zmiňovného incestu?
  Po přečtení prvních stránek si člověk řekne, že to k tomu od začátku spějě a že je to spíše "zvrácená" touha toho kluka, ale pak se více ukazuje, že tento zvláštní vztah je mezi nima oboustranně a už léta. Další okolnosti tomu už jen napomohou. Příroda – život prostě takhle fungují, není nic černé nebo bílé a nejde nic zaškatulkovat do mravních a ideologických komůrek jak bychom si to my lidé přáli. Komu se tato kniha líbí si to pravděpodobně dobře uvědomuje.

  Mechtylda

  27. února

  Ta kniha Vám tak zamotá hlavu, že na konci máte pocit: „Tak jasně, vyspal se s vlastní sestrou, to je strašně divný, ale v jeho situaci, máma mu umřela a navíc on s ní vlastně neměl úplně sesterskej vztah…že jo.“ Strašně zvláštní kniha, strašně moc.

  t.adm

  01. února

  Pokud je cíl humorných knih navodit úsměv na tváři, tak cílem této knihy bylo čtenáře co nejvíce znechutit. Cíl splněn, ale… Celé mi to přišlo zbytečné. Je pravda, že pocity ve mně kniha vyvolala, ale asi jsem orientovaná na jiný druh literatury.

  Nomia

  25. ledna

  Přiznejme si to Betonová zahrada člověka zrovna nenabije pozitivními pocity. Ale to nic nemění na tom, že je to neuvěřitelně čtivá věc. Odpudivá, ale čtivá.
  Rozhodně to není pohádka pro děti, ani čtivo pro příliš útlocitné jedince. Ale čtenáře, kteří jsou ochotni přistoupit k trochu děsivějším tématům bez předsudků, rozhodně zaujme.
  A závěrečný twist už je jen třešnička na dortu. 🙂

  Chesterton

  12.12.2017

  Pročítám komentáře a mohu se ztotožnit s těmi s 1* i s těmi co dávají pět:)) Je to první kniha u které se mi to stalo:) Že by to byla známka kvality? Sice mám stále stín pochybnosti o autorově duševním zdraví, ale přečtení knihy nelituji. Asi pro styl a atmosféru. Jednou za čas se takováto kniha dá přečíst:))

  Tozbee

  03.12.2017

  Rozhodně nesdílím přesvědčení, že k úspěšnému hodnocení postačí napsat "lehce čitelný příběh, šokující, plytký obsahem i formou, s trochou perverze". V té útlé knize je toho o dost víc a myslím, že je v pořádku, když člověka její čtení rozruší. Odnáším si vzpomínky na sympatie k netypickým dětským hrdinům (být všichni o dvacet let starší, nefungovalo by to) prokládané údivem nad dějovými bizarnostmi a ponurou strašidelností jejich domova. Poté, co jsem se nechal v podstatě unavit autorovým způsobem psaní pozdějších titulů (Amsterdam, Nevinný, Sobota), byla toto poslední šance, kterou jsem McEwanovi dal – a vyplatilo se, stylově se jedná o něco naprosto jiného, přímočařejšího, syrovějšího.

  "Venku Tom s jedním stejně starým klukem táhli po ulici velkou pneumatiku od náklaďáku, až mi zmizeli z dohledu. Skutečnost, že se s ní vláčeli a nekutáleli ji, způsobila, že jsem se cítil strašně vyčerpaný."

  Clea3112

  23.11.2017

  Od prvních stran provází čtenáře podivný neklid a nevyřčené napětí, které tušíme za postavou despotického otce, těžkou, ač blížeji nevysvětlenou nemocí matky, rozporuplnými a protichůdnými pocity dospívajících teenegrů….je tu dusno a poněkud upjatě, neboť o citech se mezi příslušníky této rodiny nemluví… Což neznamená, že to co není vidět, není ….Mistrnost Ian McEwanova díla spočívá v jeho umu vytvořit na malém prostoru netradiční příběh, popsaný zdánlivě syrovým jazykem, s chladným autorovým odstupem a přitom výstižným psychologickým portrétem hlavních protagonistů. Není to totiž, jak by se na první pohled mohlo zdát, jen laciný příběh s lehce bizarní zápletkou. Pod jeho povrchem se skrývá spousta nevyřčených otázek i odpovědí, které však autor už ponechává čtenáři. Každý si odnáší něco jiného…..A pan Freud si mne ruce…

  bookemma

  17.11.2017

  Co napsat o betonu, než že pevně svírá, uchovává. Ale každý beton se jednou vydrolí, každá zeď jednou spadne, a nic netrvá na věky.
  Nanejvýš bizarní.

