Babička PDF, ePub, Kindle

By | 05/24/2018

Babička

Nejznámější prózu Boženy Němcové jistě netřeba blíže představovat – patří k nejčtenějším českým knihám. Poprvé vyšla v roce 1855 a od té doby byla publikována ve více než třech stovkách českých vydání a v mnoha zahraničních překladech. Své vzpomínky na dětství, prožité v ratibořickém údolí s babičkou Magdalénou Novotnou, autorka přetavila do částečně idealizované, ale přesto realistické podoby.Kniha v českém jazyce!


Stažení Babička zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Babička (0.00 EUR)


Stažení Babička zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Novely, Literatura česká
  Vydáno: , Jos. R. Vilímek
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (329)

  Přidat komentář

  DominaCZ

  dnes

  Mísí se ve mně dva pocity: jeden zírá nad tím, jak jsou lidé tuto rozsáhlou snahu psát o ideálním světě,který Božena neměla, hanět a urážet, a ten druhý pocit je to, že jim i dávám za pravdu.
  Ta kniha byla trhák ve SVÉ době. Psala o venkově, protože spousta lidí ho neznala.
  Zvyky se třeba v městech také neznaly a lidé byli asi neznabozi, proto byla Babička tak nábožná a odevzdaná.
  Pro tehdejší doby jakéhosi tmářství ok.

  Pro děcka na základce nebo i té střední? NE.
  Nikdy jsem povinnou nečetla a neubylo mě. Čtu ji teď podruhé.
  Je to lepší než poprvé, ale pořád nic moc, na Cimburu to nemá. Jinak její knihy povídek ala Dobrý člověk apod, jsou skvělý, tohle je ale…otravně idealistické. Tehdejší náboženské zvyky dnes neuchvátí, lidé si neumí představit soužití bez televize a hraní si dětí třeba jako běhání s proutkem v ruce okolo potůčku je nuda, je jim takový život příliš málo.

  Prý je to poklad národopisectví. No, bejvávalo, dnes bych to klidně nazvala čímsi, co ok bývalo, ale co dneš už pozbylo ceny.
  Můžeme na ni vzpomínat, můžeme Boženu obdivovat za to, že tohle dokázala sepsat a obdivovat pro to, co musela udělat pro to, aby pokryla rozsáhlou knížku poměry jak v zámku, tak podzámčí, ale popravdě, dnes už to nezaujme, což je i škoda-mrzelo by ji to, protože tenhle život byl její sen, který neměla … a když předložíme svůj sen druhým, chceme, aby se jim taky líbil.
  Dobře tedy, že o tom, jak je na ni nahlíženo dnes, neví.

  Film mě nezaujal a příběh Viktory taky ne. Je tak trochu…nereálný.

  Změním to hodnocení ze dvou na tři, protože dobrý hodnocení si to přece jen zaslouží.

  freejazz

  předevčírem

  mám niekoľko vydaní tejto klasiky, ale najradšej mám tie, v ktorých sú iillustrácie môjho rodáka Adolfa Kašpara.
  a najradšej mám filmové spracovanie, v ktorom sa predstavila Libuška Šafránková v úlohe Barunky (ale viac sa mi tam páčila Divá Bára:)

  Sabinaski

  07. března

  Babičkou jsem se teda povinně prokousala až do konce. Ač je to stará klasika s uječenou Viktorkou u splavu, na mě je děj příliš smutný a nudný. Když srovnám ty naše dva staročeské rivaly – Erben vs Němcová – pro mě vyhrál vždycky Erben. I když si Boženy samozřejmě moc vážím!

  Nestorkea

  02. března

  Ať se na mě nikdo nezlobí, ale mně se Babča prostě nelíbila. Jasně, zachycuje obraz českého venkova, láskyplný vztah vnučky a babičky, je to taková knížka s růžovými brýlemi. Beru v potaz, že autorka ji psala v nelehkém životním období a krásné vzpomínky ji vytáhly z temnot všedních dní.. Ale nebýt Viktorky, jejíž dějová linka mě jediná zaujala, asi bych zemřela nudou..

  Marekh

  18. února

  Babičku jsem četl dvakrát. Kniha se mi líbila. Líčení běžného života na vesnici, střídání ročních období, příběh Viktorky, návštěva u kněžny aj. Samozřejmě se mi líbily i rady babičky, které dávala rady dětem a jiným lidem a kterým také pomáhala.

  Jakožto člověk žijící ve 21. století je mi jasné, že ne každý mladší čtenář bude číst s radostí a dobrovolně tuto knihu, poněvadž je zařazena do povinné četby. Slyšel jsem názory od řady čtenářů, že Babičku nemohli přečíst do konce, ač se snažili, jak chtěli, prostě to nešlo dle jejich slov. Kniha je nebavila svým příběhem, stylem psaní, pro mnohé byla nudná a podobně.

  Za sebe mohu říci, že mne kniha oslovila, ačkoliv vím, že realita v mnoha věcech byla jiná, než ji Němcová vykreslila v této knize, přesto by bylo fajn, kdyby vše, co v knize popisovala, byla skutečnost.

  Líbily se mi i filmy, na které se rád podívám, pokud jsou v televizi (černobílý i dvoudílný film, který natočila Česká televize).

  Morgaine07

  14. února

  Česká klasika 🙂

  kralika

  12. února

  Pozor SPOILER!
  "Dávno, dávno již tomu…

  …’Šťastná to žena!’"
  Konec SPOILERU!

  A to mezi tím? To je ryzá poetika, která musí pohnout každým, kdo ji nečetl jako povinnou četbu. Já, pocházeje z tohoto kraje, znaje od mala všechna zmiňovaná místa a pověsti, jsem si na Babičku chvilku počkal a pak mohl ocenit.

  čtenářka4

  03. února

  Klasika české literatury, idyla českého venkova. I dnes stále chytlavé, velmi snadno a rád se člověk zapomene ve starých čase, zvycích a tradicích, ale i v krásném příběhu nejlaskavější a nejmilejší babičky všech dob.

  angloumene

  21. ledna

  Klasika české literatury, která má hodně co nabídnout i dnes. Vlastně bychom mohli říci, že je babička Boženy Němcové jakýmsi předobrazem současné bio ženy. Žije v souladu s přírodou, sleduje její proměny. Vše chová v náležité úctě a s láskou a díky přijímá plody, které jsou jí svěřeny. Samozřejmě ještě hlubší úctu chová k Bohu, jemuž se zcela podřizuje a tak žije skromným, ale šťastným a plným životem.

  Jak je vidět, jakési volání po prostém životě bylo slyšet už v 19. století. O to více jej můžeme cítit dnes v našem technickém věku. Právě proto si Babička snadno udrží své čestné místo i v nejmodernější knihovně.

  Lokina

  15. ledna

  Babičku jsem si k maturitě nevzala, ale přeci jenom jsem si ji přečetla. Jde o náš národní klenot a alespoň jednou za život by si to člověk měl přečíst. Babička je líbezné, kouzelné a laskavé dílo. Nečetla se mi zrovna nejlíp, jazyk v knize je krásný, ale pro naši generaci zastaralý a nesrozumitelný. Do paměti se mi asi nejvíc z celé knihy vryla zpívající Viktorka na splavu. Moc se mi líbily popisy krajiny, zase to dokazuje, jak ta naše malá zemička je nádherná.

  Evaho73

  13. ledna

  Nedá mi, aby som nenapísala svoje vyznanie k Babičke, ku knihe, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou.
  Babičku som od detstva čítala niekoľkokrát a navždy ostane pre mňa malou osobnou bibliou.
  Toľko jednoduchej úprimnej ľudskej múdrosti a lásky vo všetkých podobách nám môže dať iba máloktorá kniha.
  Nikdy nezabudnem ako si babička vážila pre niekoho "obyčajný" chlieb. S akou láskou ho pripravovala, bez požehnania z neho neokrojila a ani omrvinky z neho nepremárnila.
  S akou láskou pristupovala k prírode. Nikdy si z nej nebrala viac ako potrebovala. Dokázala s prírodou prirodzene splynúť, poznala všetky bylinky a plody, ktoré ľuďom pomáhali. Nezabúdala ani na zvieratá, pre ktoré mala vždy vo vrecku suchú kôrku chleba.
  Akou láskou oplývala k ľuďom. Smútnych potešila, bezradným poradila, bezmocným pomohla a s tešiacimi zdielala ich radosť. Nebola zákerná ani zloprajná.
  Žila s vierou v Boha, ku ktorému pristupovala s bázňou a pokorou. Verila na božie požehnanie, bez ktorého nikde nepustila svoje deti ani vnúčatá.
  Tieto hodnoty sa im snažila ďalej odovzdávať.