  Calinda

  22.10.2017

  Přečteno za jeden večer, dobře se četla, bavila mě, ale mezi topky se neřadí.

  Danca196

  19.10.2017

  Zvláštní kniha, ve které autor dokáže na pouhých sto stranách vykreslit jednotlivé postavy, jejich pocity a děj. Rozhodně stojí za přečtení, i když ve mě zanechala rozporuplné pocity.

  kackamy

  18.10.2017

  Betonová zahrada je jedna z knih, jejichž atmosféra se nedá dost dobře popsat, do té se jednoduše musíte začíst. Dusivé horko prostupuje knížku od první do poslední strany. Její děj, ať už sebevíc znepokojivý, je určitým způsobem fascinující a stejně tak její postavy, které autor dokázal na nějakých sto stránkách vystihnout skvělým, zdánlivě lhostejným způsobem.
  Filmovou adaptaci jsem viděla před mnoha lety, úplně do detailu si jí nepamatuji, kniha ve mě zanechala větší dojem.

  gonegirl

  03.10.2017

  Tohle bylo něco, co jsem si potřebovala přečíst. Sama jsem se nedávno musela vyrovnat se smrtí blízkého člověka a bylo zajímavé si přečíst o osudech těch, kterým už nezbude doma žádná dospělá osoba. Děti odkázané jen samy na sebe, hledají jeden u druhého nějakou tu lásku, neustále se hledají, neví, co s pocity, a snaží se prostě jen přežít další den. Líbí se mi otevřený konec, dává nám na výběr spoustu možných variant pokračování a je jen na nás, jaký osud našim hrdinům přiřkneme.

  playada

  22.09.2017

  Jinak to ani dopadnout nemohlo.

  Grety

  21.09.2017

  Docela se divím tomu vysokému hodnocení, asi stačí zapasovat trochu perverze do příběhu o ničem a je tu 82 %. Každopádně lehce čitelné, šokující a ne moc dlouhé, za odpoledne přečtete.

  Lil_Pandicorn

  17.08.2017

  Za jedno odpoledne jsem sfoukla celou knížku. Vůbec jsem se od ní nedokázala odtrhnout, i když se mi v určitých chvílích svíral žaludek znechucením. Vím, že se k ní budu občas vracet.

  sick.boy

  31.07.2017

  Betonová zahrada se stala jednou z knih, které mi připomínají, proč tak rád čtu.
  Ojedinělé dílko, krátké, ale hluboké.
  Příběh prazvláštního rodinného uskupení bez rodičů vnímaný očima tápajícího puberťáka mi stihl během stovky stránek vysvětlit, co je to ten magický realismus.
  Snová a tajemná atmosféra se drží každé stránky, ačkoli se nikde nevyskytuje žádný nerealistický prvek. Místo toho je tu cítit dusno a (ne)příjemné očekávání z toho, jak se děj vyvine. Sbírka lehce i více bizarních situací během kterých skoro neopustíme jeden dům a najednou je tu perfektní konec, který na mě zapůsobil tak, že sem v jednu ráno vylezl z postele a šel si na balkon zakouřit virdžínku, aniž bych během toho myslel na něco jiného.
  Klišé se nedostavují, patos je utlučen Jackovým od reality odtrženým uvažováním a specifická spokojenost z vynikajícího příběhu hřeje na srdíčku.
  Tak díky Iane, mám v zásobě další dílko, které můžu nekriticky doporučovat svým přátelům.

  Thevar

  18.07.2017

  Anglie v minulosti oplývala znamenitými spisovateli, avšak obávám se, že jsem vcelku potěšen tím, že se Swift, Shaw, Shakespeare, W. Scott, A. Huxley, Dickens, Defoe, Clarke, Ch. L. Dodgson, J. Austenová, Byron a mnoho dalších, nedožili toho, jakým směrem se dnešní literatura ubírá. Snažím se knihy vesměs hodnotit kladně a hledat to krásné v nich. Zde se mi však nepodařilo nalézt nic, opravdu nic, co bych mohl vyzdvihnout na literární piedestal a smutně musím podotknout, že kniha je plytká jak formou, tak obsahem.

  KuroHaru

  11.07.2017

  Přečteno jedním dechem. A i když mi různé zvrhlosti nevadí, tak tohle mi do jisté míry zvrhlé přišlo. Ne že by bylo v knize popisováno něco explicitně šokujícího, přijde mi, že právě ty jemné náznaky nenormálnosti dětí a incestu (fakt mi přišlo, že se chovaly nenormálně, hlavně když jim umřela matka) byla ta správná metoda, kterou autor použil, aby ve čtenáři neustále vyvolával neurčitý pocit znechucení a znepokojení. Alespoň ve mně jej tedy vyvolal dokonale.

  Prateri

  11.06.2017

  Tenká knížka se silným obsahem.

  hammond

  17.05.2017

  Skúmanie zmätenosti dospievania a rôznych zvrátených túžob ukrytých priamo v nás, ktoré má skutočnú silu vtiahnuť čitateľa priamo do centra udalostí. Ten zápach z pivnice som cítil aj cez knihu…

  Markéta137

  20.04.2017

  Přečetla jsem za půl dne v nemocnici a není na tom nic děsivého ani skandálního. Přišlo mi to vlastně docela milé. Ti čtyři měli mezi sebou hezký vztah a incest šel jen tak okolo.

  iva23

  11.04.2017

  Káva přesně jak mám ráda: silná, hořká, s kapkou mléka, trochu moc horká, ale nevadí. (Tohle stojí za přečtení.)

  dalia1769

  16.03.2017

  Originální, zajímavý námět, velmi působivě zpracovaný. Autorův důkladný, popisný styl všímající si detailů čtenáře opravdu vtáhne do děje. Velmi efektivní je i skutečnost, jak přirozený a nenápadný vývoj situace a řetězec okolností nakonec vede k událostem na začátku příběhu těžko představitelným. Kniha mi nepřišla zas až tak skandální vzhledem k pověsti, která ji předchází, ale asi je třeba vzít v úvahu dobu jejího vzniku…

  jitka7

  09.03.2017

  No… tak jaksi jsem byla dost v šoku už tak nějak na začátku knihy, jelikož člověku hned dojde, že jde o incest. Další šok jsem zažila na konci. Něco bylo dost předvídatelné, nicméně to ale nemělo vliv na to, že se mi to dobře četlo. Styl psaní byl fakt zvláštní, na tento druh zvyklá nejsem a zaujal mě. Z knížky mám různé pocity a vlastně vůbec ani nevím co napsat o tom, co si o knize myslím. Stojí za přečtení, to určitě. Je tak zvláštní, specifická, to téma je i vlastně skutečné a reálné, děje se. No posouzení je jen na vás.

  Chou

  25.02.2017

  U nás je tato kniha na seznamu doporučené literatury k maturitě. Musím přiznat, ikdyž jsou hlavní postavy náctileté, nemyslím si že by to byla literatura právě pro tuto věkovou skupinu.

  Finn69

  15.02.2017

  Zvláštní, divné, temné, nicméně také pěkně napsané a poutavé čtení. Příběh čtyř sourozenců, žijících po smrti matky v osamělém domě uprostřed pusté čtvrti jako jacísi Robinsoni na pustém ostrově. Žijí mimo čas v jakémsi tíživém snu, z něhož je v závěru vysvobodí až modré majáčky přijíždějící policie…

  eliska2669

  03.02.2017

  Nevím. Všichni tvrdí, jak je to strašně šokovalo, jak to bylo převratné a tak. Neříkám, že mi přijde incest normální, ale u těchhle mi to přišlo vlastně sympatické. Ani zakopání matky mi nepřišlo nějaké strašně hrozné ebo tak. Vůbec nevím, o co autorovi šlo. Pořád jsem očekávala, že se stane něco úžasně převratného nebo hrozivého, ale furt nic. Přišlo mi to takové miloučké, že se tam k sobě všichni chovali tak přátelsky. (Někdy až moc.) Nicméně, mělo to silnou atmosféru, která nejde jen tak setřást a ulpí na člověku ještě dlouho po dočtení knihy.

  LahoferRose

  23.01.2017

  Opravdu mne překvapuje, že něco takového nakladatelství vydávají. Příběh je dost děsivý a ten konec …. A zfilmované? Ještě divnější 😀

  HoneyBunny

  15.12.2016

  Nechci říct, že se mi to líbilo, protože tam jde celou dobu o incest a zalití matky do betonový rakve taky není úplně můj styl. Ale! Autorův styl psaní je natolik vytříbený a kultivovaný, že se od něj musí s radostí čtenářského srdce číst snad všechno.