  Som prekvapená, aké nízke celkové hodnotenie ma tento klenot.
  Darmo súčasným mladým ľuďom už tieto hodnoty nič nehovoria. Radšej uznávajú iné, načo by sa mali s niekým stretnúť a prehodiť milé slovo. Veď preto majú sociálne siete. Žijú virtuálny život a vôbec si neuvedomujú, aký prázdny život žijú.

  Som matka, aj keď ešte nie všetky moje štyri detí čítali babičku, spolu sme niekoľkokrát pozerali film, kde som sa ich snažila upozorniť na všetky jeho posolstvá.

  Babičku – moju srdcovú záležitosť – odporúčam všetkým bez rozdielu !!!

  Gabi13

  31.12.2017

  Procházka po mém kraji i srdci. Bylo mi milo při tomto čtení. Ta stará moudrost, která se i dnes hodí.

  Bar16

  29.12.2017

  Příjemné čtení na dlouhé zimní večery. Přiznám se, že víc jak dvě kapitoly jsem najednou přečíst nezvládla. Ale jazyk je opravdu krásný.

  Život-s-Kačí

  29.12.2017

  Milé a nenáročné čtení. Je velice zajímavé sledovat život tehdejší společnosti. V dnešní době si většina z nás už nedovede představit, že by se dalo takto žít.

  triatlet

  28.12.2017

  Nudné? Jak přitáhnout děti ke čtení? Číst s nimi třeba Babičku.

  slunicko1958

  28.12.2017

  Nudné. Jak nepřitáhnout mladé ke čtení? Vnutit jim jako povinnou četbu Babičku.

  BeyondHorizon

  27.12.2017

  Dokážu pochopit, proč se kniha některým líbí a proč je tak populární, ale abych pravdu řekla, mě vůbec nenadchla. Nedočetla jsem. Styl psaní je pěkný, ale spíš jde o to, že je to opravdu jen nostalgický ohled do minulosti a na to by měl člověk být v tom správném rozpoložení. Jsem ve věku, kdy jsem zaměřená hlavně na budoucnost, ne minulost. Ani jsem se na knihu nemohla vztáhnout co se týče babičky, protože ta Boženina je tak silně idealizovaná (a bez jediné chybičky), že to prostě nejde. Na druhou stranu je hezké, že babiččinou moudrostí a laskavostí Božena vyzývá k respektu ke starší generaci.

  Chesterton

  18.12.2017

  Kus jsem jí povinně přečetla, filmy celkem ušly. Kniha mého srdce to není. Nicméně pár moudrých i zbožných myšlenek se v ní najít dá, co stojí za to.

  ivanapraha

  03.12.2017

  Klasika, která pohladí zas a znova po duši. Bez zfilmované verze nejsou vánoce…a když má člověk splín tak stačí několik stránek a je hned lépe:-)

  JaKa1974

  21.11.2017

  Knihu jsem si přečetla po mnoha letech od školních let, kdy to byla povinná školní četba. Teď jsem po ni sáhla z důvodu čtenářské výzvy. A jsem ráda, že jsem si ji zase přečetla. Krásná kniha, krásná žena.

  anyzek

  09.11.2017

  Tak jak průběžně sleduji Vaše komentáře, mezitím jsem několikanásobnou babičkou, bohužel, i přes mé úporné snažení, v dnešní době nedokáži ani zbla být tak skvělou babičkou. Tam byla pravidla daná, v dnešním chaosu je hodně obtížné být alespoň dobrou babičkou.
  Je fajn, že Vás kniha dodnes oslovuje. To je báječné.

  pipetka5566

  08.11.2017

  Ke knize jsem se dostala díky povinné četbě a jsem za to ráda. Příběh babičky a jejích vnoučat jsem si zamilovala dokonce i ve filmové podobě. Rozhodně si jí ještě někdy přečtu.

  Lilda

  28.10.2017

  Na knize se mi nejvíce líbil detailní popis tehdejších zvyků a tradic. Myslím, že bychom i v dnešní době měli na určité zvyky vzpomenout a znovu je obnovit i kvůli mladé generaci, která ztrácí vědomí o tom, co vlastně znamená být součástí a národu. A jedním ze způsobů, jak zabránit multikulturalismu, je nezapomenout na národní zvyky a obyčeje, díky kterým jsme jedineční.

  Coatclicue

  21.10.2017

  Trochu soupeření se staršími slovy… Některé věci byly opravdu k popukání, jelikož dnes mají jiný význam…

  veronikahessy

  19.10.2017

  Knihu jsem četla k maturitě. Předtím jsem už mnohokrát viděla filmová zpracování a oboje se mi líbilo… u konce vždycky brečím 🙂

  MOu598

  12.10.2017

  Klasika. Četla jsem několikrát, i svým tehdy dost malým dětem a chtěly číst pořád dál. Mrzelo mne, když průvodkyně na Starém bělidle (při mém loňském výletu) stále zdůrazňovala, že kniha nemá nic společného s tehdejší realitou.

  Nelasp

  08.10.2017

  Nesmrtelné klasické dílo. Němcová má na můj vkus poměrně těžkopádný jazyk a styl, ale knihou jsem se prokousala už z úcty k autorce a vůbec si to nevyčítám.

  Lynxova

  03.10.2017

  Babičku mi četla babička 🙂 Bude to tak 35 let zpátky. Bylo vždy po obědě, seděla ve velkém ušáku a já na stoličce proti ní. U knihy často plakala, dávala důraz na poučné věci a nejednou při čtení, k mé radosti , také usnula a já mohla šmejdit v jejím sekretáři 🙂 Nicméně knihu jsem četla později i sama a ačkoli tento žánr nepatří k mým oblíbeným, tak babička se mi ve výsledku líbí, má spousty poloh, je vláčná, vážná, místy rozrušující, naučná, dojemná. Jen mi tam chybí větší rozkmit v celkovém příběhu… celý tak nějak plave jak olej po vodě a člověk má sklon přeskakovat řádky, stránky…chrrr…zzzz..fííí

  JointlieKat94

  03.10.2017

  Na takové knihy musí člověk asi nějakým způsobem dospět. Do nás ve škole cpali jen jména a díla, nijak si nepamatuji větší přiblížení ke knihám.. možná za to děkuju. Pravděpodobně bych se k těmto dílům nevracela. Takže se teď probírám antikvariáty, a matně vzpomínám na ta známá jména. Babička byla ale úplně první. Pro mě to je naprosto krásné dílo, krásná krajina, lidé se chovali tak čestně, krásně. Bylo to velmi krásné a klidné období. Babička byla tak moudrá, a její moudra mě hřály u srdce. V polovině knihy jsem si pustila film, a řekla jsem, že Babičku po druhé umřít nenechám.. bohužel mi to ale nedalo. A knihu jsem dočetla. Naprosto mě uchvátil příběh nebohé Viktorky.. chudák holka, zblázněná. Takže za mě 5*. Naprosto krásné dílo! 🙂

  Raszkulce

  17.09.2017

  Knížku Babička jsem poměrně dlouho odmítala číst, ve škole jako četbu k maturitě jsem si ji nevybrala ( přišlo mi, že číst si nějaký století starý příběh o babičce nebylo pro mé pubertální já ono) . Proto jsem ráda, že mi kniha přišla do ruky později když už byla puberta nenávratně pryč, knížku jsem více ocenila a moc se mi líbila 🙂